Zahrada s náznakem originality a vkusu

Zahrada s náznakem originality a vkusu

Rady a tipy, vydáno 09. 03. 2010

Přemýšleli jste, že by se vám na zahradu hodil nějaký zajímavý keramický doplněk, ale při pohledu na barevné trpaslíky, čápy a labutě se vám protáčí panenky? Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, i doplňky na zahradě mohou být vkusné, zvlášť když použijete přírodní materiály a vhodně je nakombinujete. Nejlépe se samotnými rostlinami.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...


Nenápadným výtvarným prvkem na zahradě, který naoko zapadne, ale přitom zahradu osvěží a zútulní, můžou být například solitérní kameny. Pokud se nebojíte velkých tvarů, rozhodně se nad touto možností alespoň zamyslete.

Nevšední kameny


Kameny by měly být nejlépe zaoblené a světlejší, aby na zahradě plné zeleně a barevných ostrůvků květů dobře vynikly a naopak se mezi nimi neztratily. Pokud je navíc zkombinujete s okrasnou výsadbou květin nebo různých trav, rozhodně nešlápnete vedle.

Pokud máte na zahradě prostor, nebojte se z klasické skalky vytvořit doslova „skálu“, ve které vyniknou hlavně vhodně zvolené stromy, například převislé modříny nebo japonský javor. Kameny se zároveň výborně kombinují s vodou a vyniknou tak například i v okrasných jezírkách.

Zajímavé nádoby a závěsné truhlíky

Výborným doplňkem každé zahrady jsou zajímavé nádoby na rostliny. Vybrat si můžete z mnoha materiálů, od hliněných nádob přes kamenné květináče až po dřevěné truhlíky. Vhodné umístění tak dodá zahradě jas a hloubku.

Hodí se potom především pro jednoletky nebo pro rostliny, které je třeba v zimě schovat do tepla. Stejně tak lze nádoby zavěsit a ozdobit jimi terasu nebo verandu. Rostliny i květiny se vůbec dají zajímavě kombinovat a aranžovat, stačí mít jen nápad nebo se nechat inspirovat v zahradních centrech.

Sošky a plastiky

Chcete-li přece jen něco, co na první pohled zaujme, a s pouhými květináči nebo kameny se nespokojíte, poohlédněte se po keramických soškách nebo různých plastikách. Dejte si ale pozor, odtud už je opravdu jen krok k doplňkům, které nemají daleko ke kýči. A ten byste určitě na své zahradě mít nechtěli.

Další inspirace ve článku Kousek lesa u vás na stole


Martina Tlachová
Foto: Hydrosanace, Zeď a štět, Botanická zahrada Praha, Svět palem, www.diyideas.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha