Begonie, nenáročné krásky

Begonie, nenáročné krásky

Rostliny, vydáno 15. 06. 2011

Patří k nejznámějším ozdobným rostlinám. Zdobí naše okna zevnitř i zvenčí, jsou to jak pokojové, tak zahradní květiny. Sluší jim to v okenních truhlících, ale i přímo na záhonech. Venkovních begonií je neuvěřitelné množství a každý si může vybrat jiný druh květů i lístků. Přitom nevyžadují žádnou velkou péči.

Rostlina dne

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová je víceletá bylina. Její tlusté a masité oddenky mají zlatavou barvu a pokud dostatečně narosotu,...

Návrat k tradici

V poslední době se begonie, původem z tropů a subtropů a velmi oblíbené našimi babičkami,  vrací na zasloužené místo do stinných výsadeb našich parků, měst a zahrad. Bohatě kvetoucí begonie dovedou rozzářit tmavší plochy, na kterých je s jinými květinami problém. Begonie je rod rostlin z čeledi Begoniacae a existuje jich téměř tisícovka druhů. Nabídka se často mění podle trendů, obecně se však dělí podle velikosti květu na drobnokvěté a velkokvěté a podle kořenů na begonie s vláknitými a masitými kořeny.

Begonie s vláknitými kořeny mají obvykle listy okrouhlé, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdčité se zubatými konci. Listy se také liší, mohou být tmavě nebo naopak světle zelené a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohatá květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květy různě ozdobené – zvlněné nebo třepenité. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené.  Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo truhlících. Můžeme je však pěstovat i na záhoně, je však třeba je doma předpěstovat. Patří mezi nemrazuvzdorné rostliny, jediný druh begonie zimovzdorná (B. grandis) přežije mrazy, ale jen pod pokrývkou. A jediný druh – voskovka (B. semperflorens) se pěstuje pouze jednu sezónu jako letnička.

Begonie, nenáročné krásky

Girlandy z begonie převislé

Velké oblibě se v posledních letech těší begonie převislá, což  je hybridní kultivar begonie hlíznaté.  Převislá část je až 50 cm dlouhá s krásnými drobnými růžovobílými květy a nejlépe se množí semeny. Tyhle barevné krásky patří mezi typicky balkónové rostliny, ale jejich pěstování není samozřejmě vyloučeno ani kdekoli jinde. V truhlíku udělají jejich girlandy obrovskou parádu, jen pozor na přímé sluneční paprsky, které jim nesvědčí. Truhlíky proto orientujte na severní nebo východní stranu domu.  Převislé begonie jsou o něco žíznivější, proto se jim dobře daří v samozavlažovacích obalech. Za pravidelné přihnojování se vám bohatě odmění množstvím květů.

Begonie, nenáročné krásky

Jak je pěstujeme
Hlízy begonie (pozor – sázejte vždy vypouklou stranou směrem dolů) se sázejí v únoru až březnu na světlé stanoviště s teplotou kolem 20 °C a je třeba je udržovat vlhké. Ven je vysazujeme po polovině května. Jejich krásu podtrhnete v kombinaci s jinými květinami, například s lobelkami modrými a laločnicí přímořskou. Begonie kvetou až do podzimu, pak je můžete rozmnožit řízkováním a semeny. Hlíznaté begonie se kromě toho rozmnožují také dělením hlíz. Hlíza se rozřízne na polovinu tak, aby obě části měly výhonky a kořeny. Řez se zasype uhlím nebo sírou. Hlízy se sázejí tak, aby jejich vrcholek lehce vyčníval nad úrovní půdy.  

V pohodě přezimují

Koncem září postupně přestaňte begonie zalévat, a když vyschnou, hlízy vyjměte, očistěte a uskladněte. Máte-li jen pár hlíz, můžete je jednotlivě zabalit do novinového papíru, dát třeba do krabice od bot a schovat do skříně v suché, studené chodbě. Teplota pro přezimování by měla být vždy nižší než patnáct stupňů. Větší množství begonií přezimujete lépe v bedničce vyplněné skoro suchou rašelinou nebo pilinami. Naskládejte je vegetačním vrcholem vzhůru, zasypte a uložte bedničku třeba ve sklepě, v každém případě na temném místě. Nejnižší teplota pro přezimování by neměla klesnout pod dva stupně nad nulou.

Begonie, nenáročné krásky

TIP
Bergenie
Bergenie je nový kultivar, v jehož jméně je zakódován jeho předek – Begonia Erecta Gigantea, ale také anglický výraz Neat (pěkně tvarovaný). Cílem šlechtění bylo získat odolnou, kompaktní a nízkou rostlinu s atraktivními vijany bílých, růžových až fialových květů nad široce okrouhlými listy, které  vytrvávají i přes zimu. Můžete ji pěstovat v nádobách i na záhonech.

Text: Gabriela Koulová
Foto: a1hangingbaskets.co.uk, bulbblog.com, jonsay.co.uk, fulchinovineyard.com, vanmeuwen.com, bemisfarmsnursery.com, thegazette.com, arborix.be


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 01. 2018 Reagovat
Jaroslav Klimo: Můžete mě prosím poradit,kde můžu koupit/sehnat/semínka begónie-voskovky?V prodejnách je nikde nevedou-údajně pro malý zájem kupujících.
03. 03. 2018 Reagovat
Jana Kostečková: Já je také nikde nemůžu sehnat. Také mi v obchodech říkají, že už neobjednávají, že není zájem. A žiju na Moravě.
23. 11. 2013 Reagovat
Zdražil: Begonie převislá nám kvete na balkoně jako divá, nezalévali jsme ji už týden, ale mají přijít mrazy. Máme dlouhé šlahouny s květy násilím ostříhat a zazimovat hlízy ?
05. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Begónie se uskladňují tím způsobem, že se po zavadnutí nadzemních částí vyjmou opatrně ze země, nechají se zaschnout a nadzemní části se jim vylámou a pak se uloží do chladu a sucha. Odstraňte tedy z hlíz vše, co bylo součástí rostliny v její nadzemní části.
05. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Pokud bílé flíčky zprvu připomínaly spíše zaprášení listu, později se bílé flíčky zvětší a objevují se i na rubu listu, jedná se o padlí. To se může objevit i na stoncích a květech. Nejčastěji padlí napadá mladé rostliny, které trpí buďto nedostatkem vody anebo jiným stresem. Rostlina se brání potlačením růstu a někdy i uhyne. U některých druhů je napadení dokonce velmi nenápadné a posléze se objevují černající skvrnky. Musíte k ošetření použít fungicidy, jinak se padlí na begóniích nezbavíte. Ošetřete rostliny při prvním napadení a pak následně ještě po dvou až třech týdnech znovu. Pokud nechcete v bytě použít chemikálie, použijte postřik z 1 lžíce sody a 2 litrů vody. Vyzkoušet můžete i potírání rostlin mlékem ředěným vodou v poměru 1:10. Ošetření ředěným mlékem provádějte 1 x týdně. Snad některý z našich tipů na ošetření zabere.
18. 10. 2013 Reagovat
Adamusovaalena: Mám begonie připraveny k zazimování.,dokonce již i předsušené ,ráda bych je uložila k zimnímu spánku,ale nevím jestli je mám zbavit i těch výhonkú,které jim navrchu zůstaly po seříznutí.Děkuji Alča
28. 09. 2013 Reagovat
Zdena Fafílková: Dobrý den, prosím, mohl by mě někdo poradit ? Pěstuji poprvé převislé begonie, dají se také nějakým způsobem přezimovat? Děkuji.
18. 07. 2013 Reagovat
Pavlásková Jaroslava: Prosím o radu-na listech begonie /bergenie/ se objevily bílé flíčky jakoby plíseň nevím co to je a co s tím. Děkuji za radu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha