Rostliny s repelentním účinkem aneb Přírodní odpuzovače hmyzu

Letní období s sebou přináší mnohé radosti, ale i starosti. Z těch nejběžnějších problémů, co nás v létě potkávají, jsou to hlavně útoky otravného a všudypřítomného hmyzu. Ať už se s nimi naše tělo vypořádává jakkoli, zvykli jsme si, že na obranu proti nim používáme nejrůznější přípravky, spreje, masti, gely, návnady. Existuje však i velká řádka rostlinných repelentů.
prirodni-odpuzovace-hmyzu-1-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Co nám voní, může hmyz odpuzovat

K rostlinám, jimž jsou připisovány repelentní účinky nejčastěji, patří eukalyptus, australský čajovník, fenykl, cedr, citrusy a bazalka. Jsou to éterické oleje obsažené v některé z částí těchto rostlin, které mají zcela prokazatelně antiseptické účinky. Zkuste si potřít pokožku, kterou nemáte krytou oděvem, rozkrojeným citronem a uvidíte, jak se vám bude obtížný hmyz vyhýbat obloukem. Přes noc vám pomůže udržet dotěrný hmyz dál od otevřeného okna jednoduchý repelent: do rozkrojeného citronu zapíchejte hřebíček a ponechejte si ho na talířku ve vaší blízkosti. Na okenní parapet můžete kromě bazalky postavit ještě květináč s balkonovým rajčetem.

Náš pot je odrazem toho, co konzumujeme

A právě proto lze využít repelentních účinků některých rostlin i tak, že je budeme konzumovat. Všeobecně je dobře známo, že výrazné repelentní účinky má vitamín B. K tomu, aby náš pot byl odpuzující pro hmyz, hlavně pro všudy přítomné bzučící a otravné komáry, je zapotřebí dodat ho do těla větší množství. Kromě pivovarských kvasnic, Pangaminu nebo B komplexu nám s tím pomůže i větší porce zeleného hrášku anebo větší množství zkonzumovaného česneku.

Zrající ovoce láká vosy

Vrcholné léto je časem zrajícího ovoce, a tak nám mohou stolování doma, ale hlavně na zahradě znepříjemňovat vosy. Kromě ovoce je lákají sladké pokrmy a nápoje a my musíme neustále dávat pozor, abychom nějakou vosu náhodou nespolkli při pití. Vosy zkuste odradit květináčem s bazalkou. Postavte ho do středu stolu a uvidíte, že už se tomuto místu budou vosy vyhýbat.

Co na koho platí

Moly z šatníku vyžene levandule, komáry odpuzuje bazalka indická a na mouchy zase platí žlutá barva. Nechcete-li je mít neustále přes léto doma, vymalujte na žluto a vašemu interiéru se budou mouchy doslova vyhýbat. Spolehlivým prostředkem rostlinného původu na odhánění klíšťat je fenykl. Noste ho v kapse v malém sáčku vždy, když jdete do lesa anebo tam, kde se klíšťata mohou vyskytovat. Sáček vždy jednou za čas promněte v ruce, aby se vůně fenyklu šířila do vašeho okolí. Klíšťata tuto vůni nemají v lásce, a tak nechají na pokoji i vás.

Co když už vás něco štíplo

K potření místa použijte plátek citronu anebo obvaz namočený v jablečném octě, případně olivový olej anebo podrcené listy z petržele. Zabrat proti svědění může i potírání postiženého místa ledovou kostkou, syrovým bramborem anebo cibulí. Případně zkuste navlhčit ubrousek vinným octem a ten přiložit na ránu.

Čtěte také:

A jaké tipy máte na odpuzování hmyzu vy? Napište nám do diskuze. A jak moc nebezpečný dokáže hmyz být, se můžete podívat i ve videu:

Text: Zuzana Bohdalová, foto: Shutterstock.com

10.8.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist