Využijte na své zahradě pískovec

Využijte na své zahradě pískovec

Rady a tipy, vydáno 21. 10. 2014

Bronzové odstíny mají tu moc přinést kamkoli atmosféru Středomoří, vyzkoušejte to i vy na své zahradě a využijte na ní pískovec. Vytvořit z něj můžete chodníky, zídky, koryta, hezky vypadá i z pískovce zbudované schodiště, nebo mlýnský pískovcový kámen jako dekorační prvek uprostřed vašeho zahradního jezírka.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Jak vznikal pískovec

Zvětráváním se uvolňovala zrnka písku, činností větru, vody nebo ledu byla přemísťována, až se nakonec usadila na novém místě, kde vytvořila usazeninu, což bylo většinou na dně mořském anebo v údolích. Jednotlivá zrna a zrnka stmelil buďto tlak nadloží nebo voda a led. Takto vznikaly typické vrstvy horských usazenin. Tento proces však trval miliony let. Podle pojiva mezi jednotlivými zrny se začaly rozlišovat typy pískovců. A právě tyto typy se od sebe liší hrubostí zrna a barvou. Tyto prvky jsou rovněž určující pro využití jednotlivých druhů pískovce v zahradách.

Kde se pískovec uplatní

Jedná-li se o využití přírodního kamene v zahradách, bývá pískovec na řadě obvykle hned jako první volba. Zájem je o něj velký právě z toho důvodu, že jeho zemité odstíny se skvěle hodí k terasám laděným ve středomořském stylu. Své uplatněné najde pískovec i v zahradách přírodního charakteru.

Pískovec není jen v bronzové barvě

Bohatá škála barev pískovce, ale i různá hrubost jeho povrchu umožňuje jak střízlivé, tak i nápadné využití v zahradě. Tlaku většinou dobře odolávají křemenné pískovce. Ty jsou tedy vhodným materiálem na dlažbu, případně na schodiště či obklady. Naopak pískovce s jílovitým tmelem čili pojivem jsou mnohem méně mrazuvzdorné, navíc jsou měkké, takže jsou vhodné spíše na stavbu suchých zídek anebo pro bylinkové spirály. Při výběru pískovce však pamatujte na to, že se nevyplácí vybírat materiál jen podle barvy! Vždy si nechejte poradit od dodavatele, zda se daný materiál hodí k účelu, ke kterému jej plánujete ve vaší zahradě využít.

Pískovec - všestranný materiál

Z pískovce jsou k vidění na zahradách velmi často dlažební desky. Ty je však třeba položit odborným způsobem, jinak by mohlo dojít k jejich poškození anebo ke změně barvy. Krásný a užitečný prvek v zahradě může být ptačí pítko, rovněž z pískovce. A což třeba mlýnský kámen z pískovce usazený do vodního prvku uprostřed zahrady! V obou těchto případech je však potřeba mít na zřeteli, že neustálý kontakt s vodou napomůže k jeho omezené životnosti. Ačkoli se pískovec obejde bez údržby, pro případ stálého kontaktu s vodou je dobré ošetřit ho hydrofobní impregnací, která zachová přírodní vzhled materiálu a zároveň jej ochrání před intenzivním vsakováním vody do materiálu, který je porézní. Hydrofobní impregnace je vhodná i tam, kde je pískovec dlouhodobě ve stínu a mohly by se na něm utvářet mechy.

Kartáčovaný aneb „antiko“ pískovec

Poměrně mladou a již velmi oblíbenou variantou je takzvaný „antiko“ povrch pískovce. Jedná se o pískovec kartáčovaný, který speciální úpravou získává dojem až historizující. Chcete-li mít v zahradě pískovec s tváří patiny, toto je správná volba.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: indiansandstonepaving.co.uk, aggregate.com, ced.ltd.uk, raynershine.co.uk, lindenlandscapes.co.uk, allseasonspaving.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha