Září na zahradě: doba práce i radosti

Září na zahradě: doba práce i radosti

Rady a tipy, vydáno 17. 09. 2015

Září je doba sklizně, kdy si užíváme plody celoroční práce, kocháme se posledními kvetoucími trvalkami a podzimními květinami jako listopady či jiřiny. Září je doba práce, kdy začínáme uklízet zahradu a připravovat ji k zimnímu spánku.

Rostlina dne

Lískovníček

Lískovníček

Kvete v předjaří. Corylopsis spicata dorůstá i přes 1 m, kvete zvláště bohatě a má jemné drobné výhonky. V dubnu rozkvétá...

Sklízíme plody své práce

Jablka, hrušky, švestky, ale i pozapomenuté kdoule či super-zdravý rakytník. Dozrávají také melouny, víno a mnohá zelenina. Plody určené k okamžité konzumaci sníme, a co se do nás nevejde, zavaříme nebo zamrazíme. Z jablek, švestek či hrušek připravujeme povidla. Z rajčat a paprik vznikne výborná čalamáda nebo domácí protlak. Šťavnatější plody ať ovoce či zeleniny lisujeme na domácí mošty a šťávy, které můžeme konzervovat zavařením nebo mražením.

Cukety a tykve dozrávají i po utržení a na chladném místě vydrží i dva měsíce. Květák, který nestihne vytvořit hlavu, ochráníme před prvními říjnovými mrazíky netkanou textilií a počkáme až dozraje.  První mrazíky by nepřežila ani rajčata, ty utrhneme a necháme dojít.

Ovoce, které chceme uskladnit, sklízíme obzvlášť opatrně. Dáváme je v nízkých vrstvách do bedýnek a je jedno zda z plastu či dřeva, hlavě, aby dobře větraly.  Uskladňujeme se v chladném a vlhkém sklepě, ten pře použitím vydezinfikujeme vápenným nátěrem nebo vysíříme, abychom zničili případné choroboplodné  zárodky, které by nás mohli o úrodu připravit. Uskladníme pouze zdravé plody. Místnost dobře větráme chladným vzduchem -  v noci můžeme nechat otevřeno,  dokud noční teploty neklesnou na cca 5°C.

Maliny už mají svou letošní plodnost za sebou, proto vyřežeme staré výhony a nové vyvážeme. Čas ostružin teprve přichází. Abychom je ochránili před případnými mrazíky  a nájezdy ptactva, pokryjeme je bílou netkanou textilií, pod kterou nám dozrají.

Poslední šance na čerstvou zeleninu

Ano, ještě v září můžeme zasít zeleninu typickou pro jaro a ještě ji zvládnete letos sklidit. Týká se to ředkviček, salátu. Volíme rané druhy, které rychleji rostou a dozrávají.

Naopak musíme uklidit bylinky, které pocházejí ze středomoří a chlad nesnesou. Vytrvalé bylinky jako oregano, tymián či šalvěj přikryjeme slámou nebo chvojím.  Můžeme část rostlinek oddělit a zasadit do květináčů, zajistíme si tak přísun na celou zimu.  Bazalku ostříháme a zamrazíme, usušíme nebo uděláme pesto.

Postaráme se o stromky, kytičky i trávník

Pěstujeme-l i chryzantémy, vyštipujeme jim přebytečná poupata. Máme-li v oblibě zvláště košaté, odstraníme středové poupě, čímž dosáhneme dobrého rozvětvení celé rostliny.  Neopomeneme zazimovat již otužilé pokojové rostliny. Omezíme u nich zálivku a také je přestaneme hnojit.

 Okrasným stromům odstraníme zlomené, nemocné a suché větve. Nezapomínáme na stálezelené keře a věnujeme jim péči v podobě vydatné zálivky, doplněnou o draslík, který dává sílu kořenům a rostlina lépe přezimuje. Trvalky přihnojíme kompostem, ze záhonů postupně odstraňujeme odkvetlé rostliny. Neosázené záhony zryjeme.

Naposledy posečeme trávník a nezapomeneme na vertikutaci, nebo-li provzdušnění. Případně alespoň odstraníme starý zplstnatělé zbytky trav pomocí kovových hrábí. Září je ideálním obdobím pro zakládání nebo dosévání trávníku, protože teploty již nejsou tak vysoké a trávník netrpí nedostatkem vzdušné vlhkosti. Jestli jsme nestihli v srpnu pohnojit trávník, ještě v září je dostatek času. Přihnojíme je kombinovaným hnojivem (NPK). Pro bezproblémové přezimování je doporučováno hnojení trávníkovými hnojivy s vyšším obsahem draslíku, které trávník ochrání například před sněžnou plísní.

Pro krásné jaro

Září a říjen je ideální dobu pro sázení cibulovin, které se nám na jaře odmění záplavou květů. Do země také dáváme hlíznaté rostliny jako lilie.   Na počátku měsíce vysazujeme dvouletky a od poloviny září trvalky kvetoucí od jara do začátku léta.  Sedmikrásky, macešky, pomněnky, hvozdíky a prvosenky vkládáme na odplevelené a vyhnojené záhony nebo do nádob. Také růžím nejlépe vyhovuje výsadba v této době.

Koncem září vyryjeme ze země gladioly, očistíme je od přebytečné země a nadzemní část odstřihneme 10 cm nad hlízou. Hlízy dáme do bedýnky a necháme asi týden řádně proschnout. Potom je uložíme v mrazuprosté, suché místnosti s maximální teplotou 10 stupňů Celsia.

 

Čisté jezírko

Nejpozději ke konci září vyčistíme jezírko. Abychom si ulehčili práci, napneme přes něj síť, která zabrání padání listí a dalších zbytků vegetace do vody.  V této době vysazujeme bažinaté rostliny. Naopak jezírko zbavíme odumřelých a uhnilých částí rostlin.

Tak kolik máte hotovo?

Text: Zuzana Bohdalová, Jana Truksová
Foto: blog.northerngardener.org, plantfairnursery.com, 1. bp.blogspot.com, keyassets.timeincuk.net, cdn2.gardensillustrated.com, sussexprairies.co.uk, vananne.com, allthingslovely.typepad.com, trueshopping.co.uk, womansweekly.com, 2.bp.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

23. 09. 2015 Reagovat
Isabela: Hezký den, děkuji za článek. Je pravda, že právě sklízíme úrodu - letos je až překvapivě bohatá. Ráda si čtu o zahradničení na internetu. Třeba tady: http://hobby.idnes.cz/zimni-rez-ovocnych-drevin-09h-/hobby-zahrada.aspx?c=A150309_115539_hobby-zahrada_mce jsem našla užitečný článek. Takže vím, jak se starat :). Když už jsme u toho, je potřeba mít dobré vybavení. Máte zkušenosti s těmito nůžkami: http://www.maister.cz/Vyprodej/BAHCO-NUZKY-NA-ZIVE-PLOTY-320mm.html? Děkuji moc! Potřebuji obnovit svoji sbíru "nářadí".

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha