Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky

Mít kolem domu zeleň je moc přijemné, ne každý má ale dost času, aby zahradu denně obcházel a opečovával. Navštivme tedy zahradu, jejíž dvě části obklopují vilku postavenou se vchodem z chodníku, tedy bez předzahrádky. Z džungle porostu se zahrady proměnily v elegantní a přívětivá místa.

Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zahrada byla zarostlá snad vším, na co si vzpomenete. Vzrostlé břízy, prastaré rozložité túje, ořešák, špendlík, několik borovic, dvě už pěkně narostlé omoriky. Do toho nahodile vysazené šeříky, které ve stínu pod stromy prakticky vůbec nekvetly. Několik keřů špatně udržovaných růži vysazených na kraji zapleveleného trávníku. Neudržovaný živý plot z ptačího zobu u plotu drátěného, oddělujícího pozemek od sousedů. V jedné polovině zahrady pak ještě do sebe všelijak prorůstaly buxusy, jalovce a růžové keře, mezi tím se krčily nejrůznější bylinky a trvalky, pozůstatky pokusu o zušlechtění zahrady něčím do kuchyně a něčím kvetoucím pro barevnost. V druhé části pod borovice se prakticky žádná tráva nekonala, zato tu sem tam rostl nějaký okrasný keř – drobnokvětá azalka byla ovšem jediná, které se tu dařilo a pravidelně kvetla.

Základním požadavkem bylo mít v jedné části zahrady pěkný trávník bez plevelů a v druhé – „lesní“ povrch upravený tak, aby se borovicím dobře dařilo, přitom ale nebylo třeba tady likvidovat plevel. Tak vznikl koncept dvou charakterem odlišných zahrádek, které obě potřebují skutečně jen minimální průběžnou údržbu. K tomu před čelem domu na chodníku vznikl vyvýšený záhon s trvalkami, který vstup do domu příjemně oživil.

Rekostrukce zahrádek nebyla jednoduchá – řada stromů zde měla zůstat, takže nebylo možno doslova pracovat „na zelené louce“. Aby stromům nebyly poškozeny kořeny, muselo se pracovat rychle. Nejdříve byly vykopány zplanělé a nezušlechtitelné keře. Také omoriky musely přijít pryč, neměly dostatek místa pro další růst. Byly ale velmi pěkné a zdravé, takže zahradnická firma je opatrně vyjmula i s kořenovým balem ze země, aby mohly být vysazeny na jiné zahradě. Radikální řez dostaly túje, spodní větve byly odstraněny, takže vznikly jaké „deštníkové“ keře. Tím se prostor kolem nich provzdušnil a proslunil. Ze změti jalovců a buxusů se pročištěním od všelijakých bylin kupodivu vylouply krásně rostlé dřeviny. Kuželovité jalovce jsou dekorativní sym o sobě, buxusy dostaly pomocí nůžek kulatý tvar. Z růží byla ponechána jen dvojice popínavých keřů, které v rohu nad dlážděnou cestou domu a schůdky do zahrádky tvoří půvabný vstup do zeleně. Oba keře byly radikálně zmlazeny, takže několik let nebudou potřebovat žádnou zásadní údržbu. V druhé části zahrady byly vymýceny náletové dřeviny a zplanělé keře, zůstala jen ona dobře prospívající azalka. Vedle borovic zůstaly i špendlík a ořešák. Ořešák je poměrně mladý a dobře rodí, nebylo třeba ho likvidovat. Špendlík je tak trochu pro zlost, protože ovoce z něj se nedá konzumovat kvůli automobilovému provozu na ulici, do které je strom otočený. Přesto byl pěkný rozložitý strom zachován, směrem do ulice vytváří pohledově příjemné ukončení malého „lesoparku“, který druhá zahrada tvoří, takže by bylo škoda zdravý strom likvidovat.

Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky
Rekonstrukce bezúdržbové zahrádky

Po radikálním proklučení bylo třeba upravit a zušlechtit terén obou zahrádek. Svrchní zemina byla stržena do hloubky asi 25 centimetrů, selektivními herbicidy byly vyhubeny plevele a poté byla položena tmavá fólie proti prorůstání plevelů nových. Na fóliii se navezla vrstva úrodné zeminy. Pokládání fólie bylo poměrně pracné, protože bylo třeba do ní vyřezat otvory kolem stromů, nicméně vyplatilo se – zahrady teď netrpí zaplevelováním, co přiletí v podobě semínka, snadno se odstraní ještě jako mladá rostlinka.

V první zahradě, která má úpravu elegantnho parku, byl kolem keřů navršen kůrodřevitý mulč a do něj zapíchány přirychlené větvičky břečťanu. Mulč udržuje vláhu pro keře a poskytuje břečťanu výborné podmínky pro rozrůstání, takže již po jednom roce je vidět, že během krátké doby jím bude půda kolem keřů krásně pokrytá. Břečťanový porost se do zahrady kolem stylového domu bude dobře hodit, dodá zahradě starobylý ráz. Zároveň mulč pevně ohraničil trávník, takže vše působí stále udržovaně a upraveně. S tráníkem byly zpočátku trochu potíže, dvě vzrostlé břízy sbírají hodně vody, takže tráva se pod nimi špatně ujímala. Dostatek zimní sněhové přikrývky a mokré jaro ale udělaly divy a po dosetí holých míst je nyní trávník již zhoustlý a stačí ho jen pravidelně sekat.

Druhá zahrada byla ponechána volnější. Nebylo zde třeba mulčovat, protože pod borovicemi byl letitý nános lesní hrabanky s jehličím a kůrou. Protože zahrada se svažuje k cestě kolem domu, bylo potřeba tento břeh zpevnit. Trávníku se na něm nedaří a navíc by se obtížně sekal. Proto byl zvolen násyp z oblázků, které do měkké půdy dobře zapadnou a nesypou se. Přitom přechod mezi oblázky a „lesní“ půdou pod stromy vypadá velice dobře a zvýrazňuje přírodní charakter této části zahrady.

Příchod k domu pohledově výrazně vylepšil vyvýšený záhon na chodníku. Na jeho postavení byly použity bílé cihly, stejné z jaké je podezdívka plotu. Protože vchod do domu je přes zahradu, mohl být záhon zvednut poměrně vysoko, vznikl tak dostatečně hluboký bazén, aby v něm byla zemina na bohatý porost. Požadavek byl opět na co nejmenší údržbu, takže jsou zde vysazeny nízké okrasné keře, hosty, rozchodníky, panašovaný nízky brslen. Tento záhon má svůj půvab ve všech ročních obdobích. Na jaře se vše zazelená a brzy rozkvete růžovými kvítky okrasný keř. Jako kvetoucí doplněk jsou vysazeny orlíčky, irisy a denivky, od jara do pozdního léta tedy uprostřed zelených listů vykukují barevné květy. Nakonec rozkvete rozchodník, který si podrží květy až do chvíle, kdy je třeba vše ostříhat a připravit na zimu. To je jediný okamžik, kdy je tomuto záhonu třeba věnovat více péče. Zeminu v něm je ovšem třeba přihnojovat, protože živiny vystačí pouze na jednu sezónu.

Text a foto: Gabriela Koulová

Publikováno: 12.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Stromy na podzim

Veronika Nováková si povídá se svým hostem nejen o javorech na podzim.

Chlapský trojboj – řezání, stříhání, sekání

Která stromy a keře se hodí na zahradu?

Pěstování ovocných stromů na balkoně

Vypěstujte si ovoce i na balkoně panelákového bytu

Co to jsou čarověníky

Tajemné čarověníky a jak čarověníky pěstovat poradí Jiří Řehoř

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.