Zahrada v červnu - co sázet a co sklízet?

Zahrada v červnu - co sázet a co sklízet?

Rady a tipy, vydáno 09. 06. 2011

Letošní červnové počasí si s námi pěkně pohrává. Chvíli tropická vedra a v zápětí zase průtrže mračen. Pro toto nestálé období jsou charakteristické kvetoucí rododendrony, jasmín, růže, kosatce, pivoňky či petúnie. Také však sázíme a sklízíme ovoce a zeleninu.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

​Okrasná zahrada

Dřeviny
Počínaje živými ploty a drobnými keříky až po listnaté stromy a jehličnany – všechny dřeviny v okrasné zahradě si v tomto období žádají sestříhat a vytvarovat. U odkvétajících křovin odstraňujeme průběžně zbytky po květinách. Rostoucí letorosty popínavých dřevin upravujeme řezem a přivazujeme. Dřevnaté, hrubší stonky a větvičky nejprve zpracujeme v zahradním drtiči. Na přelomu jara a léta je vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin, a to sice pomocí řízkování.

Trvalky
Červen je měsícem sběru bylin, které sbíráme ráno nebo večer, když jejich lístky skrápí rosa. Přes den jsou rostlinky povadlé od horkého slunce. Trvalky, které pokvetou v létě pravidelně přihnojujeme. Přesazujeme sněženky, šafrány, bledule, modřence atd. Cibulovité květy se v červnu zatahují do cibulky, takže je můžeme přenést do suchého a chladného sklepa, kde budou moci trávit období hybernace. Jde především o cibule krokusů, tulipánů a narcisů. Vysazujeme nové výhonky popínavých růží a rovněž je přihnojujeme. Skalky mírně zavlažujeme, odstraníme plevel a příliš rozrostlé rostlinky zmenšujeme. Také nastává výsadba rododendronů, azalek, jiřin a mečíků.

Zahrada v červnu

Dvouleté rostliny
Dvouletky sázíme do připravené, živinami zásobené a provlhčené půdy. Důležité je vybrat jim slunné místečko. Je nutné rostliny sázet s dostatečným rozestupem do mělkých jamek. Semena většiny dvouletých rostlin nám vyklíčí do 14 dnů.

Zahrada v červnu

Pokojovky
Nastává velké stěhování pokojových rostlin na terasy a zahrady. Přenášíme však jen ty druhy, které dobře snášejí průvan nebo kolísání teplot. Také můžeme přesadit velikonoční kaktusy. Ty vyžadují kyselejší substrát a chladné, stinné místo. Rovněž balkónové rostliny a květiny v truhlících si zaslouží pozornost. Odlamujeme uvadlé květy i listy a pravidelně zaléváme.

Zahrada v červnu

Ovocná zahrada

Ovocné dřeviny
Červen je měsícem první ovocné úrody. Zejména pokud bylo jaro teplé, můžete již sklízet třešně či rybíz. Z ovocných stromů opadává množství nezralých plodů, které na zemi nenecháváme, aby se nám v zahradě nešířili škůdci. Stromy, které obvykle bohatě plodí, přihnojujeme. Také je nezbytné provádět proti případným chorobám a již zmíněným škůdcům kontrolu a popřípadě zahájit nelítostný útok v podobě postřiků. Rybíz a angrešt množíme patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky. Hlavní sběr nastává pro pozdě rodící meruňky a většinu broskví. Po sklizni je vhodné tyto teplomilné stromy, závislé na dostatku slunečního světla prosvětlit a zbavit je příliš dlouhých výhonů. Totéž bychom měli udělat i u ostatních peckovin a jádrovin.

Zahrada v červnu

Bobuloviny
Pakliže na jaře slunce silně hřálo, můžeme již ochutnávat i první jahody a maliny. K jahodníkům nasteleme piliny, trávu či slámu, abychom je ochránili před kontaktem s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám. Také angreštu je třeba věnovat pozornost. Množíme jej patnáct centimetrů dlouhými zelenými řízky.

Zahrada v červnu

Vinná réva
Nastává doba kvetení vinné révy, což pro všechny její pěstitele znamená odstřihnout konce letorostů a asi 2 - 3 listy nad budoucími plody. Odstraňujeme i nemocné, poškozené části.

Zahrada v červnu

Zeleninová zahrada

Záhony
V červnu věnujeme zeleninovým záhonům dostatečnou péči. Důkladně zaléváme především ředkvičky a kedlubny. Přihnojování prováníme ještě před zálivkou. Odlamujeme svrchní listy květáku, aby měla hlava lepší příležitost ke zrání. Můžeme již vytrhat kořenovou zeleninu – mrkve, celer, ředkvičku, salát, kedluben a postupně koncem měsíce i zelí a květák. Začíná období, kdy mohou být naše brambory a rajčata napadeny plísní bramborovou takže se ozbrojíme postřiky a hurá do boje.

Zahrada v červnu

Zelenina
Ihned po sklizni připravíme půdu na výsadbu rajčat, papriky, lilku případně pícnin. Pravidelně, každý den důkladně zaléváme celé zeleninové záhony aby měly rostliny dostatek vláhy. Listovou zeleninu přihnojujeme umělým hnojivem. Pokračujeme ve výsevu drobných druhů zeleniny: fazolky, karotky, cukrové kukuřice, hrášku, jakož i pozdní brukve.

Zahrada v červnu

Text: Lucie Sýkorová
Foto:summerrowgarden.com, thetaoofchris.blogspot.com, duckandjunebug.wordpress.com, joeyrandall.blogspot.com,cidtalk.com,smallkitchengarden.net,  strumelia.blogspot.com, lordhicks.wordpress.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha