Zahrada jako krmítko - nezapomínejte na ptáčky!

Zahrada jako krmítko - nezapomínejte na ptáčky!

Rady a tipy, vydáno 30. 12. 2011

Často ani netušíme, jaké dobrodiní nám ptáčci, pěvci našich zahrad a zahrádek poskytují, když vyzobávají nejrůznější housenky, hmyz nebo jiné škůdce v zahradách. Proto by od nás bylo hezké, odvděčit se jim za jejich celoroční námahu nějakou dobroto na zub nebo spíše do zobáčku.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Jistě si každý milovník přírody přeje, aby se ptáčci stali nedílnou součástí jeho zahrady anebo terasy. Ptáci vnesou na naši zahradu a do blízkosti domů vždy oživení a radost, ať už přiletí ve dnech letních veder nebo zimních mrazů.
Zahrada samotná může přinést i něco navíc než vlastní bobule, jeřabiny, rakytník, hloh, plody břečťanu či svídy nebo semínka bodláků, která ptáci rádi sezobnou. Ideální bude na dobře zvoleném místě v zahradě umístit i krmítko, ať již koupené anebo vlastnoručně vyrobené.  Vhodné místo pro takové krmítko je alespoň 2 metry od nejbližšího stromu a 1,5 metrů nad zemí.  Tak zajistíme, že ptactvo v krmítku nebude napadeno toulavými kočkami nebo dokonce kunou.

Netradiční krmítko pro drobné opeřence můžete jednoduše vyrobit tak, že stálezelené keře nebo stromky nazdobíte nejrůznějšími dobrůtkami. Můžete zavěšovat lojové pásy, koule ze sádla, do kterého jste při vaření přimíchali proso, slunečnicová semena, ať už loupaná nebo neloupaná, řepkové nebo lněné semínko, mák, ovesné vločky anebo i strouhanou mrkev.  Případně lze vyrobit i ořechové závěsné dobrůtky.

Krásné zázemí pro drobné  ptačí pěvce vytvoříte zátiším s budkou. Okolí pak můžete doaranžovat větvemi a na ty zavěsit šišky, které ještě mají nějaká semena na sezobnutí anebo takové šišky, které jsme předem vyplnily tukovou směsí s vmíchanými semeny. 
Stejně tak dobře nám poslouží jako krmítko zavěšený květináč anebo polovina skořápky z kokosového ořechu, kterou jsme provrtali na umístění provázku k zavěšení na stromě. Květináč nebo skořápku zalijeme tukovou směsí. Šišku do této směsi namočíme. Po ztuhnutí taková krmítka zavěšujeme na místa, kam nebude svítit slunce, aby se při zahřátí tuk nerozpouštěl. Do tukové směsi vmícháme semínka nebo drcené ořechy.
Je však potřeba uvědomit si, že ptáčkům nesvědčí sladké či slané lidské pokrmy, hlavně nedávejte do krmítek chléb, rýži nebo knedlíky!  Zvolte raději jablka, oříšky nebo nesolené rohlíky a pečivo.

Za naši péči budeme na jaře vydatně odměněni při pobytu na své zahradě radostným ptačím trylkováním.

Zuzana Bohdalová
Foto: sciencedaily.com, wanderersapprentice.com, wdfw.wa.gov, dilabiobirding.ca, marie-herringblog.blogspot.com, craftynoodle.com, fiskemiles.com, digsdigs.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha