Zahrada > Rostliny > Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší
Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší
Jak to všechno začalo
Škodliviny vstupují do rostliny dvěma hlavními kanály. Jednou z cest je povrch listů a druhou cestou jsou kořeny. Tyto poznatky prokázali vědci při mnoha výzkumech, které se na toto téma vedou již od roku 1974, kdy NASA vydala požadavek na výzkum kvality ovzduší ve vesmírných obytných lodích.
Nové výzkumy mají za úkol objasnit, které mikroorganismy vstupují do procesu eliminace těkavých látek společně s půdou a jednotlivými druhy rostlin. Jednou z výrazných látek, které jsou do výzkumu zahrnuty, je i formaldehyd.
Formaldehyd – těkavá organická sloučenina
Aerokontaminanty (látky znečišťující ovzduší) patří k nejrozšířenějším škodlivinám vyskytujícím se v moderních domech. Navíc je možné se s nimi v různých podobách setkat v kterékoli místnosti domu.
WHO vydala směrnici, kde je uvedeno, že vnitřní koncentrace formaldehydu musí být nižší než 0,1 mg/m3, jestliže jsme mu vystaveni po dobu delší než 30 minut. Jinak i osoby, které nemají žádné zdravotní obtíže, mohou trpět zdravotními problémy. Nejčastěji jsou to choroby dýchacího ústrojí.
A v čem všem může být formaldehyd přítomen? Vyskytuje se v dřevotřísce, laminátových podlahách, v izolačních materiálech, kamenné vlně, skelné vlně, v kobercích, v některých barvách (s obsahem rozpouštědla), dále jej najdeme v lepidlech na koberce, v izolačních pěnách urea formol, v některých textiliích, v bezbarvých lacích, dokonce i v některých kosmetických přípravcích, tapetách, v plynech z domácích kotlů a rovněž v cigaretovém kouři.
Biočištění aneb fytoremediace
Biočištění je využití živých mikroorganismů k očištění nejen znečištěného vzduchu, ale i půdy anebo vody od chemických látek. Hlavním požadavkem je, že čištění musí být biologicky odbouratelné.
Jak to funguje u rostlin v praxi? Rostliny umístěné v místnosti absorbují škodliviny, v tomto případě formaldehyd ze vzduchu skrze listy. Z rostlin se odpařuje voda. Ta zlepšuje celkovou vlhkost v místnosti. Škodliviny obsažené ve vzduchu jsou absorbovány rostlinami a mikroorganismy obsaženými v nich a v půdě.
Fytoremediace tak využívá přirozené schopnosti rostlin pohlcovat, uschovat, rozložit a odstranit toxické chemické látky.
Které rostliny jsou nejvhodnější pro likvidaci formaldehydu
První místo v žebříčku rostlin nejlépe filtrujících formaldehyd z ovzduší zaujal ledviník (Nephrolepis exaltata). Dalšími dvěma nejúčinnějšími rostlinami v boji s formaldehydem byly již při NASA výzkumech určeny gerbery a chryzantémy.
V žebříčku rostlin schopných pohlcovat formaldehyd se na 4. místě z padesáti testovaných rostlin umístila palma datlová neboli datlovník laoský (Phoenix roebelenii). Fikus malolistý (Ficus benjamina), Aglaonema, Dracena fragrans čili dracéna vonná, břečťan popínavý a begónie mají tyto schopnosti likvidovat formaldehyd také dosti vysoké. Nezanedbatelné množství formaldehydu je schopen pohltit i Phalaenopsis čili můrovec, oblíbená orchidej našich domácností.
Malé množství formaldehydu dokážou zlikvidovat také Marantha, palma horská, Poinsettie neboli vánoční hvězda, potos, žumen (Cissus rhombifolia), zelenec (Chlorophytum), filodendron vystoupavý (Philodendron scandens) a kroton (Codiaeum).
Zdroj: https://apps.who.int/iris/handle/10665/42430
https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jam.14993