Význam květin: Proč se k Valentýnu dávají růže?

Význam květin: Proč se k Valentýnu dávají růže?

Rady a tipy, vydáno 14. 02. 2012

Červená růže jako výraz lásky. Proč vlastně? Věděli jste, že význam královny květin spadá do dávného starověku? A nesouvisí jen s mileneckou láskou a vášní. Její význam je širší, stejně jako význam dalších květin.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Chryzantéma
Název pochází z řečtiny a v doslovném významu znamená "zlatá květina" - to připomíná původní barvu chryzantémy, jejíž druhy dosáhly širokého barevného spektra teprve šlechtěním. Zřejmě kvůli zlaté barvě byla v Japonsku oslavována coby symbol slunce. Jediný okvětní lístek na dně skleničky vína měl zaručit dlouhý a zdravý život. Darujete-li chryzantému, přejete dotyčné osobě hodně energie a životní síly.

Hyacint
Nádherný jako mladý muž ze starého Řecka, po němž zatoužil sám bůh Apollón i bůh západního větru Zefyros. Krásný Hyakinthos dal přednost Apollónovi, a tím si podepsal ortel smrti. Jednoho dne, když se učil házet diskem, žárlivý Zefyros po něm mrštil disk zpátky, a tím ho zabil. Z Hyakinthovy krve pak vyrostla květina, která dodnes nese jeho jméno. Bolestná minulost na to, aby se dávala z lásky, viďte...

Lilie
Staří Řekové věřili, že liliové lístky stvořila královna bohů Hera ze svého mateřského mléka. Ačkoli lilii většinou spojujeme s panenskou nevinností, její původní význam souvisel s mateřstvím a s ženským principem obecně. Lilie proto nosíme spíš maminkám než milenkám - touto květinou prokazujeme vděčnost mateřskému citu a respekt k lásce, která je oproštěna od fyzické touhy.

Orchidej
Po důstojné a luxusně vyhlížející orchideji saháme ve chvíli, kdy chceme udělat větší dojem. Nádech okázalosti se k této květině připojil během viktoriánské éry, kdy byla považována za symbol vybrané krásy a jedinečnosti. Dostanete-li orchidej od milence, dostáváte tím tichý vzkaz: "Jsi pro mě ta jediná, výjimečná."

Růže
Ve starém Řecku byla růže zasvěcena bohyni lásky Afrodítě - proto je její význam až do dnešní doby tak jednoznačný. Zároveň ale bývala symbolem důvěrnosti a tajných zpráv - latinský výraz "sub rosa", doslova přeložený "pod růží", znamená tajné sdělení. Staří Římané pokládali planou růži před dveře, kde probíhala důvěrná jednání a sešlosti tajných spolků. Růže proto kromě svého milostného významu nese také nádech tajemství.

Červená růže - milostné vzplanutí, vášeň
Bílá růže - čistá láska, nevinnost
Žlutá růže - přátelství
Oranžová růže - nadšení, nespoutanost
Fialová růže - duchovní pouto

Tulipán
Tento symbol "dokonalé lásky" přišel do našich zemí z Persie a Turecka. Jeho význam souvisí s tureckou legendou připomínající příběh Romea a Julie. Princ Farhad se zamiloval do dívky jménem Shirin. Když byla zavražděna, vzal si život také. Z kapek jejich krve pak vyrostly dva šarlatové tulipány... Pokud vám tedy váš vyvolený přinese tulipán, nepřímo vám říká: "Chci tě milovat až za hrob."

Čtěte také:

Bylinky proti nachlazení

Bylinky podporující hubnutí

Bylinky pro vaše vlasy


Připraveno ve spolupráci s Femina.cz

Foto: smileflowers.co.uk, brighthub.com, sugarbeeflowers.blogspot.com, muppin.com, aglugofoil.com. wallpaper4me.com, olgapoltava.blogspot.com, richmonduponthamesdailyphoto.blogspot.com, mauiweddingflorist.com, julielilesflorals.blogspot.com, courtenaylambert.blogspot.com, belmontflowers.co.ukn, hdwallpapersdesktop.com, scenicreflections.com, mamaandbabylove.com, fabiovisentin.com, sallyelizabethforsythe.com, silkweddingdesigns.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 02. 2013 Reagovat
nekolnyh: Ahoj, tak po přečtení už vím kterou květinu vyberu. Ještě by to chtělo nějakou drobnost. Máte někdo nějaký typy? :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha