Zahradní dlažba z porfyrových desek

Zahradní dlažba z porfyrových desek

Rady a tipy, vydáno 16. 05. 2014

Se zlepšujícím se počasím se většina z nás chystá na nejrůznější úpravy v zahradách. Celou zimu plánujeme, co v předjaří a na jaře na zahradách vylepšíme a teď přichází ten správný čas, kdy se pustit do práce. Pokud jste se rozhodli, že letos předěláte anebo položíte zcela novou dlažbu, máme pro vás tip. Zkuste zahradní dlažbu z porfyru.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Porfyr je vulkanický přírodní kámen. V přírodě se s ním setkáme jako s materiálem navrstveným ve svislých deskách různé tloušťky. Při venkovním použití dokazuje porfyr své mimořádné technologické vlastnosti. Ty z něj dělají nejodolnější kámen těžený v Evropě.

Plocha, na kterou se budou porfyrové desky pokládat, se musí vysypat štěrkem až do zámrzné hloubky. Štěrk se následně udusá. Dodatečnému sedání desek se zabrání tak, že se nechá štěrková vrstva ještě před pokládkou země jednou promrznout. Porfyrové desky je nutné před pokládkou ještě jednou omýt, jinak by zbytky nečistot mohly bránit přilepení malty. Dalším krokem je pokládka desek na udusané štěrkové lože. Připravte si maltu a naneste asi 5 cm silnou vrstvu a desky s maltou zaklepejte gumovým kladívkem do malty. Aby nevznikaly dutiny, měly by desky ležet celou plochou na maltě. Takto postupujte po celé ploše. Tento způsob pokládky patří do cenově výhodnější kategorie. Je samozřejmě možné udělat i pokládku na nově vylitý betonový podklad anebo na již dříve hotovou betonovou desku.

Dalším krokem je spárování. Jako nejvýhodnější se ukázala směs křemenného písku a cementu v poměru 1:3. Výhodné je navíc přidat ještě spárovací přísadu. Jsou dvě možnosti aplikace spárovacího materiálu. Buďto se ještě vlhký spárovací materiál zatírá stěrkou anebo se vlévá v tekutém stavu.  V žádném případě však neprovádějte spárování celoplošně, neboť v takovém případě dochází ke vzniku problémů se závěrečným čištěním. Ke spárování můžete použít i rychle tuhnoucí spárovací hmoty. Jakmile jsou spáry dostatečně pevné, jejich povrch vyčistěte čistou vodou.

Čištění tedy zcela určitě provádějte až po vytvrdnutí spárovací hmoty a použijte k tomu navlhčený povrch. Na malé plochy nanášejte odstraňovač cementového povlaku, což je vlastně kyselina, tudíž v podstatě provádíte odkyselení. Nechejte 5 minut působit a pak důkladně povrch vydrhněte kartáčem a odstraňte všechnu špínu. Nakonec povrch opět opláchněte čistou vodou. Snažte se zabránit vniknutí odstraňovače cementového povlaku do spár. A nezapomeňte pracovat s použitím ochranných pomůcek, aby se vaše pokožka nedostala při práci do kontaktu s odstraňovačem spár.

Vzhled povrchu porfyrových desek můžete výrazně vylepšit použitím prostředku na prohloubení barev. Nanášejte jej dle pokynů výrobce. Ve výsledku docílíte efektu zesílení barevného odstínu. Tento přípravek můžete uplatnit jak u umělých, tak u přírodních porfyrových desek, ale také u břidlice, pískovce či u betonových tvárnic

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: willowcreekpavingstones.com, swareybuilders.com, oldstonematch.com, gardenista.com, ced.ltd.uk, ced.ltd.uk,  stonepavers.au.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 08. 2018 Reagovat
Marek: Zajímavý článek, my jsme s přítelkyní zrovna docela nedávno vybírali dlažbu do koupelny a naše známá nám poradila tuto firmu: https://www.koupelny-dlazba.cz/ , která nabízí levnou dlažbu :-) Už máme všechno hotové a vypadá to moc dobře!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha