Rostliny vhodné pro kořenové čističky odpadních vod

Zájem o ekologické a nízkonákladové bydlení se neustále zvyšuje. V důsledku toho je i zájem o kořenové čističky odpadních vod na vzestupu. Kořenové čističky odpadních vod se instalují hlavně na střechách pasivních domů. Vznikají také v blízkosti staveb, u nichž je možné opodál využívat mokřadní prostředí osazené vhodnými rostlinami. Ty ekologickým způsobem vyčistí vodu, která z domů odtéká. Rozhodně je to způsob, který šetří nejen životní prostředí, ale i finanční náklady domácností. Využitím kořenových čističek odpadních vod mohou domácnosti ušetřit i polovinu množství vody, kterou běžně spotřebují.
kosatec-zluty-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Jak fungují kořenové čističky

Kořenové čističky fungují podobně jako přirozený mokřad v přírodě. Jsou založeny na samočisticím procesu. Ten je zajišťován bakteriemi žijícími v písku a štěrku vyplňujícím daný kořenový filtr.

Odpadní voda je nejprve shromažďována ve vícekomorovém podzemním septiku. Jednotlivé sekce septiku zajišťují pročištění od hrubých nečistot a pak i následné anaerobní pročištění.

Dalším krokem je odtok vody do kořenového filtru. Voda protéká jednotlivými vrstvami písku a štěrku. Tam také probíhá konečné čištění vody. Takto přefiltrovaná voda se dále používá k zalévání, splachování a přebytek se pak vsakuje do okolí, nebo odtéká do kanalizace.

Kam se kořenové čističky umisťují

Kořenová čistička bývá nejčastěji umístěna na zahradu, nebo blízký pozemek patřící k budově. Další variantou umístění je střecha budovy. Na střechu se voda pumpuje ze septiku skrz trubky ukryté pod domovní fasádou.

U kořenových čističek je nadmíru důležité naplánovat je tak, aby byly využity nejmodernější metody tohoto způsobu čištění vody. To je důvodem například pro využití vertikálně skrápěných filtrů. Ty fungují na principu rozvádění menšího množství vody na celou plochu čističky, a to v pravidelných intervalech. Tento způsob fungování zajistí mnohem účinnější odbourávání nečistot z vody.

Údržba je nenáročná

Údržba kořenových čističek je nenáročná. Septik musíme zbavit nahromaděných nečistot alespoň jednou ročně a následně napustit čistou vodu. Rostliny se sečou před zimou. Jejich odumřelé části by ucpaly kořenový filtr.

Rostliny ideální pro kořenové čističky

Existuje celá řada rostlin, které spolehlivě zastanou funkci kořenové čističky odpadních vod. Pochopitelně mezi nejvhodnější patří rostliny mokřadní. Ideální pro využití v kořenové čističce odpadních vod jsou kyprej vrbice (Lythrum salicaria), kosatec žlutý (Iris pseudacorus), blatouch bahenní (Caltha palustris), šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), tužebník jilmový (Filipendula ulmaria), chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea), orobinec širokolistý (Typha latifolia), rákos obecný (Phragmites australis), zblochan vodní (Glyceria maxima). Mezi nejoblíbenější se řadí kvetoucí rostliny, například vrbina obecná (Lysimachia vulgaris), šmel okoličnatý (Butomus umbellatus), i některé trávy, například ostřice pašáchor (Carex pseudocyperus) nebo sítina rozkladitá (Juncus effusus), skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris).

31.12.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist