Zahradní krb - šperk vaší zahrady

Zahradní krb - šperk vaší zahrady

Rady a tipy, vydáno 04. 02. 2015

Stále více milovníků zahradního grilování a příjemného posezení volí jako svého pomocníka pro zahradní párty venkovní krb či zahradní gril. Je-li upřednostňována mobilnost, skladovatelnost a nízká hmotnost zařízení, pak je vhodným řešením přenosný gril. Ale ani sebedokonalejší přenosný plechový gril nevytvoří se zahradou dokonalý, přirozený a trvalý celek.

Naproti tomu zahradní krb se svojí přirozenou solidní hmotností, vhodným tvarem a přírodním povrchem může v zahradě vytvořit esteticky vyvážený doplněk stejně jako např. jezírko, lavička či jiný prvek zahradní architektury.

 I v oboru zahradních krbů existují  jisté „módní“ trendy a i přes poměrně ustálené požadavky zákazníků lze  v průběhu let sledovat jistý vývoj a postupné upřednostňování nových řešení. V jistém období byly např. v popředí zájmu zahradní krby se střechou z mědi.

Postupně se zájem přesunul k provedení krbové střechy z nerezu či betonu. To však neznamená, že by byly krbové střechy z mědi „OUT“ – pouze výběr venkovního krbu podléhá pečlivějšímu sladění s okolím, materiály použitými v zahradě či na domu. Rovněž přístup k výběru povrchu krbů se v různých obdobích měnil a s rostoucí náročností uživatelů se rozšiřovala i škála povrchů u všech výrobců.  Přestože stále je největší zájem o klasický tvar zahradního krbu, své uplatnění nalézají i netradiční designová řešení.

 Je pochopitelné, že ke klasickému domu s tradičními tvary a konzervativními barvami je vhodným doplňkem zahradní krb opět klasického tvaru a méně nápadného zbarvení. Naopak ke zcela moderně pojaté stavbě s neobvyklou konstrukcí je možno zvolit zahradní krb, který neodpovídá běžné představě o zahradním krbu a překvapí návštěvníky svým neotřelým vzhledem a povrchem. V současné době jsou povrchy zahradních krbů v poměrně široké nabídce od „surového“ betonu určeného k další úpravě , přes vymývané povrchy až po povrchy otryskávané pískem. Rovněž materiály použité pro další prvky krbu dávají příležitost k výběru mezi několika druhy – např. barveným ocelovým plechem, nerezem, mědí atd. U některých typů krbů mohout být použity i další hodnotné materiály jako například žula, keramika, šamot, smalt apod.

Při výběru designu venkovního krbu, jeho materiálů  a barvy je vždy nutno brát ohled na povahu stavby a zahrady ke které je zahradní krb vybírán  a rovněž na materiály použité v okolí. Zahradní krby je vhodné proto vybírat u výrobce či dodavatele, který nabízí možnost výběru  povrchů a materiálů a také jistou  variabilitu tvarů. Jen tak lze zajistit jisté přizpůsobení vašeho budoucího zahradního krbu vašim potřebám a představám.


Vhodně zvolený zahradní krb není nutno „schovávat“, ale naopak je možno pro něj vybrat prostor  vhodný pro dominantu zahrady a současně příjemný pro posezení s přáteli. Místo by mělo být klidné a v závětří a zároveň tak položené, aby netrpěli sousedské vztahy působením  „vedlejších produktů“ bezchybné grilovací párty, tj. vůní  grilovaným pochoutek a ruchem  veselé společnosti.

Uvážlivým výběrem zahradního krbu a vhodným umístěním získá vaše zahrada další bod na stupnici dokonalosti. A to nejen rozšířením možností praktického využití, ale i zakomponováním prvku, vaši zahradu může esteticky obohatit a doplnit.

 

Komerční prezentace


Související články

Komentáře ke článku

06. 09. 2018 Reagovat
Radek: Dobrý den. Děkuji za článek. Zrovna máme v plánu pořídit si venkovní gril a v tomto článku https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/venkovni-krb-vas-zahreje-na-tele-i-na-dusi/ jsem našel i terakotove grily. Máte s nimi někdo zkušenosti? Rozdíl od normálního(krom vzhledu) Děkuji

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha