Zimní ochrana vodních rostlin

Zimní ochrana vodních rostlin

Rady a tipy, vydáno 19. 12. 2013

Naši péči a ochranu před zimou a zamrznutím si zaslouží nejen přenosné rostliny, ale i rostliny vodní. I jim je zapotřebí věnovat čas a poskytnout jim vhodné podmínky k tomu, aby dobře a bez poškození přečkaly zimu a na jaře a v létě zase mohly vytvářet v našich jezírkách a nádržích okouzlující podívanou.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Vodní a bažinné rostliny, které pocházejí z oblastí mírného pásma, jsou dostatečně mrazuvzdorné. Jejich listy a výhony obvykle na podzim odumírají. Kořeny však potřebují, tam, kde v plochých nádržích zamrzá voda až ke dnu, alespoň trochu ochránit chvojím.

Pokud pěstujeme na své zahradě vodní rostliny v nádobách a menších nádržích, můžeme zapustit rostliny i s nádobami do země a lehce je zastínit. Jsou-li mezi našimi vodními a bahenními rostlinami také traviny, ponecháme na nich jejich stébla až do jara a až poté je zastřihneme.

Jednodomé podvodní i plovoucí rostliny tvoří přezimující formy, klesnou ke dnu, a tak úspěšně přečkají toto nevlídné roční období.
 
Co se leknínů týče, těm v průběhu října zežloutly listy. Jsou citlivé na mráz a potřebují ochranu. V přirozených rybníčcích a nádržích se šikmými stěnami, které jsou dostatečně hluboké, je můžeme bez obav ponechat ve vodě. V žádném případě však nesmíme připustit, aby v nich voda promrzla až ke dnu. Nejlépe tomu zabráníme tak, že po vytvoření únosného ledu na hladině do něj prosekáme díru, následně vypumpujeme anebo vyčerpáme tolik vody, aby mezi ledem a vodou vznikla mezera asi 15 cm a díru v ledu pak uzavřeme, například svazkem chvojí anebo balíkem slámy. Můžeme ji také přikrýt polystyrenovou deskou. Tak vznikne dostatečná vrstva vzduchu mezi ledem a vodou, která je rostlinám, ale i rybám vždy k duhu.

Má-li však naše jezírko stěny svislé, musíme v něm vodu vypustit. Lekníny, které jsme do něj vysadili, necháme přezimovat na jeho dně pod 30 cm vrstvou listí, slámy, rašeliny a tu pak přikryjeme ještě vrstvou chvojí. 

Lekníny uložené v nádobách ošetříme stejně a pak je uložíme například v mrazuprostém sklepě anebo na jiném chladném místě, kupříkladu na chodbě. Nádoba s lekníny však nesmí v žádném případě vyschnout. Na to je potřeba dávat pozor a stav vody v nádobě pravidelně kontrolovat. Kde hrozí nebezpečí vyschnutí, tam můžeme nádoby s vodními rostlinami také zapustit raději do půdy v zahradě. A poté je přikrýt některým z výše uvedených způsobů.  


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: feiltsewgood.blogspot.com, dragonflyaquatics.com, scientificpsychic.com, eachlittleworld.typepad.com, scientificpsychic.com, monsorganicblog.com, inthecountrygardenandgifts.com, razaqvance.com, mysisterdalesgarden.com, dailykos.com, koiphen.com, suburbanwildlifegarden.blogspot.com,rainingsideways.com, californiawaterscapes.com, n-vwatergardening.blogspot.com, sillydoggarden.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha