Řebčík královský vysazujte v srpnu

Skvostem kvetoucím v našich zahradách v průběhu dubna a května je řebčík královský. Jeho odrůdy nabízí odlišné barvy květů a díky svým vysokým stvolům jsou tím prvním, co v zahradách poutá pozornost. Pokud je chcete vidět příští jaro i na vaší zahradě, měli byste v těchto dnech začít s jejich výsadbou.
fritillaria-imperialis_shutterstock_644779282-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Barevné varianty a vůně

Cihlově červenou barvou vykvétá nejznámější – řebčík královský (Fritillaria imperialis). Dalšími jeho odrůdami jsou ‘Aurea‘ – kvetoucí žlutě stejně jako půvabná ‘Lutea‘, zatímco sírovou žlutí se pyšní ‘Sulphura‘. Hnědočervené květy vám nabídne ‘Rubra‘. Květy řebčíku královského na sebe upozorní nejen výrazným vzhledem, ale i silnou kořenitou vůní. A pozor, je velmi jedovatý!

Půda a stanoviště

Pro všechny odrůdy řebčíků je nejvhodnější propustná půda obohacená humusem, navrch lze posypat kamennou drtí. Odrůdy, které mají rády velmi suché stanoviště, raději sázíme do nádob. Jako stanoviště se pro řebčíky nejlépe hodí mírný polostín v sousedství dřevin. Dobře budou prosperovat i ve smíšených rabatech. Můžete je vysadit ovšem i ke břehu jezírka nebo do skalky.

Čas výsadby

Právě srpen a září je ideální dobou na novou výsadbu cibulí řebčíků. Velké cibule se středovým důlkem vysaďte do hloubky 25 cm. Efektní je vysazovat tyto cibuloviny ve skupinách po 3-5 kusech. Jedenkrát za 5 až 6 let od nich odejmeme brut –  malé cibulky, které ihned vysadíme do půdy, a to pouze mělce, aby mohly snadněji růst.

Čtěte také:

Pokud je třeba, přesazujeme řebčík královský brzy po odumření všech jeho listů, což bývá obvykle v červnu nebo v červenci. Přesazování nikdy neodkládáme na později než září.

Řebčík kostkovaný

Velmi zajímavým příbuzným druhem řebčíků královských je řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris). Tento druh vysazujeme až v září, a to do hloubky mezi 8 až 10 cm. Vyžaduje mírně humusovitou vlhkou půdu a výsadbu do polostínu.

Ať už zvolíte jakoukoliv barvu nebo odrůdu, řebčík se vám odmění krásnými květy a bude vaši zahradu zdobit po celé léto.

Text: autorský článek Zuzana Bohdalová, foto: Shuttestock.com

25.8.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist