Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

Rady a tipy, vydáno 24. 05. 2010

Schodiště je to, co propůjčuje zahradě atmosféru a styl. V každé zahradě, která není v úplné rovině, se v nějaké podobě objevují schody a schůdky. I na rovinatějším terénu schody vytvářejí potřebnou dynamiku exteriéru, předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady - třeba trávník pod schodištěm od okrasné zahrady nad ním.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...
Rovina v zahradě je docela nudná. Na to dávno přišli zahradní architekti a tak se snaží jako dynamický, členící prvek navrhnout alespoň nějaký ten schod (předtím je nutno někdy terén zahrady znovu vymodelovat). V příkrém zahradním terénu je ovšem zahradní schodiště nezbytné. Máte zahradu květinovou, orientální, vodní, klasickou nebo relaxačně sportovní? Do každé se  hodí jiný materiál - od dřeva a cihel, přes bambus a dlažbu až k různým druhům umělého i pravého kamene.

Vždy stylově

Zahrada klasická, s prvky francouzské geometrické zahrady, také klasické materiály vyžaduje. Bude jí slušet mramor, pískovec, ze kterých nechte vyrobit v jednom stylu schodiště i květinové vázy u jeho konců, chodníky a i třeba sloupky na zahradní lampy. Do zahrady volně pojaté ve stylu anglického parku začleňte zahradní schodiště nejlépe pískovcové. Na dřevěný můstek přes potůček mohou navazovat ale i dřevěné schody. Schodiště z různých druhů kamene a pískovce uvidíte v historických zahradách, inspirujte se tady hlavně pokud jde o oblouková nebo různě lomená schodiště, zábradlí, kamené mísy, květináče či amfory schodiště obklopující.

Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

TIP:
Kameny schodišť starých zahrad bývají pospojovány jílem. Můžeme se tímto historickým prvkem nechat inspirovat a využít jej v případě volněji pojaté zahrady.
​Kam za dřevěnými, kovovými nebo kamennými schody...

Jednoduché zahradní schodiště zvládneme sami s šikovnými přáteli, náročnější schody ovšem musí  vyprojektovat a postavit odborník - většinou se realizují v rámci zakládání zahrady nebo její nové úpravy. Pokud máte představu o moderní zahradě a kovových prvcích v ní, vydejte se za zámečníky: kovová schodiště do exteriéru nabízí například zamecnistvi-trebic.cz. Toužíte-li v zahradě po souzvuku kamene a dřeva, kontaktujte například stránky zahradazkamene.cz: realizují zahrady s akcentem na tento přírodní materiál, ale můžete mít i schody dřevěné. Na stránkách zahrady-vysociny najdete nabídku kamenných schodů.

Na konkrétní materiály zahradních schodů a jejich výhody a nevýhody se podíváme příště.

O zahradních cestách, která na schodiště často navazují, čtěte v článku Kudy a kam vedou cestičky.

Alena Jansová
Foto: Realizace zahrad, Repko, Scholz, Portland Rose Garden, Metallbau Geigen, Gartenheinz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

17. 07. 2015 Reagovat
Miroslav Škach.: Prosím o zaslání cenového návrhu na zabudování kovového schodiště šíře 80cm,délky 270 cm a výšky 170cm s jednostranným zábradlím.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha