Zahrada může být barevná i v zimě

Zahrada může být barevná i v zimě

Rady a tipy, vydáno 06. 12. 2011

Předvánoční večery vám prozařují světýlka na dveřích, oknech i na stromech. Ve dne ovšem příliš zahradu neozdobí. Navíc – není jen čas adventní a novoroční, ale přijdou ještě dlouhé tři měsíce šedé zimy. Přesto můžete mít na zahradě rozveselující barvy.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Ať už je zahrada bílá sněhovou přikrývkou nebo posmutněle šedozelená bez sněhu, každý drobný barevný detail v tomto období zvlášť vynikne. Umělá hmota, sklo, plech, keramika – to všechno zimu na zahradě celkem úspěšně přečká, případně příští rok pořídíte zase pár nových drobností nebo těm starým dáte nový pestrý nátěr.

Umělé květiny nemusí vůbec vypadat špatně. Pokud ty dobře udělané neprohlížíte skutečně zblízka, zdařile imitují své pravé vzory. Květy vánoční hvězdy z impregnované textilie můžete vplést do větví smrku – a máte krásný vánoční strom na zahradě. Pěkný keramický květináč nebo truhlík a v něm umělé muškáty, kopretiny či begonie, čím pestřejší barvy, tím lepší – sousedé vám budou závidět, že vám na okně kvetou i v zimě.

Zkuste ale také přiznat, že vaše barevné květiny nejsou živé – vyrobte kvítky a listy z barevné modelovací hmoty a naaranžujte jich plné květináče. Můžete vyrobit malý plůtek z dřevěných lišt, dát mu barevný nátěr a do něj vysázet umělé květy – během zimy je můžete i vystřídat. Nebo vyřízněte stylizované květy z tenké překližky, přilepte k nim brčko a zapíchněte je do květináče. Hrajete si rádi s korálky? Navlékejte a navlékejte, až vytvoříte pestré květy, ty pak budou ve stínu zimních stromů na vysokých tyčkách nádherně svítit.

Máte doma staré smaltované nádobí, všelijaké plecháčky, bábovky, džbánky, které už dávno nepoužíváte a jen tak pro parádu jsou postavené na kuchyňské lince? Vyneste je na zahradu, rozestavte na zídky, kameny, na schodiště nebo i na prázdný záhonek. Aby zářily ještě víc, dejte jim nový sytě červený, žlutý nebo modrý nátěr, ozdobte je veselými puntíky nebo proužky.

Motýli teď určitě nelétají, ale vy můžete na keře přichytit plastové nebo textilní. Zvlášť na větvičkách opadaných keřů se budou krásně vyjímat, vůbec nevadí, že neimitují živou přírodu, tady se stylizovaným tvarům, velikostem ani barvám meze nekladou. Motýl je křehká krása dokonce i této umělé podobě.

Kdo se nebojí trochy kýče, umístí si do zahrádky třeba nějaké keramické, plechové nebo plastové zvíře. Zima si říká o trochu zábavy, takže proč ne. Takový ježek, který má na zádech květináč, může navíc nést pěknou výzdobu z větviček a chvojí doplněnou třeba umělým červeným jablíčkem. Jablíčka ostatně můžete pověsit i na větve stromů nebo keřů. Plameňáci asi nejsou na vaší zahradě zdomácnělými opeřenci, ti plechový na vysokých nohách ale na zimním trávníku budou vypadat moc dobře.

Kdo má raději decentnější dekorace, sáhne po pěkně pomalovaných plechových květináčích nebo barevné plechové konvičce. Takové nádoby zdobí samy o sobě, můžete do nich ale naaranžovat větvičky břečťanu, snítky vřesu nebo prostě trs trávy, kterou jste si předpěstovali doma v teple – na zahradě pak jistě dva týdny vydrží pěkně zelená.

Máte rádi všelijaké moderní hračky? Postavte si na okenní parapet solární tančící květinu. Když si dobije baterku na světle, rozevře během dne lístky a pak i květ a bude se otáčet za světlem. Večer se pak s ubývajícími silami zase zavře do květináčku.

 

Nápadů pro rozveselení zimní zahrady je spoustu, nebojte se dát průchod fantazii, barvy vám dodají dobrou náladu.

Text: Gabriela Koulová
Foto: homesickdesigns.com, craftscope.com, tootoo.com, lisakramerartlifestyle.com, bloomingglass.com, diytrade.com, simplyshabbyelegance.com, qfworld.en.made-in-china.com, chinaqualitycrafts.com, ec-promos.com, select2gether.com, ifeelsmug.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha