Řešení problémů zahradních jezírek – 1. díl

Malý romantický rybníček nebo jezírko dodají příjemné klima každému pozemku. Nejen lidé, ale rovněž ptactvo a hmyz mají radost ze zahrady s vodním prvkem.
shutterstock_121391938-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Relaxovat u jezírka nebo rybníčku je oddechovou, ale i zábavnou činnostní zároveň. Můžeme přitom pozorovat život ve vodě a jejím okolí. S veškerou romantikou je ale záhy konec, pokud jezírko neprosperuje, nedaří se v něm živočichům ani rostlinám, voda se zanáší a vytváří se v ní příliš mnoho řas. Tehdy je na čase hledat a odstranit příčinu potíží.

Důvody pro přebudování jezírka

Vzhledem k tomu, že nejčastější důvodem pro přebudování jezírka jsou chyby vzniklé již na samém počátku stavby, je vždy nejdůležitější pracovat co nejpečlivěji, mít vše předem nastudováno, promyšleno a zajištěno. Chyby se mohou týkat nejen vzhledu jezírka, ale také nejrůznějších komplikací, které vycházejí na povrch až při samotné péči o jezírko. Dalším důvodem může být také  přestárlost zahradního jezírka. Vhodným zásahem a správným stavebním opatřením lze mnohé z těchto chyb napravit.

Nejčastější problémy zahradních jezírek

 1. Jezírko je zanesené
 2. Jezírko není vodorovné
 3. Jezírko je zarostlé
 4. Je vidět okraj fólie
 5. Jezírková výsadba je příliš jednotvárná
 6. V jezírku se ztrácí voda
 7. Pohledová část jezírka je zakrytá
 8. Stěny jezírka jsou příliš příkré
 9. Jezírko je příliš mělké
 10. Jezírko není dostatečně velké
 11. Mokřadní zóna je nedostatečně velká
 12. Je potřeba zabudovat dodatečně kapilární zábranu
 13. Je nutné zbudovat dodatečně přepad
 14. Nevhodné světelné podmínky u jezírka

To, že jezírko nefunguje, či neprospívá, tak jak má, poznáme velmi snadno: biologická rovnováha v jezírku je narušena a jezírko ani na pohled nevypadá dobře. Naštěstí jsou to velmi často jen maličkosti, které nás dělí o d toho, aby se naše jezírko opět vrátilo do normálu, nastolilo si potřebnou rovnováhu a znovu nás těšilo na něj pohlédnout.

Text: Zuzana Bohdalová

1.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist