Amarylis – jedovatá královna cibulovitých

Amarylis – jedovatá královna cibulovitých

Rostliny, vydáno 22. 02. 2011

Amarylis (hippeastrum) – květina se zajímavým názvem a hlavně nádhernými květy! Kde se vzala, kde roste jen tak na divoko a jak se o ni nejlépe starat? Patří k cibulovitým, takže pouhé zalití jednou za týden v průběhu celého roku asi stačit nebude. Ani tak ale není péče o ni náročná a navíc – její obrovské květy za trochu starostí stojí.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Amarylis, ale taky hvězdník, zornice nebo jednoduše amarylka, latinsky pak hippeastrum, což by se dalo volně přeložit jako hvězdný rytíř nebo jezdec. Populární květina s červenými, růžovými, žlutými, bílými nebo žíhanými květy, která těší hospodyňky snad ve všech koutech světa.

Amarylis – rodačka z jižní Ameriky

Poprvé se tyto stvoly, na jejichž koncích se houpaly čtyři květní zvonce, objevily rovnou na více místech – v jižní Americe v horách Chile, Peru, Bolívie, ale i Argentiny nebo Brazílie. Do Evropy se dostala až na konci 17. století.

Existují stovky druhů amarylis. Pěstitelé v průběhu let vytvořili bezpočet různých hybridů, které jsou mnohdy odolnější, větší a tím pádem i pěknější než původní rostlinka. Nejpečlivější byli Holanďané, kteří jednu dobu uváděli i téměř čtyři stovky druhů v jednom katalogu.

Amarylis – jedovatá královna cibulovitých

Šest set odrůd nádherných květů

Právě tam a v Jižní Africe vypěstovali ty nejslavnější kultivary. Dnes je odrůd na šest set. A dokonce stále ještě existují sazeničky, které rostou v horách na jihu Ameriky volně v přírodě, ale ty se nijak neubrání tomu, aby je kolemjdoucí vykopl i s cibulkou a prodal na tržišti.
​Jak na ni?

Cibulka začíná samovolně rašit právě v těchto dnech – zhruba na přelomu února a března. Pokud si ji už zasazenou neodnesete rovnou z obchodu, přesaďte ji do květináče tak, aby zhruba půlka cibulky vykukovala. Počítejte s tím, že až rostlinka vykvete, bude vážit až půl kila, proto si připravte tyčku, ke které ji můžete přivázat. Můžete použít pokojový substrát, měl by být ale spíše kyselejší. Na dno se hodí říční písek, který uchrání kořínky před hnilobou.

Amarylis – jedovatá královna cibulovitých

Amarylis stačí zpočátku zalévat jednou za týden, nepřehánějte to ale, cibulka by totiž mohla uhnít. Až když stvol vyraší, můžete vody přidat. Nikdy nezalévejte samotnou špičku cibulky, ale pokaždé kropte jen hlínu okolo. Odkvetlý stvol odřízněte co nejníže, nechejte z něj zhruba jen tři centimetry a dejte pozor na okolní listy. Amarylis výborně snáší sluníčko, proto se nebojte dát ji v létě na balkon. Začne-li být ale zima, raději ji znovu schovejte.
Amarylis – jedovatá královna cibulovitých

Včas ji uschovejte na zimu


Zhruba v září, kdy začnou listy žloutnout, postupně ubírejte zálivky, rostlinku nechte v květináči a na zimu je uložte do suché místnosti, kde se bude teplota pohybovat kolem deseti stupňů. Nechte ji odpočnout zhruba tři měsíce, téměř vůbec ji nezalévejte. A v únoru pak můžete začít nanovo.

Rostlina, ač by to do ní možná někdo ani neřekl, je pro lidi i zvířata jedovatá – hlavně v cibulce obsahuje toxické alkaloidy, které způsobují bolesti hlavy a břicha nebo zvracení. I přesto by ale měla mít otevřené dveře do všech domácností!

Martina Gajdošová
Foto: nanniepannies.blogspot.com, mydreamsgardens.com, thegreenedition.com, flower-garden-bulbs.com, kimsmithdesign.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

12. 04. 2015 Reagovat
Andrea: To jsou poměrně zavádějící informace. Někdy pochybuji o způsobilosti autorů k přispívání do médií. V tomto případě mám na mysli taxonomii.
08. 06. 2013 Reagovat
Karel Marek: Podle některých botanických zdrojů je Hippeastrum (nesprávně Amaryllis či hvězdník) z Jižní Ameriky, a kvete na jaře. A právě podobný Ameryllis pochází z Jižní Afriky a kvete na podzim. Jak poznám, co doma skutečně mám a jak se k mé rostlině skutečně chovat? Díky!
24. 03. 2013 Reagovat
mária Palackova: Sadila som už druhý krát amarelys a vyhnal mi iba listy a kvety žiadne kde je chyba?
19. 09. 2013 Reagovat
Eda: Dobrý den. 1. Cibulky ba měly vbýt alespoň 4 cm veliké. 2. Zasadit, zalít, dát na světlo a dál NEZALÉVAT, dokud nevystrčí kousek květního stvolu.
27. 03. 2016 Reagovat
Jiri: Mali sme tuto rastlinku doma mozno 10-15 rokov. Stale len listy. Ked sme sa druhy krar prestahovali, rastlinka zacala kvitnut, odvtedy snad kazdy rok. Neskor zacala vytvarat - odstepovat nove cibule. Dnes ma snad asi aj 30 rokov, mozno aj viac. A stale je v dobrej forme.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha