Zahradní sprchy pro letní osvěžení

Zahradní sprchy pro letní osvěžení

Rady a tipy, vydáno 22. 04. 2014

Bazén na letní osvěžení nemůže mít na zahradě každý. Zato zahradní sprchu si všichni dopřát můžeme. Na výběr máme mnoho variant, od domácího kutilství přes levné vaky na vodu nebo jednoduché sprchy na studenou vodu až po solární designové kousky za několik desítek tisíc.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Než si začneme sprchu vybírat, musíme především vyřešit otázku, kam ji na zahradě umístit. U solárních sprch je jasný požadavek na místo, kde nefouká a dlouhé hodiny svítí slunce. Co je ale u všech sprch hlavní? Co bude s vodou, která na nás ze sprchy vyteče. Určitě si nechcete na zahradě vytvořit z kusu trávníku nevzhlednou bažinu.

Vlastníci bazénu to mají snadné – odtok vody ze sprchy u bazénu zařídí žlábek, který vodu svede k filtračnímu zařízení, kde se bude čistit spolu s vodou z bazénu. Když tuhle možnost nemáte, promyslete nejdřív, jak často budete sprchu používat.

Máte sprchu jen na osvěžení a opláchnutí? Když ji využívá několik lidí, v horkých dnech bude spotřebované vody přece jen dost na to, abychom ji nechali volně rozlévat. Jak si s ní poradit? Praktické je sprchu podložit dlaždicemi a od ní vést žlábek ve spádu třeba do jímky, ve které sbíráte vodu na zalévání. Nebo od sprchy vést trativod vysypaný štěrkem nebo oblázky, kterým voda bude protékat a postupně vsakovat do terénu a vysychat. Kdo se chce na zahradě i umýt mýdlem, měl by sprchu umístit mimo trávník, pod ní dát plastovou vaničku pro sprchové kouty nebo jinak zařídit, aby se voda nerozlévala, ale odtokovým otvorem byla hadicí nebo trubkou odváděna do kanalizace, do čističky nebo do septiku.

Černé vaky
Všelijaké sudy a plastové nádrže umístěné na střeše garáže nebo altánu se dnes už ani nevyplatí vymýšlet. Za pár korun se dají pořídit černé vaky ze speciálního nepropustného materiálu, opatřené sprškou s uzavíracím ventilem a napouštěcím otvorem. Do vaku nalijete vodu, když ho máte zavěšený na větvi stromu nebo ty větší na pevném háku třeba na stěně garáže na sluníčku, v černém materiálu se vám v něm ohřeje. Vaky se vyrábějí od pěti do čtyřiceti litrů obsahu.

Studená sprcha
Nejjednodušší instalaci mají přenosné sprchy na studenou vodu. Lehká konstrukce, ke které přišroubujete zahradní hadici, se dá přenášet z místa na místo, zapíchnout do trávníku – a už se v horkém dnu můžete osvěžit. Chce to ovšem jen rychlé osprchnutí, abychom jednak neplýtvali vodou a jednak si v trávníku neudělali rybník. Třeba pro děti, které se ve vedru rády prohánějí pod studenou sprškou, to moc dobré řešení není. To už je lepší pořídit si rameno s rozprašovačem jemných kapek, které poslouží k jemné závlaze trávníku a děti se pod ním také vyřádí. Sprchy na jednoduché připojení zahradní hadice mohou být ale i bytelnější a elegantnější, třeba s pevným ramenem a podstavcem z lisovaných ušlechtilých dřev nebo dražší designové z teakového dřeva. Na mřížkovaný podstavec si při sprchování můžete stoupnout a voda jím proteče. Chce to ale pod podstavcem mít vyhloubenou „vaničku“ vyloženou kameny nebo vybetonovanou a od ní udělaný odtok vody. V každém případě je potřeba mít vyvedenou vodu na zahradu, abyste nemuseli hadici protahovat z koupelny. Pokud se rozhodnete zahradní sprchu umístit na pevné místo, je nejlepší k ní protáhnout samostatnou přípojku s uzávěrem. Na zimu sprchu složíte do garáže nebo do sklepa a přípojku zavřete, aby trubka nepromrzla.

Solární sprchy
Pokud uvažujete o sprše k bazénu nebo o pevné sprše na časté používání, investujte do některé solární sprchy. Jejich nabídka je dnes velice široká, od poměrně levných zařízení až po luxus za desítky tisíc. Princip je u všech stejný – mají zásobník buď v podnoži nebo vertikální, v němž se voda ohřívá pomocí slunečního záření. Sprchy se zásobníkem v podstavci je třeba pevně připojit k vodovodnímu řadu, aby tlak vyhnal vodu do trubky. To znamená, že na zahradě musí mít sprcha své stálé umístění. Zásobníky jsou různé velikosti – od 8 až do 40 litrů. Maximální pohodlí pak zajišťuje designově pohledná sprcha Dada Hybrida, která jako jediná na trhu má kromě solárního ohřevu i integrovaný elektroohřev 48 V, díky kterému sprcha poskytne teplou vodu i při večerním koupání v bazénu nebo ve dnech, kdy málo svítí slunce.

Sprchové hlavice
Důležité je, abyste si vybrali sprchu s dobrou směsnou baterií. Voda v zásobníku se totiž ohřeje až na 60 °C, takže je třeba ji míchat se studenou. Jednoduché osprchování celého těla znamená pustit na sebe vodu shora. To ale často nechceme – zejména ženy si chtějí uchránit vlasy před proudem vody. Je tedy rozhodně lepší vybrat sprchu takovou, u níž je možné posouvat po nosné tyči sprchovací hlavici do různé výšky, případně mít hlavici na flexi hadici, takže si ji můžete vzít do ruky a osprchovat si třeba jen nohy. Luxusní sprchy mají vedení vody umístěné v panelu a v různé výšce si můžete otevřít různý proud vody.Údržba zahradní sprchy
Když víme, že sprchu nebudeme několik dní používat, je vždy lepší systém vypustit. Zejména v zásobníku solární sprchy by voda neměla stát déle než tři dny, respektive starší vodu bychom si neměli pouštět na tělo – mohou se v ní množit bakterie. Na zimu je třeba zařízení chránit před promrznutím, přívod vody je tedy nutné uzavřít a vypustit, sprchu demontovat a uložit vysušenou k přezimování. Ventily a baterii kontrolujte pravidelně, aby se v nich neusadil vodní kámen – ten snižuje životnost celého zařízení a může způsobit únik vody, který se pak značně prodraží, pokud nemáte vodu z vlastní studny, ale z veřejného řadu.

Text: Gabriela Koulová
Foto: Michael Grath-deviantart, gomodern.co.uk, chaletlaforet.com, solarshower.ch, michael-krauss-wasserspiele.de, uncrate.com, archiexpo.com, ymrawaat.com, tripwd.net, kitchentoday.net, operatorchan.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 05. 2017 Reagovat
seo plugin: Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo plugin http://www.SEORankingLinks.xyz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha