Angelonie – krásná letnička do nádob, truhlíků i do zahrad

Angelonie – krásná letnička do nádob, truhlíků i do zahrad

Rostliny, vydáno 25. 06. 2014

Angelonie mohou někomu připomínat květem hledíky nebo netykavky, popřípadě torenie nebo tořivky. Jedná se však o rostlinu nesoucí název Angelonia gardnerii. Tato spíše málo známá balkonová květina, která má své zástupce v mnoha barvách, se pyšní velkým množstvím květů na pouhé jedné rostlině. Chcete-li oživit svůj záhon, balkonové nádoby anebo terasu, angelonie může být vhodnou volbou.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Velkou výhodou angelonií je, že snášejí velmi dobře plné slunce, jsou tedy vhodnými obyvateli pro naše letničkové balkonové truhlíky. Jak jsme již zmínili, květy angelonií svým tvarem připomínají květy hledíků anebo jiných jim podobných zahradních rostlin. Jsou složeny do hroznů, které mohou být jak v bílé, růžové, fialové barvě anebo také vícebarevné.
 
Zajímavý kultivar je ‚Adessa Blue Bicolor‘, která, jak její název sám napovídá, nese na svých květech hned dvě barvy, modrou a bílou. Celofialové květy, jimiž je velmi hojně poseta horní polovina rostlin, vám může nabídnout kultivar ‚Angelonia Serena Purple‘, kdo dává přednost něžné kráse bílé barvy, možná upřednostní kultivar ‚Angelonia Serena White‘, nebo ‚Angelonia Sungelonia White‘. Krásné růžové a velmi poutavě vyhlížející květy vám naopak nabídne kultivar ‚Angelonia Archangel‘.

Všechny angelonie vyžadují pro pěstování rašelinový substrát a přihnojování. Jsou to rostliny středně náročné na živiny a přesto, že jejich krása může zdobit naše terasy, balkony či záhony po dlouhou dobu, jejich přezimování se nedoporučuje. Je lepší na jaře zakoupit nové sazenice a ty pak pěstovat venku po celé léto. Dají se množit řízkováním a některé kultivary jsou úspěšné i při výsevu a následném pěstování ze semen. 

K dalším přednostem těchto rostlin patří jejich výrazná vůně, díky níž vám angelonie nalákají do zahrad spousty motýlů. Pokud se tedy pro jejich pěstování rozhodnete, je zřejmé, že vaši zahradu či balkon přes léto ovládne nejen záplava krásných květů těch nejzářivějších barev, ale také příjemná vůně a jistě se dočkáte i vždy vítaných návštěv v podobě jemných motýlích křídel.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: i cangarden.com, georgeweigel.net, c ourses.missouristate.edu, prairiestarflowers.com, a ll-americaselections.org, p rovenwinners.com, msucares.com, ericaglasener.com, parkseed.com,  parkswholesaleplants.com, healthyhomegardening.com, oelschigs.com, blogs.rep-am.com, g ardensonline.com.au, whiteflowerfarm.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 09. 2015 Reagovat
Pavel: Zdravím všechny zahradní nadšence:-) mám jenom poznámku k pěstování angelonie, mám ji už třetím rokem, můžu jenom potvrdit, co píše autorka o pěstování, přes léto plné slunce, substrát neustále vlhký, při každé zálivce trochu přihnojím Kristalonem a hlavně, přezimuji jako muškáty, to znamená omezení zálivky, nehnojit a nemusí mít ani supersvětlé stanoviště, od dubna opět začínám víc zalévat a přihnojovat, kvete pak od května až do října, úžasná květina, mohu jenom doporučit

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha