Zahradní brána - důležitá součást zahrady

Zahradní brána - důležitá součást zahrady

Rady a tipy, vydáno 15. 06. 2010

Výběr zahradní branky by měl respektovat charakter zahrady, oplocení i povahu domu. Z estetického hlediska můžete volit v široké nabídce od tradičních branek až po moderní kompaktní malá vrata. Z hlediska technického je volba mnohem snazší, neboť variant je méně.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...
Pohodlná automatika

Zahradní
brány se otevírají mechanicky (ručně) anebo automaticky. Podle toho se dělí do dvou velkých skupin. Bránu lze rovnou pořídit s automatickým ovládáním, anebo toto ovládání dodatečně objednat a namontovat. Asi 17-20 tisíc korun zaplatíte za pohon automatického otevírání zahradní brány umístěný ve sloupku vedle brány. O něco levnější jsou tzv. venkovní pohony, namontované vně sloupků. Ty stojí zhruba od 10 do 13 tisíc podle hmotnosti brány (nejdražší je určen k otevírání bran do 1500 kg).

Rozdělení bran podle principu otevírání

Bránu si lze vybrat buď posuvnou (zahradní brána posuvná samonosná nebo kolejnicová) anebo otočnou neboli křídlovou. To je vlastně klasická jednokřídlá nebo dvoukřídlá zahradní brána. Posuvná brána má proti bráně křídlové výhodu v tom, že výrazně šetří místo - tak jako posuvné dveře u skříně. Využívá se například u velmi širokého vjezdu nebo na pozemcích ve svahu. Podívejme se blíže na oba její typy.

Zahradní brána - důležitá součást zahrady
​Posuvná kolejnicová brána

Rám brány se zasouvá pojezdovými koly po pojezdové šíně ukotvené do zabetonovaného základu. Brána se přitom posunuje podél plotu nebo zdi na vnitřní straně zahrady. Rámy bývají vyrobeny z válcovaných železných profilů, výplně pak jsou možné dřevěné, jeklové nebo i z plastů. Výhoda spočívá ve finanční nenáročnosti, úspoře místa, tichosti chodu a předností je i snadné ovládání. Posuvnou kolejnicovou bránu pořídíte v cenách asi od 10 do16 tisíc korun (podle šíře vjezdu).

Posuvná samonosná brána
 
Tyto zahradní brány bez kolejnic se otevírají na principu rámu v pojezdové kleci. Pokud uvažujete, jakou bránu si vybrat, pak výhodou právě této zahradní brány je tichý a hladký provoz bez nutnosti instalace pojezdové kolejnice. Posuvná samonosná brána může stát v závislosti na šíři vjezdu kolem 19. tisíc korun.

TIP: Velmi efektní je kombinace režné kamenné zdi přerušené kovanou bránou.

Kované brány hledejte například na kovarstvi-horacek.cz. K bráně si můžete vybrat kovové nebo zděné sloupky navazující na plot, povrch brány je žárově zinkovaný nebo opatřený nátěrem speciálních kovářských barev, a to v mnoha odstínech. Jestliže dáváte přednost přírodnímu materiálu, hledejte elegantní dřevěné brány - vyrábí je například plotovestudio.cz. Hliníkové brány z lamelových profilů systému Guardi prodává zizka-stavebniny.cz. Jejich výhodou je originální design, jsou vyrobeny z přiznaného hliníku, ale mohou být také bílé nebo barevné. Kvalitě odpovídá i vyšší cena - taková zahradní brána může stát 22-52 tisíc korun. 

O zahradních brankách čtěte v článku Zahradní branka - opomíjený detail zahrady.

Alena Jansová
Foto: malton- gates.com, plotovestudio, zizka-stavebniny

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha