Astry - podzimní krásky v zahradě

Astry - podzimní krásky v zahradě

Rostliny, vydáno 10. 10. 2012

Jaký by to byl podzim bez těchto nádherných květin? Levandulové a purpurové hlavičky se prolínají na zahradách s malebně zabarvenými listy a také se spadaným ovocem.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Krása a pestrost aster (správně: hvězdnice) je opravdu jedinečná. Jejich výběr je obrovský. Kytice z nich uvázaná vnese do každého domova příjemnou náladu. Na první pohled se mohou někomu zdát astry běžné až obyčejné, avšak tu pravou květinovou zahradu si bez nich dnes umí představit málokdo.

Jedná se o početný a zahradnicky velmi významný rod. Jednotlivé druhy kvetou na jaře, v létě i na podzim. Najdete mezi nimi jedince vhodné na skalky a také rostliny pro velké trvalkové záhony.

K nejhojněji pěstovaným hvězdnicím patří ty, které kvetou od počátku srpna až do podzimu. Nesmíme zapomenout ani na bohatou paletu barev. Jejich barevné spektrum, které představují dnes pěstované odrůdy, je však již považováno za vyčerpané. Prospívají na slunném stanovišti, v každé středně těžké výživné zahradní půdě s dostatečnou vlhkostí.Možnosti jejich dalšího šlechtění jsou spíše ve zvýšené robustnosti budoucích odrůd. Některé druhy hvězdnice virginské patří k nejoblíbenějším podzimním astrám. Nízká a bohatě kvetoucí hvězdnice hustokvětá (Aster dumosus) ale i vysoká a nádherná astra novoanglická (Aster novaeangliae) jsou hodnotnými a půvabnými záhonovými trvalkami.

Snad jedinou nevýhodou aster je jejich náchylnost k některým chorobám. Nejvíce k padlí a verticilióze.

Jako květina k řezu jsou astry přímo excelentní. Řezat bychom je měli mladé, ale plně vyvinuté květy s pevným stonkem. Ve váze vydrží mnohdy až 14 dní. Potřebují jen častěji měnit vodu. Před umístěním do vázy pečlivě odstraňte ze stonkové části, která bude ponořená, všechny listy. Tím zamezíte jejich zahnívání ve vodě.

Astry jsou jedinečné svou pestrostí, a pokud vám právě tato pestrost a jasné zářivé barvy na vaší podzimní zahradě schází, věnujte na ní napřesrok alespoň jeden záhon právě astrám, uvidíte, že budete nadšeni, jak rozzáří vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová, publicdomainpictures.net, mun.ca, provenwinners.com, homelandscape.net, getyourbotanyon.blogspot.com, getyourbotanyon.blogspot.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha