Zástěny z bambusu

Zástěny z bambusu

Rady a tipy, vydáno 11. 01. 2013

Bambus je materiál opravdu všestranně použitelný, vyrábí se z něj nábytek, jako rostlina zdobí zahrady, dokáže také vytvořit i příjemná zákoutí skrytá v zahradě a určená pro odpočinek a relaxaci. Jo to velmi pevný stavební materiál, který nabízí široké možnosti využití

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Pokud se rozhodnete postavit z něj zahradní zástěnu, můžete ji vyrobit v různém provedení, například hustou neprůhlednou, lehkou transparentní zástěnu anebo zkrátka pouhý bambusový plot. Pokud máte na své zahradě vlastní rostliny bambusu, použijte z nich tenké bambusové výhony, pro ty se silným průměrem zajděte do některého ze zahradních center. Tvrdá bambusová stébla stříhejte přímo u země silnými nůžkami na větve.

Jestliže máte připraveno dostatečné množství bambusových prutů a nakoupili jste silné bambusové tyče, budete ještě potřebovat vrtačku na provrtání otvorů do nich a silnější splétaný motouz, podle velikosti zástěny i několik klubek. Otvory se do bambusu musí vrtat, aby se bambus nerozštípl.

V případě, že jste se rozhodli pro hustou zástěnu, bude nutné zasunovat stébla stejné délky do výřezů. Kvůli dodržení symetrie zasouvejte silnější a tenčí konce stébel střídavě vždy do levé a pravé strany. Rámy těchto zástěn jsou zajištěny podélně rozpůlenými bambusovými tyčemi svázanými provazem. Jako první přichází na řadu právě smontování rámu. Použijte 2 sloupky a jeden příčník z tyče, kterou jste předtím podélně rozpůlili. Odstup od spodního okraje vám pomůže dodržovat pomocná deska zafixovaná upínacím popruhem.

Vodorovné a svislé prvky spojujte vzájemně za pomoci kovových děrovaných destiček a  šroubů. Co se půlených tyčí týká, přišroubujte skrz děrovanou destičku nejdříve pouze jednu půlku. Protikus připevněte až nakonec. Destička se zakryje omotáním motouzem, čímž se zároveň zpevní i spoj.

Výřezy pro bambusová stébla můžete vyrobit pomocí přímočaré pily a sukovníku. V případě bambusu se s přímočarou pilou nejlépe pracuje na nízký zdvih a zároveň malou rychlost řezu. Obojí je na přímočaré pilce snadno nastavitelné. Otvory do bambusu se dělají nejlépe, když nastavíte vrtačku na příklep.


 
Pustíte-li se do vlastnoruční výroby bambusové zástěny, nezapomeňte nám pak do redakce zaslat fotografii vašeho hotového výrobku.     

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bridgat.com, artificial-trees-store.com, mastergardenproducts.com, craftclustersofindia.in, allforfurniture.blogspot.com, ukbamboosupplies.com, thegardensquad.com, bamboogarden.com, blog.greenearthbamboo.com, floralandhardy.co.uk, thujawoodart.com, blog.oregonlive.com, cargobikehandyman.blogspot.com, bunnings.com.au, bamboogarden.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 06. 2013 Reagovat
Marek: Z bambusu se dokonce dělají i altány a pergoly. Jediné s čím musíte počítat je, že je to přírodní materiál, takže bambusové tyče nemají po celé délce stejný průměr atp., ale to je právě dělá jedinečnými oproti jiným materiálům. Tyče lze objednat třeba na www.bambusove-produkty.cz. Častým problémem je ale jejich dostupnost, dováží se většinou dvakrát do roka, takže někdy je nutné si trochu počkat, než budou dodány. Ve finále to za to ale stojí...
18. 06. 2013 Reagovat
Kamil: To jsou přímo klasické bambusové rohože?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha