Zahrada před zimním spánkem

Zahrada před zimním spánkem

Rady a tipy, vydáno 07. 10. 2014

Stejně jako některé druhy divoké zvěře, tak i zahrada potřebuje takříkajíc uložit k zimnímu spánku. Před tím, než naše pěstěné kousky přírody přikryje sněhová peřina je nutné, abychom učinili pár nezbytných kroků. Tato práce se rozhodně vyplatí neboť, jak jistě sami poznáte, na jaře vám to vaše zahrady jistě vrátí, a to v podobě krásně zelených a zdravím kypících travin, bylin i dřevin.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...


Mezi vaše hlavní úkoly patří hrabání listí, provzdušňování, sekání trávníku a hnojení. Na podzim můžete také zakládat nový trávník nebo opravit poškozená místa, kde je tráva zežloutlá, uschlá nebo vykopnutá.

Hrabání všechny smutky zahání


Ačkoliv se to nezdá, hrabání listí je veledůležitým krokem k předzimní přípravě naší zahrady. V případě, že bychom tak neučinili a nechali listí na trávníku, došlo by po několika dnech k vytvoření tmavého a vlhkého prostředí, pod kterým se rychle tvoří plísně a tráva pak nemůže dýchat. Spoustu práce vám ušetří použití zahradního vysavače, jímž můžete zlikvidovat i větší vrstvy spadaného listí, což se odvděčí hlavně v případě, jedná-li se o zahradu na vaší chalupě. S malou vrstvou si poradí i sekačka. Směs rozsekané trávy a listí (nebo pouze listí) můžete později použít na kompost. Listí na cibulovinách a trvalkách vytváří přirozenou ochranu, takže je můžete přes zimu ponechat.

Seču, sečeš, sečeme

Tráva roste zkrátka po celý rok, ačkoliv v podzimním období se tento proces velmi zpomaluje.
Stačí ji posekat dvakrát až čtyřikrát do měsíce. Nikdy ji ale nenechávejte kratší než 4 cm – příliš nízký trávník je totiž náchylnější a poškození zimou. Jakmile teplota klesne pod 7 ºC, sekat přestaňte.

Provzdušnění je důležité

V průběhu roku se na trávníku vytváří nepropustná vrstva ze zbytků trávy, plevele a mechu. Zabraňuje pronikání vody a živin do půdy. Sešlapováním trávníků během jarního a letního období se také vytlačuje vzduch – ani jedno trávníku zrovna neprospívá. Proto je tolik důležité jej na podzim provzdušnit. Poslouží vám k tomu speciální přístroj zvaný vertikutátor anebo si budete muset poradit s hráběmi – vpichujte je do hloubky 15 cm a na místě jimi vždy lehce zakývejte.

 

​Podzimní hnojení

Syntetická hnojiva můžete nahradit vlastním kompostem vytvořeným ze zbytků trávy a listí. Zatímco v sezóně je žádoucí hnojit trávník výživou s vysokým podílem dusíku, který podporuje růst, na podzim je určené hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Pár rad pro výživu trávy závěrem

• Odstraňte květenství opadavých trav, které se mohou příliš bujně samy vysemenit, například druhy Molinia a Festuca, a otrhejte jejich květenství, než stačí uzrát.
• Většinu druhů trav, kromě Miscanthus, lze na podzim úspěšně dělit.
• Pokračujte v zalévání trav v nádobách.

Ostřice a další trávám podobné rostliny

• Vysekejte opadavé vodní rostliny, jako jsou Phragmites a Typha, jakmile listy a stonky zhnědnou. Veškerou odumřelou hmotu z vody odstraňte, hnila by.
• Dělte ostřice, přesličky a rostliny pěstované v koších do vody, přesaďte je nebo zasaďte jednotlivé části.
• Pokračujte v zalévání vlhkomilných rostlin, třeba ostřic pěstovaných v nádobách.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: urbanfarmschool.com, provena.org, greenbabyguide.com, forsyth.cc, my.opera.com, flickriver.com, marliasworld.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha