Zimní přestávka balkonových rostlin se chýlí ke konci

Zimní přestávka balkonových rostlin se chýlí ke konci

Rady a tipy, vydáno 06. 03. 2014

Konec února a začátek března znamená pro přezimující rostliny start do nové vegetační sezóny. Většina balkonových rostlin omezuje svůj růst v chladném a tmavém ročním období a s probouzejícím jarem se začíná opět probouzet ke zvýšené činnosti. Startuje svou látkovou výměnu a po zimním odpočinku začíná zvyšovat svůj nárůst a s ním i spotřebu živin a nutnost zvýšené zálivky.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Se začátkem nové sezóny balkonových rostlin je třeba změnit i způsob péče o ně. Právě nyní přichází ta správná doba na seříznutí rostlin, pokud jste to tedy neudělali již při stěhování rostlin na zimní stanoviště. Při sestřihování je nutné odstranit všechny výhonky, které se vzájemně kříží, dále takové, které jsou silně poškozené a rovněž odstraňte i velmi slabé výhonky. Zkraťte i silné stonky, které na rostlinách zůstanou, a to o třetinu. Řežte je vždy těsně nad listem.

Poté, co jste rostliny sestříhli, přesaďte je do větších nádob. Při přesazování použijte nový substrát, ze kterého rostliny budou čerpat živiny. Nový květináč by měl být asi o 2 až 3 cm v průměru větší, než ten předchozí.

S pravidelným hnojením rostlin však začněte až o měsíc později. Bez dostatku živin by vaše rostliny neměly tolik nádherných květů, jak od nich očekáváte. Na bohaté kvetení nestačí jen sluneční paprsky a občasná zálivka. Nejpozději za 4 -5 týdnů bude zásoba živin z nové zeminy po přesazení vyčerpaná a bude třeba začít balkonovým květinám dodávat pravidelný přísun v podobě hnojiva. K rostlinám zvlášť náročným na živiny řadíme pelargonie (muškáty) a dvouzubec (Bidens). K nejdůležitějším živinám, které rostliny potřebují ke svému životu, řadíme dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Déle v menším množství budou rostliny potřebovat ještě stopové prvky. Nejsnáze se vám budou rostliny hnojit tekutými hnojivy, která budete jednoduše přidávat do pravidelné zálivky.

Rostliny jste dosud drželi v chladu a temnu. Nyní přichází čas přestěhovat je do místnosti světlejší a teplejší, kde jim dopřejte alespoň 10°C, maximálně však 15 °C. A nezapomeňte na udržování vlhčího substrátu. Od poloviny března, pokud se oteplí, snažte přivykat své rostliny na venkovní prostředí. To znamená, že je přes poledne vystavíte na balkon či terasu, ale na stinné místo. Uvidíte, že námaha se stěhováním se vám, brzy začne vyplácet. Venku je světla více, než v bytě, a to i tehdy, pokud rostliny postavíte do stínu. Vždyť i my lidé, po dlouhé zimě vítáme každou chvilku, kterou můžete strávit venku na čerstvém vzduchu za pěkného počasí.

Pokud jste však na svých přezimujících balkonových rostlinách objevili škůdce a ti na nich napáchali nenapravitelné škody, rostlin se zbavte, a pořiďte si do nové sezóny nové sazenice či výpěstky. Škůdci by se mohli dále množit a napadat dosud zdravé další rostliny.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: thompson-morgan.com, i.telegraph.co.uk, loghouseplants.com, powerflowers.com, gerbeaud.net, perfekt-pelargoniums.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha