Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Rostliny, vydáno 19. 04. 2011

Aloe Vera je léčivá, dužnatá rostlina, jejíž téměř magické účinky znali již staří Egypťané. Údajně i královna všech královen, Kleopatra, měla v zahradách u svého domu záhony Aloe. A věděla proč...

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy. Jsou jimi Aloe Kapská (Aloe ferox), Aloe stromovitá (Aloe Arboretsens) a Aloe pravá (Aloe Vera nebo Aloe Barbadensis Miller). Nejintenzivněji léčící a také nejpopulárnější je však Aloe Vera/ Barbadensis Miller. Tato rostlina má hrubé listy s drobnými, zaoblenými trny na okrajích. Vzhledem trochu připomíná kaktus, ale v jakémsi "příbuzenském vztahu" je spíše s cibulí, česnekem či chřestem. Tento fakt vás již tolik neudiví v případě, že spatříte Aloe v plném květenství jejího růžicovitého květu. Dospělé rostliny mají v průměru asi 15 listů a dosahují velikosti 0,5 - 1,2 m. Aloe bývá také velmi často a mylně zaměňována s rostlinou Agave. Narozdíl od Agave však kvete každoročně a po odkvětu rostlina neodumírá.

Historie zázračné Aloe
Staří Mayové jí říkali zdroj věčného mládí nebo tichý léčitel. Kromě těchto označení dostala Aloe díky svým blahodárným účinkům i jiné přezdívky - pouštní lilie, kouzelný proutek z nebe, dar nebes, rostlina dlouhověkosti, rostlina života a naděje, pramen mládí nebo krev bohů. Egypťané tedy především ženy ve Staré říši doslova propadly účinkům Aloe. Věřilo se, že je dokonce zdrojem nesmrtelnosti. Královna Nefertiti i samotná Kleopatra  nedaly na Aloe dopustit a ve svých zahradách jí měly vysázené plné záhony. Gelem z listů si potíraly celé tělo i obličej a dokonce si z dužiny připravovaly i osvěžující nápoj. Kryštof Columbus bez Aloe nikdy nevyplul na moře a její vůni si oblíbil i Napoleon, o kterém je známo, že jeho palác byl vytápěn především pomocí Aloe.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Pěstování
V našich podmínkách pravděpodobně divoce rostoucí Aloe nenajdete, patří k suchomilným tučnolistým rostlinám a miluje slunceAloe Veru můžete v létě vystavit na terasu v květináčích, nebo jí zapustit do suchých partií zahrady. Pro Aloe je vhodné rozptýlené světlo. Největším nebezpečím je zahnívání listů, které je většinou způsobeno nadměrnou zálivkou hlavně v zimním období.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Zálivka - V zimním období je nutno zálivku omezit na minimum, jinak během roka přiměřeně. Voda také nesmí být příliš studená - mohlo by to mít za následek ztrátu listů.
Hnojení - V létě je nezbytné doplňovat minerální hnojiva každé 2 až 3 týdny, po celý zbytek roku hnojení není nutné.
Substrát - . Každé tři roky se v březnu / dubnu Aloe musí přesazovat. Nejvhodnější je pro ni rašelinový substrát smíchaný s hrubým pískem. Pro správný odtok vody je dobré dát na dno nádoby vrstvu štěrku.
Množení - 
 Rozmnožují se semeny nebo řízkováním. Výhonky o velikosti zhruba 3 cm můžeme již po odřezu zasadit do květináče. Před tím ale nechte odřezek trochu proschnout.
Škůdci a choroby - Deformace stonku = Příčinou může být přílišná zálivka v zimním období. V teplých měsících je zase možnou příčinou nedostatek světla.
                              - Hnědé skvrny = Mohou být měkké nebo suché. Měkká skvrnitost je následkem houbovité plísně proti níž můžete bojovat speciálním postřikem a častějším větráním místnosti, v níž rostlina je. Suchou skvrnitost způsobuje naopak nedostatečné zalévání.
                              - Úhyn stonku = Příčinou je hniloba napadající základ stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Zázračné účinky Aloe Vera
Extrakt Aloe Vera/ Barbadensis Miller obsahuje více než 200 vzácných látek využívaných ve farmaceutickém průmyslu - například potřebné enzymy, vitaminy (A, B1, B2, PRO B5, B6, C, E a Beta Karoten), minerální látky, cukry a aminokyseliny. Kromě toho se pyšní vysokým obsahem kalcia, kalia, magnézia, železa, zinku a manganu-pomocníka např. proti celulitidě.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Za zmínku stojí také detoxikační účinky Aloe - rostlinný extrakt  na sebe váže škodliviny, které následně v moči odplaví z těla ven. Na lidský organismus má Aloe Vera obecně harmonizující účinky a dokonce zvyšuje celkovou pracovní schopnost i schopnost snášet zvýšenou psychickou a fyzickou zátěž. Kromě toho také podporuje imunitní systém lidského organismu a má rovněž protizánětlivé účinky. Obklady a masti z Aloe jsou antialergenní a ničí bakterie, viry i plísně. Po přiložení na ránu tlumí bolesti a urychlují hojení poranění i popálenin. Chladivý gel Aloe také výrazně snižuje krvácení a je naprosto bezkonkurenčním lékem i v podobě masti. Krémy i vazelíny jsou velmi účinnou zbraní proti zákeřným ekzémům a tlumí intenzitu lupénky v jejím slabém i silnějším cyklu.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

TIPY:
Proti  jaterním onemocněním, poruchám nervové soustavy i migrénám pomáhá tinktura z Aloe.  Odřízněte z Aloe zhruba tříleté výhonky o váze asi 30 dg. Ty následně rozmixujte a pak do hmoty přidejte  ještě 30 dg medu , 2dl lihu a 7 dl silného vína (například Býčí krev, či jiné silné víno). Vše promíchejte a nechte 10 dnů v chladu a suchu odstát - poté se hmota musí přecedit. Tinkturu přelijte do uzaviratelné nádoby a užívejte 1 polévkovou lžíci 3x denně.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Vrásky můžete zase přírodně redukovat pomocí gelu. Odkrojíme zoubky kolem listů,  podélně rozřízneme a natíráme na čistou pokožku – gel se rychle vstřebá a pokožku zanechá hladkou, vláčnou a odolnou proti nepříznivým okolním vlivům.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

S akné zatočíte  pomocí pleťové vody Aloe Vera. Čistí pleť a stahuje póry, hodí se pro problematickou pleť. Sklenku Alpy vlijeme do zavařovací sklenice a pokrájené listy Aloe rozmixujeme tyč. mixerem. Sklenici pevně uzavřeme a dáme na tři týdny do temna. Potom přecedíme přes pláténko do čisté sklenice a dolijeme destilovanou vodou nebo přírodní minerálkou. Následně přidáme kávovou lžičku jablečného octa nebo citronu. Vše promícháme a znova přecedíme přes filtrační papír – např. filtr pro překapávanou kávu.

Aloe Vera - recept na krásu od královny Kleopatry

Na suché a lámavé vlasy zase pomáhá zábal z Aloe.  Množství gelu se řídí délkou a hustotou vlasů. Pro střední délku vlasů si připravíme gel, asi 100ml - 200ml .  Gel z listů umixujeme a vetřeme do vlasů. Zabalíme do igelitu a ručníku. Gel necháme asi půl hodiny a potom opláchneme.  Vlasy jsou už po třech zábalech pevnější.

Pokud se rozhodnete  si Aloe Veru domů pořídit, můžete si ji zakoupit v Zahradnictví Krulichovi.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: worldroldistribution.com, plantsarethestrangestpeople.blogspot.com, guialoe.es, hcms.org.in, aloeverafarms.com, lookfordiagnosis.com, bien-etre.mes-strategies.com. exoten-forum.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 05. 2013 Reagovat
Romana: Dobrý den chci se zeptat na tu pleťovou vodu se používají celé listy,,nebo jen vykrojený vnitřek?? děkuji za odpověď :-)
21. 04. 2011 Reagovat
manislava: tyhle rostliny mám moc ráda,věřím v její zázračné učinky-mám v kuchyni na okně hned tři varianty.ráda bych vyzkoušela nějaký domácí recept,ale je mi líto je řezat.v kuchyni je mám proto,když se spálím,jako první pomoc,ale nikdy jsem je nepoužila-raději sáhnu třeba po masti z lékárny,protože je mi líto ulomit list...vím,že jsem hloupá,ale nemůžu si pomoct.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha