Zahrada jako prostor pro drobné ptactvo

Zahrada jako prostor pro drobné ptactvo

Rady a tipy, vydáno 17. 12. 2015

Zahrady jsou v dnešní době, kdy neustále ubývá přírodních stanovišť, mnohdy jedinou možností, kde mohou ptáci hledat úkryt a obživu. To platí především v hustě zastavěných městech. Pokud tyto ptačí návštěvníky chcete do své zahrady nalákat nejen v zimě, připravte jim zajímavé budky a úkryty. Kromě klasických metod krmení v zimním období můžete vyzkoušet také přírodní způsoby a do výroby různých forem krmítek a pochutin pro drobné ptactvo zapojte i své ratolesti.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Pokud vás baví sledovat život ptáků a chcete si také některé druhy nalákat na svou zahradu, je určitě dobré si hned ze začátku nastudovat potřeby různých ptačích druhů. Ptáci se totiž dělí podle typu přijímané potravy na hmyzožravé, zrnožravé, všežravé a plodožravé.

Období krmení nastává v závislosti na průběhu počasí většinou již v listopadu a končí v polovině nebo na konci března, kdy už je počasí opět přívětivější pro hledání potravy v přírodě. Pokud se budete zaměřovat na krmení pomocí směsí semen, lojem nebo lojovými koulemi, určitě dodržujte termíny krmení.

Na jaře a v létě by bylo podsouvání potravy zcela zbytečné a mnohdy i dokonce škodlivé. Existuje celá řada studií, které prokazují, že ptáci krmení tímto způsobem i mimo zimní období nemají potřebu zpívat, čímž ztrácejí možnost hledání partnerky. Jiné studie zase vypovídají o tom, že celoročně krmení ptáci odmítají přírodní zdroje potravy a pokud je náhle přestanete krmit, mohou dokonce uhynout.

Názory odborníků i laické společnosti se v tomto směru výrazně liší, přesto se i zde budeme řídit, že všeho moc škodí.

Přirozené zdroje potravy

Pokud raději zastáváte názor, že by si ptáci měli i přes zimu raději hledat přirozenou potravu, jsou pro vás skvělým řešením rostliny se semeníky obsahujícími semena nebo dřeviny, které na svých větvích drží dlouho do zimy plody atraktivní pro plodožravé ptáky. Pokud tyto druhy rostlin zařadíte do sortimentu pro svou zahradu, nemusíte během zimy ani dodatečně dokrmovat, ptáci si potravu vyhledají sami.

Na svou zahradu tak vysaďte například okrasné trvalky se semeníky obsahujícími velké množství semen. Z bohatého sortimentu lze jmenovat len vytrvalý (Linum perenne), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea) nebo třeba orlíček obecný (Aquilegia vulgaris). Kalina obecná (Viburnum opulus), různé druhy skalníku (Cotonaester sp.) a rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) představují pro ptáky bohatý zdroj plodů, které navíc drží na svých větvích několik zimních měsíců.

Krmítka tak trochu jinak

Pro krmení ptactva nemusíte vždy zvolit pouze tradiční krmítko na dřevěném sloupku nebo zavěšené na větev stromu. Krmení vyřešíte vtipným způsobem i s pomocí několika na provázku zavěšených slunečnic do koruny stromu nebo poblíž okna. Semeníky slunečnic si raději připravte ve větším množství, ptáci se o nich velice rychle dozvědí a semena rychle vyzobou.

Další možností je výroba přírodního krmítka, které zároveň funguje jako přírodní dekorace a při jeho výrobě se zabaví i děti. Na jeho výrobu potřebujete větší otevřené šišky, lůj nebo arašídové máslo a směs semen. Špičky šišek vždy namáčejte do másla nebo do tuku a nakonec posypte semínky. Šišku pověste na provázek a hurá s ní na zahradu.

Text a foto: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha