Alstroemerie neboli lilie Inků

Alstroemerie neboli lilie Inků

Rostliny, vydáno 12. 02. 2013

Krásné pestré a zároveň křehké květy mnoha barev to jsou alstroemerie. Jsou to velké milovnice světla, jejich pěstování není jednoduché, ale výsledek rozhodně stojí za to. Často je můžeme spatřit uvázané v kyticích, kterým dodávají na lehkosti a objemu. Přesto, že jsou nazývány liliemi Inků nebo papouščími liliemi, nemají s těmi opravdovými liliemi nic společného.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

V Jižní Americe, odkud tyto vytrvalé byliny pocházejí, roste přibližně 60 druhů. Nejčastěji se objevují na travnatých horských svazích Chile, Brazílie a Peru. Jako hlíznaté rostliny jsou využívány i ke konzumaci, tedy spíše jejich hlízy jsou konzumovány podobně jako brambory. U nás se pěstují obvykle pouze ve sklenících k řezu.

Botanické druhy alstroemerií nejsou zahradnicky nikterak významné. Asi 5 druhů z nich se podílelo na vzniku moderních hybridů. Odrůdy, které se dostaly jako řezané květiny na trh, začaly vznikat až od 60tých let minulého století. Ty alstroemerie, které vidíme dnes jsou velmi složitými hybridy. Vznikaly dlouhodobým šlechtěním, jehož cílem byl vznik celoročně kvetoucí odrůdy. Obvykle se ale na trh dodávají alstroemerie nejčastěji v jarním a podzimním období. Pěstitelé se ale snaží, aby byl trh zásobován po celý rok rovnoměrně.

Pro sázení alstroemerií je nejvhodnější jaro a konec léta. Hlízy se vysazují do hloubky 25 až 30 cm, na vrstvu hrubého písku. Nesnášejí přemokření. A jsou-li tedy pěstovány volně na záhonech (to je možné pouze v nejteplejších oblastech), musejí být v zimě chráněny před nepřiměřenou vlhkostí, aby neuhlívaly. Jsou mrazuvzdorné. V našich běžných podmínkách je však problém dopřát jim 13 hodin i více světla, aby vykvetly. Jsou to totiž rostliny dlouhodenní. Jejich nároky na množství záření jsou  opravdu vysoké. V létě se musí alstroemerie stínit. Hlavně je nutné snížit teplotu ve skleníku.

Teplota značně ovlivňuje růst a kvetení. Jestliže jsou teploty nad 20°C, brzdí to růst výhonů a zakládání květů. Při celoročně kvetoucí odrůdě se při pěstování alstroemerií ve skleníku musí udržovat teplota kolem 15 °C, a to i v zimě. V období, kdy mají rostliny hodně listů, potřebují i  vydatnou zálivku.

Alstroemerie vám budou vděčné za vzdušnou, do hloubky dostatečně propracovanou půdu. Dobře zakořeněné rostliny je dobré alespoň jeden krát za 14 dní přihnojit. Odrůdy alstroemerií se množí pro pěstování k řezu pouze vegetativně. Za účelem křížení odrůd se však využívá semen. Pokud se přece jen pustíte do pěstování alstroemerií ve volném záhoně, je zapotřebí rostliny na zimu přikrýt slámou.

Pro ty, kteří nechají pěstování těchto krásných květin raději na odbornících, uvádíme, že v květinových salonech, obchodech a květinářstvích lze sehnat tyto rostliny poměrně běžně.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: theflowersavenue.com, 3.bp.blogspot.com, 1.bp.blogspot.com, botanicalgarden.ubc.ca, livingfashion.co.nz, vanmeuwen.com, gardenweekends.com, latin-wife.com, openwalls.com, lemis.com, strangewonderfulthings.com, photo-dictionary.com,willowaynurseries.com, easytogrowblog.com, lburbank.users.sonic.net, fc08.deviantart.net, pacificbulbsociety.org, artinafinland.fi, wallpaperscraft.com, mis.hrdi.or.th


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha