Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

Rady a tipy, vydáno 24. 05. 2010

Schodiště je to, co propůjčuje zahradě atmosféru a styl. V každé zahradě, která není v úplné rovině, se v nějaké podobě objevují schody a schůdky. I na rovinatějším terénu schody vytvářejí potřebnou dynamiku exteriéru, předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady - třeba trávník pod schodištěm od okrasné zahrady nad ním.

Rostlina dne

Ramondie pyrenejská

Ramondie pyrenejská

Zelené listové růžice, na spodní straně obrvené. Podle kultivarů květy buďto tmavě modrofialové (Ramonda myconi) nebo...
Rovina v zahradě je docela nudná. Na to dávno přišli zahradní architekti a tak se snaží jako dynamický, členící prvek navrhnout alespoň nějaký ten schod (předtím je nutno někdy terén zahrady znovu vymodelovat). V příkrém zahradním terénu je ovšem zahradní schodiště nezbytné. Máte zahradu květinovou, orientální, vodní, klasickou nebo relaxačně sportovní? Do každé se  hodí jiný materiál - od dřeva a cihel, přes bambus a dlažbu až k různým druhům umělého i pravého kamene.

Vždy stylově

Zahrada klasická, s prvky francouzské geometrické zahrady, také klasické materiály vyžaduje. Bude jí slušet mramor, pískovec, ze kterých nechte vyrobit v jednom stylu schodiště i květinové vázy u jeho konců, chodníky a i třeba sloupky na zahradní lampy. Do zahrady volně pojaté ve stylu anglického parku začleňte zahradní schodiště nejlépe pískovcové. Na dřevěný můstek přes potůček mohou navazovat ale i dřevěné schody. Schodiště z různých druhů kamene a pískovce uvidíte v historických zahradách, inspirujte se tady hlavně pokud jde o oblouková nebo různě lomená schodiště, zábradlí, kamené mísy, květináče či amfory schodiště obklopující.

Zahradní schodiště - důležitý a stylový prvek zahrad

TIP:
Kameny schodišť starých zahrad bývají pospojovány jílem. Můžeme se tímto historickým prvkem nechat inspirovat a využít jej v případě volněji pojaté zahrady.
​Kam za dřevěnými, kovovými nebo kamennými schody...

Jednoduché zahradní schodiště zvládneme sami s šikovnými přáteli, náročnější schody ovšem musí  vyprojektovat a postavit odborník - většinou se realizují v rámci zakládání zahrady nebo její nové úpravy. Pokud máte představu o moderní zahradě a kovových prvcích v ní, vydejte se za zámečníky: kovová schodiště do exteriéru nabízí například zamecnistvi-trebic.cz. Toužíte-li v zahradě po souzvuku kamene a dřeva, kontaktujte například stránky zahradazkamene.cz: realizují zahrady s akcentem na tento přírodní materiál, ale můžete mít i schody dřevěné. Na stránkách zahrady-vysociny najdete nabídku kamenných schodů.

Na konkrétní materiály zahradních schodů a jejich výhody a nevýhody se podíváme příště.

O zahradních cestách, která na schodiště často navazují, čtěte v článku Kudy a kam vedou cestičky.

Alena Jansová
Foto: Realizace zahrad, Repko, Scholz, Portland Rose Garden, Metallbau Geigen, Gartenheinz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

17. 07. 2015 Reagovat
Miroslav Škach.: Prosím o zaslání cenového návrhu na zabudování kovového schodiště šíře 80cm,délky 270 cm a výšky 170cm s jednostranným zábradlím.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha