Zanechejte v zahradě svůj rukopis

Zanechejte v zahradě svůj rukopis

Rady a tipy, vydáno 11. 06. 2014

Pozemek kolem domu nebo určený k vytvoření zahrady již někdy sám o sobě přinese jisté specifické podmínky, se kterými jeho majitelé musí pracovat. Je však zcela na jejich volbě, zda nechat upravit pozemek na klíč anebo zda se pustit osobně do těchto úprav a vtisknout tak svému okolí punc originality s otiskem vlastních nápadů a myšlenek.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Osobité zahrady, jimž podobu vtiskly ruce samotných majitelů, kteří obětovali hodiny, měsíce, roky dřiny, aby se dopracovali ke konečné podobě zahrady podle svých představ, bývají ty nejkrásnější. Ať už má parcela jakýkoli tvar, rozlohu nebo orientaci, vždy se na ní dá pracovat s láskou a nadšením. A právě láska k zahradničení, nekonečná trpělivost a často i úmorná dřina bývají to základní, co takové pozemky chtějí.
 
Některé stromy, keře či rostliny, které našly svůj domov na takovém pozemku již mnohem dříve, je dobré zde ponechat. Zahrada díky vzrostlým stromům a letitým keřům získá další rozměr a bude mnohem více časem odpovídat představám majitelů. Samozřejmým předpokladem, pro ponechání těchto původních druhů je jejich dobré zdraví a rovněž vhodné umístění.
 
Poté je třeba zvažovat, jaké další prvky by zahrada podle majitelů měla zahrnovat.  Z podmínek, které je třeba dodržet je hlavní uspořádaný a dostatečný přístup k hlavnímu vchodu do domu, umístění travnaté plochy v okolí domu, na svažitém pozemku je třeba počítat se schodištěm a ti, kdo milují vodní plochy, jistě budou mít v plánu i vybudování zahradního jezírka.

Počítat je třeba i s umístěním zahradního pozemku, neboť nepříjemným překvapením, třeba i po dlouhých letech spokojeného užívání by se mohly stát například přívalové deště, které způsobí sesuv půdy v okolí. Nejčastěji se to děje na jílovitých půdách, kde odplavení ornice znamená doslova katastrofu v podobě další lopotné práce při odstraňování sesuvů a navážení nové ornice.

Důležitým prvkem v každé zahradě a na každém pozemku, kde jsou v blízkém okolí sousedící pozemky jiných majitelů, je pohledové odclonění. Každý dává přednost jinému druhu clony, což je pochopitelné. Někde postačí vysadit k plotu popínavé rostliny, jinde bude zapotřebí osázet pruh kolem plotu hustými keři anebo dokonce nepropustnou stěnou tují, či dokonale sestříhávaným živým plotem, který vytvoří časem nepropustnou stěnu.

Drobnosti, jako je osazování květinových záhonů, konstrukce zahradního posezení anebo výzdoba vstupní branky a její okolí, jsou už jen takzvanými třešničkami na dortu, které dotvářejí celkovou kompozici zahrad s rukopisem majitelů. Často je to právě láska k přírodě a nadšení, které se nejvíce podepíše na originálním vzhledu pozemku, který majitelé spravují s doslova nezměrnou trpělivostí a věnují mu veškerý svůj volný čas. 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, bhg.com, hgtv.com, sunset.com, myhomeideas.com, stellacaws.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha