Rostlina se spirálovitými listy bude originální ozdobou

Jednou z netradičních rostlin, které můžete doma pěstovat, je kapská hvězda. Jde o jihoafrickou rostlinu, která na první pohled zaujme svými stočenými listy, jejichž vzhled ještě můžete ovlivňovat množstvím světla, které jí dopřejete. Bude tato exotická kráska zdobit i váš parapet?
depositphotos_376824112_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Čím vás kapská hvězda zaujme?

Kapská hvězda dostala své pojmenování díky svému původu, které má v Kapském městě v Jižní Africe. Na první pohled vás uchvátí svým vzhledem – její listy se totiž stáčejí do vývrtky. Další zajímavostí je, že jde vlastně o cibulovinu, která roste od podzimu do jara, tedy opačně, než jsme zvyklí u ostatních rostlin. Na konci vegetačního období může vykvést, pak se ale zatahuje a několik měsíců odpočívá. Nakonec ještě jedna důležitá informace o kapské hvězdě – jde o jedovatou rostlinu, berte to tedy na zřetel, pokud máte doma děti nebo zvířata.

O vzhledu listů kapské hvězdy mluví jasně její latinský název, tedy Albuca spiralis. Stáčí se do spirály a jejich tvar či míra stočení jsou ovlivněny množstvím vody a především slunečním zářením. Více světla znamená pevnější, utaženější spirály, polostín zase spíše volné vlnky. Pozor ale na přímé sluneční světlo, které může rostlinu spálit.

Na konci vegetačního období, tedy na jaře, vás může kapská hvězda potěšit svými květy, které můžou vydržet i 10 týdnů. Květy mají žlutou barvu a jsou voňavé po vanilce, v našich podmínkách se objevují spíše výjimečně, stěžejní je pro ně opět dostatek světla.

Kam a do čeho kapskou hvězdu vysadit?

Albucu lze pěstovat v truhlíku nebo v květináči jako pokojovku, případně ji můžete dopřát od jara pobyt venku, v teplejších oblastech zvládne i celoroční růst v záhonku. Dopřejte jí lehký, písčitý substrát a také vrstvu drenáže – na tu se hodí keramzit nebo hrubší štěrk. Substrát pro rostlinu si můžete koupit nebo sami namíchat ze zeminy, kompostu a písku zhruba v poměru 2:1:1.

Kapská hvězda vyžaduje především dostatečné množství světla. Protože je aktivní v zimních měsících, dopřejte jí opravdu stanoviště co nejblíže oknu. Na konci vegetace začnou listy žloutnout, zasychají, omezte v tu chvíli zálivku postupně, až ji vynecháte úplně. Uložte je na chladnější místo a udržujte v suchu. Začátkem podzimu je přeneste opět na světlo a začněte s mírným zaléváním, kapská hvězda se opět probudí k životu.

Se zálivkou opatrně

Zálivka kapské hvězdy je velmi důležitá, zejména s ohledem na množství použité vody. Dbejte na pravidelnou, ale velmi mírnou zálivku. Příliš velké množství vody může způsobit uhnívání cibulí, a tím zahubení celé rostliny. Zalévejte ji tedy až ve chvíli, kdy je substrát proschlý. V období vegetačního klidu nezalévejte, držte cibuli v suchu.

Kapskou hvězdu si můžete vypěstovat ze semen

Tuto netradiční rostlinu si můžete samo rozmnožit, a to pomocí semen. Na povrch substrátu s větším poměrem písku vysejte semena kapské hvězdy a umístěte je na světlo. Ničím nezakrývejte – i samotná semena potřebují ke klíčení dostatek světla. Semínka pravidelně vlhčete, první malé rostlinky se objeví asi za 6 týdnů. Ve chvíli, kdy budou dostatečně velké, je můžete rozesadit.

19.4.2023 12:17| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: succulentsbox.com, www.ceskenapady.cz, www.gardners-eshop.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist