Zahradní potůček: co zasadit na jeho břehy

Zahradní potůček: co zasadit na jeho břehy

Rady a tipy, vydáno 05. 08. 2010

V minulém článku věnovanému zahradnímu potůčku jsme skončili v okamžiku, kdy je potok v zahradě postavený, technické věci vyřízené a stavební práce hotové. A zbývá už pouze ta příjemnější část - výběr rostlin a jejich zasazení na břehy potůčku. Podívejte se s námi, které květiny a dřeviny se tedy do sousedství potůčku hodí.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...
Posledním úkolem při stavbě zahradního potůčku je osázení břehů zelení a zdůraznění krásy tohoto malého vodního toku i s jeho zátočinami a malými peřejemi. Všude se ale nehodí stejné rostliny. Tam, kde potok protéká zastíněnou pasáží zahrady, budou prospívat jen stínomilné druhy, na plném slunci zase své místo najdou květiny milující světlo a sušší půdy. Rozlišovat se musí kromě světla a stínu také to, zda se bude sázet na zamokřený, vlhký břeh nebo na břeh suchý. Aby se potok zvýraznil a dosáhli jste co největší souhry vody a rostlin, musíte pečlivě vybírat a kombinovat. A to kvetoucí a nekvetoucí rostliny, květiny nízké a vysoké, stálezelené keříky a okrasné trávy. U květin je dalším hlediskem výběru postupně vykvétání - břehy potůčku by měly být stále (i když decentně) barevné.  

TIP: Do stínu k malému vodopádu zasaďte těsně k vodě kapradiny; tak, aby některé stvoly efektně spadaly nad vodní hladinu.

Zahradní potůček: co zasadit na jeho břehy
V místech, kde jste vytvořili na potoce malé klidné tůňky, do stále vlhké půdy zasaďte kosatce, tužebník, kejklířku, upolín nebo prvosenky. Anebo také půdopokryvnou vrbinu, která za čas vytvoří na březích pěkný koberec; bude zdobit břehy svými lístky i květy ve tvaru hvězdiček. Stejnou službu prokáže také modrý barvínek. Na suchém břehu - tam, kam už voda nezasahuje, zasadit můžete čechravu, kontryhel nebo denivku. Z dřevin se sem hodí skalník, vilín nebo pěnišník. Vysoce efektní je zakrslý červený javor. Květiny a dřeviny nakoupíte v mnoha zahradnictvích a školkách, například na adrese zahradnictvi-chladek.cz.

TIP: Řešením pro toho, komu se nechce pustit do stavby potůčku, je takzvaný suchý potok. U něho jenom řečiště naznačíte pomocí kamenů, oblázků a kačírku. Zátočiny střídají mělké tůňky stejně jako u opravdového potoka - pouze s tím rozdílem, že vše se odehrává bez vody. K suchému potoku samozřejmě dáte úplně jinou květenu - suchomilné byliny a tlustice a netřesky, okrasné trávy milující sucho.

O vodě na zahradě čtěte také v článku Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti.

Alena Jansová
Foto: archiv autorky, czechtourism, haralds garten, nazflora, gardenvisit

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha