Řešení problémů zahradních jezírek – část 3.

V dnešní, již třetí části našeho seriálu o problémech zahradních jezírek se zaměříme na příčiny ztrát vody v jezírku. Povíme si, jak vypátrat netěsnosti v jezírku, objasnit si jejich příčiny a podívat se na zoubek jezírkovým fóliím.
shutterstock_247053145-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Jak přijít na stopu netěsnostem

Pro tuto činnost je ideální slunečné a bezvětrné počasí. Jakmile je hladina vody klidná, můžeme totiž spolehlivě sledovat, zda hladina neustále klesá anebo zda je stabilizovaná. Pokud je hladina stabilizovaná, přilijeme do jezírka trochu vody.

Připravíme si buďto malý hrneček smetany do kávy anebo lžíci mouky a pomocí těchto ingrediencí (jedné nebo druhé) vytvoříme uprostřed jezírka ostrůvek. Sací efekt jezírka následně způsobí to, že přilitá smetana nebo nasypaná mouka budou postupně směřovat k neutěsněnému místu. Podle velikosti jezírka může tento proces trvat asi hodinu. Jestliže se ve vzdálenosti v okruhu 10 cm objeví díra, je třeba místo vyklidit a očistit. K těmto účelům použijeme lepicí sady na různé druhy fólií, které obsahují i lepidla k zalepení míst trvale pobývajících pod vodou.

Voda z jezírka mizí opakovaně

Opakované ztráty vody v jezírku mohou mít různé příčiny. Tím nejhorším případem bývá zničená izolace. K poškození jezírkové  fólie může dojít také v případě, že do jezírka skočí pes, jezírko má strmý břeh a pes se nemůže vyškrábat ven. Fólie neodolá tlaku drápů a dojde k jejímu poškození. K velmi podobnému poškození může dojít, pokud budeme odstraňovat nešetrně nebo nevhodným nářadím řasy z jezírka. Naštěstí jsou tyto závady velmi dobře viditelné, a tak je snadné je opět utěsnit. Jako prevence se vyplácí nestoupat na okraje jezírek, zvláště ne tam, kde byly břehy upravovány.  Jsou-li například seskládány z desek, mohly by se uvolnit a začít potápět.

Když škodí kořeny rostlin

Možná vás to překvapí, ale kořeny rostlin přerůstajících okraje jezírka mohou být příčinou opravdu značné ztráty vody z jezírka. Kořeny rostlin a trav jsou schopny při putování za vodou prokázat neuvěřitelnou houževnatost. Dostanou-li se k vodě, působí pak jako knoty sající vodu, klidně i z vašeho jezírka. Najdeme-li takovéto přesahující kořeny rostlin, odstraníme je a nepomůže-li to, rostliny budeme nuceni přesadit.

Materiálové spoje

Ke ztrátám vody může docházet i v místech materiálových spojů. Tuto závadu lze odstranit poměrně snadno.  V případě, že je nutné například dolepovat nebo přivařovat kus chybějící fólie, je nutné použít vždy stejný materiál jako na izolaci. U fólií z PVC dbáme na stejnou sílu. PVC fólie vystavená déle než 3 měsíce slunečnímu záření mění svou konzistenci a díky únavě materiálu se stává lámavou, jen velmi těžko takovou fólii spojíte s fólií novou.

Text: Zuzana Bohdalová

3.7.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist