Zimování pelargonií

Zimování pelargonií

Rady a tipy, vydáno 10. 09. 2013

Muškáty zdobí okna domů neustále, k tomu se přidaly ještě balkony a terasy, takže bývají častou letní ozdobou. Pokud se nám pelargonie v této sezóně na našich oknech a balkonech zvláště vyvedly, budeme je chtít uchovat jistě i pro další sezónu. Nechceme-li o ně přijít, musíme jim přes zimu zajistit vhodné podmínky.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Nevyplatí se schovávat rostliny déle než 3 roky. Rostliny za tu dobu zdřevnatí, mají holé a vytáhlé stonky. A stejně tak pokud pro ně nemáme světlé a chladné místo, kam bychom je přes zimu umístili, bude lepší, když je vyhodíme a na jaře pořídíme nové. Protože v dnešní době má málokdo vhodné podmínky k přezimování, i současné kultivary jsou pěstované spíše s ohledem na brzké a bohaté kvetení a nikoli na dlouhou životnost. Moderní kultivary nevydrží obvykle ani zimování ve sklepích nebo zabalené v novinách, jak nám radily naše babičky.
 
Muškáty je však nutné na stěhování i na přezimování předem připravit. V první řadě rostliny důkladně prohlédněme, v žádném případě totiž nesmějí být napadené plísněmi nebo škůdci. Musí být naprosto zdravé. Není na škodu, jestliže muškáty preventivně chemicky ošetříme. Na podzim je třeba být ve střehu, neboť se objevují různé listové choroby, plíseň šedá, rez pelargoniová, a to vlivem chladnějšího a vlhkého počasí. 

Rostliny pak seřízneme, zakrátíme je na 3 až 4 listy od země. Nikdy ale neseřezáváme rostliny do starého dřeva, tedy příliš hluboce. Odstraníme z nich všechny nažloutlé listy a vyčistíme i povrch květináče, i ten by mohl být zdrojem případné nákazy. Rostliny uklízíme při dlouhodobější předpovědi nočních mrazíků. V případě, že se má vyskytnout pouze lehký přízemní mrazík, postačí rostliny překrýt, například netkanou textilií. Není dobré muškáty uklidit předčasně, pořád lépe jim bude venku, než v sebelepším sklepě.

Pro zimní období muškátům vybereme světlou místnost s teplotami mezi 6 až 10°C, což může být zasklený balkon, zimní zahrada, veranda, nevytápěná chodba anebo izolovaný skleník. Většina pelargonií snese i teplotu okolo nuly, některé druhy dokonce až -2°C, avšak pouze krátkodobě. Teplota v zimovišti muškátů by měla být velmi stabilní. Rostlinám totiž škodí teplotní výkyvy. Pokud jsou zazimovány na místě s nestabilní denní i noční teplotou, musíme v tomto prostoru přes den vydatně větrat.

Zálivku volte velmi střídmou. Substrát, ve kterém rostliny přebývají, by měl být pouze lehce navlhlý. V žádném případě muškáty v klidovém zimním období nepřihnojujte. Kontrolujte pravidelně, zda nebyly rostliny v zimovišti něčím napadeny a mějte na paměti, že muškáty budou potřebovat tím menší zálivku, čím nižší teplotu jim v místě zimoviště poskytnete.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pelargonium.ru, dailymail.co.uk, servis-agromarket.com.ua, sait-pro-dachu.ru, aphotoathouhght.blogspot.com, woottensplants.com, ourlitteacre.blogspot.com,plantoholic.co.uk, kylemoreabbeytourism.ie, thegardenhelper.com, wallpaperswide.com, thelovelyplants.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha