Relaxační plochy a místa pro aktivní odpočinek

Zahrada není rozhodně jen dřina, určitě byste ji měli využívat i k odpočinku nebo aktivnímu sportovnímu vyžití. Při zakládání zahrady pamatujte i na tyto aspekty. Umístění odpočinkových i sportovních ploch má svá pravidla, při jejichž dodržení budete tyto plochy i mnohem více využívat.
shutterstock_1853535748-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Pokud si pořídíte vlastní dům s pozemkem, určitě v první fázi nevíte, co dřív na zahradu „nacpat“. Pokud to jen trošku jde, snažte se trošku krotit, protože v prvotní euforii se můžete dopustit celé řady chyb.

Kromě nezkrotného nakupování překrásných keřů, stromů a trvalek se poraďte pokud možno s odborníkem, jak řešit celkovou koncepci zahrady.

Nejdřív by totiž mělo přijít na řadu prostorové členění zahrady, při kterém se jasně lokalizují jednotlivé tematické celky, jakými jsou například plochy pro hry, sport, odpočinek, pěstování zeleniny a ovoce, květinové záhony nebo třeba dřevník či altán. Vše má na zahradě svůj smysl, ale žádný pozemek není nafukovací, a je proto důležité si ujasnit, co na zahradě chcete mít a co jste schopni v případě malého pozemku i oželet.

Rozlišujte rozdíly

Zvláště v městských zahradách hrají důležitou roli plochy určené pro aktivní pohyb a relaxační koutky. Dokonce i na malém pozemku čeští majitelé zahrad vyžadují například umístění dětského herního prvku, na kterém se vyřádí jejich ratolesti.

Oblíbené jsou také bazény nebo trampolíny, které je možné v případě nezájmu odstranit a zahradu upravit podle nových požadavků. O jiných sportovních plochách na pozemku o velikosti několika málo stovek metrů čtverečních nemůže být řeč, více možností přináší pozemky větší než dva tisíce metrů čtverečních, kde už bývá dostatek prostoru i na herní trávník, na kterém se dají hrát míčové hry. Tyto plochy jsou tedy určeny pro pohybové aktivity, které lze zařadit do oblasti aktivního odpočinku.

Čtěte také:

Dospělí uživatelé zahrady mají už zcela odlišné názory na využívání zahrady, určitě by zde totiž neměly chybět plochy na relax. Každý si pod tímto pojmem představí asi trošku něco jiného. Pro některé to mohou být třeba klidné koutky určené pro odpočinek ve stínu s knihou v ruce, jiný si raději pořídí skvěle zařízenou letní kuchyň, ve které lze v létě pořádat i menší oslavy. V tomto případě už ale určitě nejde o žádné sportovní výkony, ale opravdu o víkendový či popracovní odpočinek.

Kam je umístit

Zatímco plochy určené pro aktivní odpočinek určitě umístíte v dohledu od domu, zvláště tedy pokud se jedná o dětské herní prvky, bazény nebo trampolíny, abyste měli své děti pěkně pod dohledem.

Bazén by měl být určitě na exponovaném místě, na které celý den svítí slunce. Vyhněte se místům s větší prašností, plochám se vzrostlými stromy, z jejichž koruny by mohl na vodní hladinu padat nepořádek. U herních prvků pro malé děti nešetřete místem, protože hrozí nebezpečí pádu. Dodržujte dopadové plochy. V blízkosti prvků by určitě neměly být žádné nebezpečné předměty s ostrými hranami, silné alergeny z rostlinné říše nebo nechráněný vodní prvek.

Relaxační plochy se umisťují s ohledem na jejich charakter. Zatímco letní kuchyně má své místo v dosahu domu, aby se dala propojit s kuchyní v domě, klidný odpočinkový koutek určený pro četbu najde své uplatnění zase ve větší vzdálenosti od jakéhokoliv hluku či pozornosti.

Oblíbení prvky na českých zahradách

Plochy pro aktivní odpočinek

  • trampolína
  • dětské herní prvky pro různé věkové kategorie – časem se ze zahrady odstraňují a nahrazují jiným prvkem
  • bazény
  • houpačky
  • sportovní trávník

Plochy určené pro relax

  • zahradní domky pro odpočinkovou tvorbu – malování či jiné výtvarné vyžití
  • letní kuchyně
  • vodní prvky s možností slunění
  • plochy určené pro četbu či meditaci

 

9.5.2022 6:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist