Reznutí tují a jak mu zabránit

Příčin hnědnutí a zasychání tují může být opravdu mnoho, a tak je často nesnadné přesně určit důvod. Nejčastěji bývá příčinou reznutí tují sucho, napadení houbami, vliv posypových solí, molovka thujová nebo hniloba kořenů.

Vzhledem k tomu, že tuje čili zeravy se často vysazují ve větším množství jako živé ploty, je škoda proti jejich reznutí nebojovat. Nejčastěji se k výsadbě do živých plotů využívá odrůda zerav smaragdový (Thuja occidentalis Smaragd). Rostliny jsou poměrně odolné a na pěstování nenáročné. Než však dostatečně prokoření půdou, vyžadují zvýšenou zálivku. Z tohoto důvodu je základem jejich úspěšného pěstování dostatečná zálivka v období po jejich výsadbě a také v suchém létě. Jestliže v průběhu léta neprší, musíme je vydatně zalévat každý týden.

Důležitá je i půda, do které tuje vysazujeme. Jestliže je například jílovitá, je dobré odebrat ji z místa výsadby a nahradit ji například rašelinou kombinovanou s jednou třetinou kvalitního kompostu. Vhodný je k výsadbě i substrát na jehličnany, který lze již připravený zakoupit. Výsadbová jáma by měla být alespoň v rozměrech 30 x 30 cm.

A nyní již k samotným příčinám reznutí. Pokud jste rostliny vysazovali v průběhu suchého léta, je možné, že nedostatečně zakořeněné rostliny proschly a následná vydatná zálivka nebyla rostlinami využita, takže přemokření začalo poté způsobovat zahnívání kořenů. Zdravé rostliny při dostatečné zálivce dokážou obnovovat kořenové vlášení, a tak se rezivění zastaví. Pokud však dojde k zaschnutí rostliny vysazené v jílovité půdě, může dojít dokonce k úhynu celé rostliny.

Také posypové soli mohou způsobit podobné příznaky. Právě proto, že se tuje využívají k výsadbě živých plotů, mohou mít s posypovými solemi tyto potíže. V takovýchto případech nenajdete na postižených částech rostlin žádné známky houbových infekcí ani tam nebude patrné poškození hmyzem.

Příznaky napadení tují houbami jsou na rostlinách patrné obvykle až koncem léta. Většinou se jedná o houby Didymascella thujina nebo Kanatina thujae, které na bázi odumřelých výhonů vytvářejí drobné černé plodničky anebo také zduřelé polštářkovité plodnice.

Může se také objevit na bázi výhonů zřetelný vyhlodaný menší otvor, který za sebou zanechal škůdce molovka thujová (Argyresthia thuiella). Takovéto napadení rostliny je patrné obvykle až v průběhu srpna. Velmi podobný druh je také na jalovcích.

Pro ochranu a vylepšení stavu napadených rostlin lze použít například přípravek Dithane DG pro jejich ošetření. Nástřik by se měl opakovat po 2 až 3 týdnech. Ošetřování je vhodné provádět od konce května.

Text: Zuzana Bohdalová

4.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist