Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Rady a tipy, vydáno 06. 06. 2016

Trvalky nemusíte pěstovat jen v záhonech na zahradě. Velmi oblíbené je pěstování i v truhlících, keramických mísách nebo v květináčích. Ty pak umisťujeme v zahradě tam, kde se běžným způsobem květiny pěstovat nedají. Okouzlující mísa plná trvalek se může stát dominantou zahrady.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Ušetřete si starosti, čas i finance

Vysazování letniček do okrasných nádob nám sice připadá smysluplnější a ve výsledku možná i pestřejší. Ovšem na podzim se takto osázené nádoby promění ve smutná místa. Výhodnější je tedy vysadit do nádob trvalky nebo nízké keříky, což nám ušetří starosti, co s nádobami přes zimu, a navíc to ve finále vyjde levněji.

Ve výsadbě s trvalkami budete mít výhodu v tom, že stálezelené rostliny v truhlících, nádobách a mísách budou mít stále pěkný vzhled a my si navíc ušetříme spoustu času a práce s neustálým přesazováním.

Zimu venku v nádobě zvládnou jen břečťany

Nezapomínejte ani na osazování závěsných košů a nádob, které působí zvláště hezky na pergolách, přístřešcích a také na balkonech. Je třeba mít na paměti, že v závěsných květináčích je možné pěstovat rostliny jen v malém objemu půdy, a že zároveň je taková pěstební nádoba vystavená častým výkyvům počasí a někdy i velmi nepříznivým povětrnostním podmínkám. V průběhu zimy více prochladne, než nádoby stojící, které se dají lépe odizolovat. V zimě se dají z trvalek ponechat venku prakticky jen břečťany, ale ani ty není možné nechat je venku po dlouhou dobu.

Vyzdobte si trvalkami vchod do domu 

Vchod do domu či schodiště vyzdobené rostlinami působí velmi pěkně. K tomuto účelu jsou ideální sestříhané vavříny, vysazené například v bílých květináčích stejných rozměrů. Na méně exponovaná místa je výběr trvalek poněkud pestřejší, ovšem doporučuje se zde vždy výsadba stálezelených keřů. Alespoň na místa, která jsou na první pohled nápadná a ihned viditelná. 

V nádobách se také velmi dobře pěstují nižší buxusy nebo vzrostlé kamélie. V květináčích se jim dá dobře připravit pro ně vhodné prostředí, což je kyselá půda. I listy dobře pěstovaných kamélií vypadají velmi dobře. Jakmile se na keřích objeví navíc i květy, stávají se tyto rostliny naprosto neodolatelnými. Jejich velké květy se rozvíjejí již brzy na jaře, kdy toho opravdu ještě mnoho nekvete, jejich krásou se ale těšíme v interiéru. Tím větší ozdobu nadělají. Obdobně krásně kvetou i azalky a rododendrony. I jejich menší kultivary se dá rovněž pěstovat ve velkých nádobách.

Jaké trvalky se hodí do okenních truhlíků

I pro osázení truhlíků si vybírejte raději vždyzelené keře, které vypadají hezky po celý rok. Zkuste například výsadbu vždyzeleného keříčkovitě rostoucího rozrazilu Hebe x franciscana, ideálně kultivar ‚Variegata‘. Využít můžete i zakrslý jalovec obecný Juniperus communis, nejvhodnější je kultivar ‚Compressa‘.

Vhodné jsou i malé až miniaturní druhy jinak velkých zahradních keřů. Skvěle vypadá například aukuba japonská – Aucuba japonica, kterou můžete později, jakmile příliš povyroste, vysadit do zahrady. Pochopitelně můžete do okenních truhlíků vysadit i trvale rostoucí bylinky jako například pažitku, tymián a majoránku nebo levanduli.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Komentáře ke článku

09. 05. 2018 Reagovat
Zdenka: Ahojte, aj my si doma pestujeme trvalky v nádobe - coreopsis, plumbago auriculata a levandulu. Na terase to vyzerá nádherne. Tu sú nejaké tipy na odolné trvalky: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/10-najodolnejsich-trvaliek-o-ktore-sa-netreba-starat-185 olovník - Plumbago auriculata si však vyžaduje pravidelnú zálievku, takže o túto trvalku sa musite starat.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha