Recyklace na zahrádce

Tentokrát nebude řeč o recyklaci odpadu, ale o recyklaci použitých, nepotřebných nebo rozbitých předmětů, které by jinak nejspíš skončily v popelnici a následně na skládce. Přesto ještě mohou udělat mnoho parády. Nevěříte?
kvetinace-1-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Kam s nimi?

Věčná otázka. Pokud jste vášniví milovníci květin, určitě neustále bojujete s nedostatkem květináčů a dalších zahradních nádob. Když se oprostíte od konvencí, zjistíte, že jako originální obal na květináč nebo neobvyklý kontejner lze využít prakticky cokoliv. Popusťte uzdu fantazii a než jakoukoliv věc vyhodíte, zkuste do ní nejdřív něco zasadit. Co vše můžete využít?

  • Zbyl vám po kácení stromů na zahradě kus kmene, zajímavý sukovitý kus nebo pařez, který se vám nechce vykopávat? Přeměňte je na originální zahradní nádoby.
  • Staré džíny rozhodně nevyhazujte! Kromě toho, že se dají zrecyklovat na nejrůznější potahy, tašky, zástěry či polštáře, mohou posloužit také jako vtipná výzdoba vaší zahrady – nohavice vycpěte, vylaďte přidáním botiček a přidejte květináč s kvetoucími rostlinami.
  • Marně přemýšlíte, jakou letní dekoraci zavěsit na dveře? Využijte to, co do zahrady patří – kousek hadice, malou konvičku, dětskou lopatičku nebo hrabičky a samozřejmě květiny. Pokud chcete použít živé rostliny, můžete je zasadit přímo do konvičky, umělé stačí přivázat ozdobnou mašlí.
  • Vyrostly vaše děti z loňských holínek nebo už mají botky díry? Určitě je nevyhazujte. Přeměňte je místo toho v květináče.Jako originální nádoby na květiny lze využít opravdu vše včetně hudebních nástrojů.
  • Našli jste ve sklepě starý soudek? Rozpulte ho a máte dvě luxusní zahradní nádoby. V hrnečcích, které se k ničemu doma nehodí, se skvěle vyjímají například sukulenty nebo fialky či bylinky.
  • Konve z domku po babičce naplňte hlínou místo vody, osaďte zajímavě kvetoucími druhy a vyzdobte jimi například schodiště.
  • Také rozbitý nábytek lze s úspěchem využít na zahradě. Pokud z židle odstraníte rozbitý sedák a nahradíte ho síťkou, do které usadíte květináče, rozkvete vaše židle doslova a do písmene. Použít můžete i starou komodu se šuplíky.

Ptačí ráj

Do zahrady patří nejen rostliny, ale také živočichové. Největší potěšení máme z motýlů a ptáků, které lze přilákat vhodně zvolenými rostlinami, ale také dalšími doplňky, které jim život v zahradě zpříjemní, ať už se jedná o ptačí budku, krmítko či pítko. A právě tyto drobnosti lze vyrobit recyklací poškozených nebo již nepotřebných věcí.

Připravte pítko a koupátko z květináčů
Plechovky natřené pestrými barvami poslouží jako zahradní dekorace a krmítko pro ptáčky zároveň. Další možností je veselé plechovky použít místo závěsných květináčů.

Naštípnutý hrneček s podšálkem může také ještě posloužit. Pokud slepíte hrnek s talířkem, vznikne originální krmítko.

Speciální ptačí budky vytvoříte z plechovky nebo třeba tuby od Pringles, které polepíte kamínky nebo třeba mušličkami. Stříšku můžete vyrobit třeba z odloženého plechového trychtýře.

Voda v zahradě

Voda by v žádné zahradě neměla chybět. Pokud vám zrovna přes zahradu neteče potůček, zatoužíte pravděpodobně po malém jezírku nebo fontánce. I při budování těchto zahradních prvků můžete využít mnoho recyklovatelného materiálu.

Zužitkujte staré pneumatiky. Kromě obvyklejšího využití v dětském hracím koutku (jako prolézačka, houpačka nebo podložka pod houpačkou) si s jejich pomocí můžete vyrobit třeba malé zahradní jezírko. Lze je také zapustit do země, kde vytvoří minizáhonky nebo využít na výrobu zahradního nábytku.

Velký květináč či jinou nádobu můžete proměnit v originální minifontánu, a to poměrně jednoduše – stačí pořídit vhodné čerpadlo.
Stará litinová umyvadla jsou po renovaci překrásná nejen jako nádoby na květiny. Využít je můžete také jako zahradní fontánku.

Pet lahve

Využití plastových lahví na zahradě je kapitola sama pro sebe. Můžete z nich vyrobit samozavlažovací květináčky k předpěstování sazenic či nádoby pro pěstování bylinek, miniaturní skleníčky nebo je využít třeba pro zavlažování zahrabáním ke kořenům rostlin.

Pokud vás od pěstování zeleniny odrazuje nutnost okopávat záhonky, sbírat slimáky a omývat vypěstované plody od hlíny, zkuste vertikální zeleninovou zahrádku právě z lahví.

Samozavlažovací nádoby vyrobené z rozpůlených pet lahví poslouží nejen po předpěstování sazenic, ale také pro okrasné rostliny na vašem okně.

Potřebujete odstínit pergolu nebo vytvořit zelenou stěnu na optické rozdělení zahrady? Nic není jednoduššího. Zavěste pet lahve na provázky a osázejte je převislými květinami. Při vhodné zálivce a mírném hnojení dosáhnete úžasného efektu.

Rozbité květináče

I rozbité květináče mají mnoho využití od zakrytí odtokových otvorů v květináčích přes drenáž až po praktické využití k označení bylinek, zajímavou sukulentní kompozici nebo třeba vílí zahrádku.

Zuzana Šimmrová

30.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist