Zamiokulkas – pokojová rostlina pro líné pěstitele

Zamiokulkas – pokojová rostlina pro líné pěstitele

Rady a tipy, vydáno 15. 02. 2018

Krásná elegantní pokojová rostlina s exotickým názvem Zamioculcas je ideální rostlinou pro současné moderní interiéry. Navíc je nenáročná, takže se hodí i pro mladé zaneprázdněné pěstitele.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Seznamte se s jediným kultivarem

Již dlouho přemýšlíte nad tím, jak a čím oživit váš interiér? Pak vsaďte na zamioculcas (český ekvivalent zamijovec). Tato zajímavě vypadající rostlina je skvělý prostředek na zkrášlení domova. Je vždy nablýskaný, nepotřebuje mnoho světla, a tak můžete doma umístit na jakékoli neobvyklé místo.

Naprosto skvěle vypadá v kompozicích s jinými pokojovými rostlinami, kupříkladu na okenním parapetu nebo na komodě v ložnici či v obývacím pokoji. Při sestavování kompozic je třeba s rostlinami opatrně manipulovat, aby nedošlo k polámání listů.

Stonky připomínají peří velkých ptáků a právě v nich se akumuluje voda, nejvíce jí je ve spodních ztluštělých bázích. Rostliny menšího vzrůstu jsou oblíbené jako opakující se prvky v aranžmá z vysokých váz.

V květinářstvích je dosud k sehnání pouze jeden jediný druh Zamioculcas zamiifolia. Zatím žádný další druh nebyl vypěstován. Zato si jej můžete koupit hned v několika odlišných velikostech.

Jak o zamioculcas pečovat

Při pěstování této pokojové rostliny je důležité dodržovat jednu zásadu a tou je ochrana před přílišným prochladnutím a přemokřením. Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete.

Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle.

Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny. Takováto péče zajistí vaší zamioculcasu dlouhý život. Vydrží s vámi doma mnoho let. Další jeho výhodou je to, že nikdy nezevšední, neustále mu budou dorůstat nové a nové stonky.  

Nemá v oblibě přesazování

Původem je tato rostlina z východní Afriky, kde roste v sousedství sukulentů na horských svazích a ve stinných lesích. Listy vyrůstají z hlíz, kterým se daří spíše v menších květináčích z plastu, které se mohou přizpůsobit rozrůstajícím hlízám. Stísněný prostor jim vyhovuje, proto není potřeba rostliny často přesazovat do větších květináčů.

Zamiokulkasy kvetou, ale jen velmi výjimečně, obvykle jen tehdy, dodáváme-li rostlině větší množství fosforu v hnojivu. Květ není příliš zajímavý, a pokud se objeví, bude to mezi bázemi listů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

15. 02. 2018 Reagovat
áda: je to divný
15. 02. 2018 Reagovat
petra: no...... Já si myslím.... jako... že nemáte pravdu )))

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha