Anturie – královny z pralesa

Anturie – královny z pralesa

Rostliny, vydáno 28. 02. 2012

Zářivé listy a atypické květy, to je krátká charakteristika těchto exotických rostlin pocházejících z pralesů Střední a Jižní Ameriky. Anturie byla objevena na přelomu 18. a 19. století. Pojmenována byla podle dlouhé žluté palice vyrůstající ze středu velkých toulců? Anthurium – ocasnatá rostlina.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Jistě jste již měli možnost anturie vidět v mnoha barevných variantách i velikostech, z nichž nejběžnější a zároveň nejimpozantnější je varianta s červenými květy. Velmi atraktivní, ale již méně obvyklé, jsou květy světle zelené, růžové nebo bílé případně i purpurově fialové.

Anturie jsou rostliny hojně využívané floristy při tvorbě nejrůznějších aranžmá.  Velmi dobře se kombinují s jinými exotickými rostlinami, ale v každé takové kytici dominuje právě anturie. Pro floristiku jsou velice zajímavé květy s kresbami.  Aranžmá s nimi jsou vhodná zvláště do moderních interiérů a například ve váze z čirého skla, do které jsme vyskládali nejprve půvabné oblázky, až pak umístili anturie, vylepší vzhled každého interiéru.  Pro svou exkluzivitu jsou používané při slavnostních příležitostech, jako jsou svatby, zámecké oslavy anebo výzdoba konferenčních sálů, i do svatebních kytic.

Jakmile si donesete tyto květiny domů, seřízněte je a vložte do čisté vody. Pouze takto vám vydrží i několik týdnů a po celou dobu budou vypadat tak nádherně, jako by byly z vosku. Do vody nemusíte přidávat ani žádnou výživu na řezané květiny. Opatrnosti musíte dbát zvláště při přenášení těchto květin, aby u nich nedošlo k mechanickému poškození. Květy pak dříve či později zčernají. 

Chceme-li se těmto květinám zavděčit, musíme jim vybrat místo, kde nebudou v průvanu ani v chladu. Vyhovuje jim spíše vlhčí vzduch a nesnášejí přímé slunce. Vzhledem k tomu, že jejich listy jsou plné vody, hrozí jim, že při velkém slunečním záření dojde k tzv. lupovému efektu, a listy se propálí. Tyto pokojové rostliny udržíte stále svěží, pokud je budete rosit a z listů jim otírat prach. Staré odkvetlé listy anebo naopak listy a květy nevyvinuté pravidelně odstřihujeme a kořenový systém zbytečně nevystavujeme proudícímu studenému vzduchu.

U anturií zvlášť platí, že půvab těchto květin je v jednoduchosti. V bílé váze nebo květinovém obalu krásně vyniknou jejich výrazné barvy i jejich velice zajímavě tvarované dekorativní listy.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto  fabiovisentin.com, anthuriumhi.com, panoramio.com, chmielinscy.chid.pl, anthuriumcare.blogspot.com, bloomeuropean.com, widescreen.qkype.com, revenaturel.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha