Rostlinní škůdci a jak s nimi bojovat

Rostlinných škůdců, kteří mohou škodit našim rostlinám, anebo je nenávratně poškodit takovou měrou, že je nutné je zlikvidovat, je opravdu mnoho. Zde je na místě připomenout, že boj s nimi je vždy výhodnější, zahájíme-li jej už jako prevenci. Dobrou péčí vhodnou pro ten který druh rostlin se nám to obvykle daří dobře.
msice_shutterstock_1097103422-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Houbové choroby a mšice, které s jejich výskytem poměrně úzce souvisí, jsme si představili v jednom z předchozích článků. Nyní se dostáváme k dalšímu typu škůdců.

Červci vlnatí (vlnatky)

Napadenou rostlinu poznáte podle bílých skvrnek podobných chomáčkům vaty zejména v paždí listů. Tyto voskové výpotky chrání sající vlnatky před insekticidy. Své rostliny můžete zbavit vlnatek tak, že je setřete starým zubním kartáčkem namočeným roztokem lihu nebo mýdlové vodě. Pro přípravu lihového roztoku použijte stejný díl denaturovaného lihu a stejný díl vody. Rostliny umístěte do chladnější místnosti a zvyšte v ní vzdušnou vlhkost.

Červci kořenoví (kořenovky)

Tito záludní škůdci se nejčastěji vyskytují na kořenech kaktusů a sukulentů, z nichž sají. Příznakem jejich přítomnosti je celkové ochabnutí rostliny. Jako ochrana funguje důsledné odstranění červců z kořenů a následné přesazení rostliny a čerstvé zeminy.

Puklice

Pod oválnými hnědými štítky se schovávají nepohybliví saví škůdci, to jsou puklice. Jejich výskyt podporuje suchý vzduch. Své rostliny zbavíte puklic tak, že štítky seškrábnete nebo je změkčete lihovým či mýdlovým roztokem a postříkejte insekticidy.

Svilušky (červení pavoučci)

Svilušky není snadné rozpoznat pouhým okem. Dospělí jedinci mají sice načervenalou barvu, ale mladí jedinci mají barvu tělovou. Listy napadených rostlin žloutnou, zasychají a následně opadávají. Na spodní straně listů objevíte jemně tkané pavučinky, které vytvořili tito škůdci. Bezpodmínečně je nutné, abyste v případě napadení vašich rostlin sviluškami zvýšili vlhkost vzduchu. Rostliny, které snesou mlžení, zavlažujte několikrát denně vlažnou vodou, případně je opakovaně sprchujte. Vyzkoušejte postřik česnekový m odvarem. Pokud by nic nezabralo, použijte insekticid.

Třásněnky

Jedná se o drobný hmyz s dlouhým tělem a keříčkovitými křídly. Rovněž i v tomto případě jejich výskyt podporuje suchý vzduch a teplo. Třásněnky sají rostlinnou tkáň a způsobují charakteristické stříbřité nitky a skvrny na listech i květech. Napadené rostliny sprchujte vlažnou vodou. Použít můžete rovněž vhodné insekticidy.

Molice

Molice jsou drobné savé mušky, které naleznete spíše na spodní straně listů, které při silném zamokření opadávají. Molice dávají přednost vyšším teplotám a spíše suchu. Boj s nimi bývá poměrně obtížný a postřik insekticidními přípravky se musí několikrát zopakovat. Vy uděláte nejlépe, pokud vaše rostliny umístíte na chladné místo. Stříkejte je odvarem z kopřiv anebo mýdlovým roztokem.

Smutnice

Smutnice, larvy, žijí v půdě a okusují kořeny. Vyskytují se hlavně ve vlhké zemině, která je bohatá na humus. Snižte vlhkost substrátu a zalévejte vodou s insekticidy.

Text: Zuzana Bohdalová

2.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist