Begonie, nenáročné krásky

Begonie, nenáročné krásky

Rostliny, vydáno 15. 06. 2011

Patří k nejznámějším ozdobným rostlinám. Zdobí naše okna zevnitř i zvenčí, jsou to jak pokojové, tak zahradní květiny. Sluší jim to v okenních truhlících, ale i přímo na záhonech. Venkovních begonií je neuvěřitelné množství a každý si může vybrat jiný druh květů i lístků. Přitom nevyžadují žádnou velkou péči.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Návrat k tradici

V poslední době se begonie, původem z tropů a subtropů a velmi oblíbené našimi babičkami,  vrací na zasloužené místo do stinných výsadeb našich parků, měst a zahrad. Bohatě kvetoucí begonie dovedou rozzářit tmavší plochy, na kterých je s jinými květinami problém. Begonie je rod rostlin z čeledi Begoniacae a existuje jich téměř tisícovka druhů. Nabídka se často mění podle trendů, obecně se však dělí podle velikosti květu na drobnokvěté a velkokvěté a podle kořenů na begonie s vláknitými a masitými kořeny.

Begonie s vláknitými kořeny mají obvykle listy okrouhlé, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdčité se zubatými konci. Listy se také liší, mohou být tmavě nebo naopak světle zelené a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohatá květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květy různě ozdobené – zvlněné nebo třepenité. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené.  Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo truhlících. Můžeme je však pěstovat i na záhoně, je však třeba je doma předpěstovat. Patří mezi nemrazuvzdorné rostliny, jediný druh begonie zimovzdorná (B. grandis) přežije mrazy, ale jen pod pokrývkou. A jediný druh – voskovka (B. semperflorens) se pěstuje pouze jednu sezónu jako letnička.

Begonie, nenáročné krásky

Girlandy z begonie převislé

Velké oblibě se v posledních letech těší begonie převislá, což  je hybridní kultivar begonie hlíznaté.  Převislá část je až 50 cm dlouhá s krásnými drobnými růžovobílými květy a nejlépe se množí semeny. Tyhle barevné krásky patří mezi typicky balkónové rostliny, ale jejich pěstování není samozřejmě vyloučeno ani kdekoli jinde. V truhlíku udělají jejich girlandy obrovskou parádu, jen pozor na přímé sluneční paprsky, které jim nesvědčí. Truhlíky proto orientujte na severní nebo východní stranu domu.  Převislé begonie jsou o něco žíznivější, proto se jim dobře daří v samozavlažovacích obalech. Za pravidelné přihnojování se vám bohatě odmění množstvím květů.

Begonie, nenáročné krásky

Jak je pěstujeme
Hlízy begonie (pozor – sázejte vždy vypouklou stranou směrem dolů) se sázejí v únoru až březnu na světlé stanoviště s teplotou kolem 20 °C a je třeba je udržovat vlhké. Ven je vysazujeme po polovině května. Jejich krásu podtrhnete v kombinaci s jinými květinami, například s lobelkami modrými a laločnicí přímořskou. Begonie kvetou až do podzimu, pak je můžete rozmnožit řízkováním a semeny. Hlíznaté begonie se kromě toho rozmnožují také dělením hlíz. Hlíza se rozřízne na polovinu tak, aby obě části měly výhonky a kořeny. Řez se zasype uhlím nebo sírou. Hlízy se sázejí tak, aby jejich vrcholek lehce vyčníval nad úrovní půdy.  

V pohodě přezimují

Koncem září postupně přestaňte begonie zalévat, a když vyschnou, hlízy vyjměte, očistěte a uskladněte. Máte-li jen pár hlíz, můžete je jednotlivě zabalit do novinového papíru, dát třeba do krabice od bot a schovat do skříně v suché, studené chodbě. Teplota pro přezimování by měla být vždy nižší než patnáct stupňů. Větší množství begonií přezimujete lépe v bedničce vyplněné skoro suchou rašelinou nebo pilinami. Naskládejte je vegetačním vrcholem vzhůru, zasypte a uložte bedničku třeba ve sklepě, v každém případě na temném místě. Nejnižší teplota pro přezimování by neměla klesnout pod dva stupně nad nulou.

Begonie, nenáročné krásky

TIP
Bergenie
Bergenie je nový kultivar, v jehož jméně je zakódován jeho předek – Begonia Erecta Gigantea, ale také anglický výraz Neat (pěkně tvarovaný). Cílem šlechtění bylo získat odolnou, kompaktní a nízkou rostlinu s atraktivními vijany bílých, růžových až fialových květů nad široce okrouhlými listy, které  vytrvávají i přes zimu. Můžete ji pěstovat v nádobách i na záhonech.

Text: Gabriela Koulová
Foto: a1hangingbaskets.co.uk, bulbblog.com, jonsay.co.uk, fulchinovineyard.com, vanmeuwen.com, bemisfarmsnursery.com, thegazette.com, arborix.be


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 01. 2018 Reagovat
Jaroslav Klimo: Můžete mě prosím poradit,kde můžu koupit/sehnat/semínka begónie-voskovky?V prodejnách je nikde nevedou-údajně pro malý zájem kupujících.
03. 03. 2018 Reagovat
Jana Kostečková: Já je také nikde nemůžu sehnat. Také mi v obchodech říkají, že už neobjednávají, že není zájem. A žiju na Moravě.
23. 11. 2013 Reagovat
Zdražil: Begonie převislá nám kvete na balkoně jako divá, nezalévali jsme ji už týden, ale mají přijít mrazy. Máme dlouhé šlahouny s květy násilím ostříhat a zazimovat hlízy ?
05. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Begónie se uskladňují tím způsobem, že se po zavadnutí nadzemních částí vyjmou opatrně ze země, nechají se zaschnout a nadzemní části se jim vylámou a pak se uloží do chladu a sucha. Odstraňte tedy z hlíz vše, co bylo součástí rostliny v její nadzemní části.
05. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Pokud bílé flíčky zprvu připomínaly spíše zaprášení listu, později se bílé flíčky zvětší a objevují se i na rubu listu, jedná se o padlí. To se může objevit i na stoncích a květech. Nejčastěji padlí napadá mladé rostliny, které trpí buďto nedostatkem vody anebo jiným stresem. Rostlina se brání potlačením růstu a někdy i uhyne. U některých druhů je napadení dokonce velmi nenápadné a posléze se objevují černající skvrnky. Musíte k ošetření použít fungicidy, jinak se padlí na begóniích nezbavíte. Ošetřete rostliny při prvním napadení a pak následně ještě po dvou až třech týdnech znovu. Pokud nechcete v bytě použít chemikálie, použijte postřik z 1 lžíce sody a 2 litrů vody. Vyzkoušet můžete i potírání rostlin mlékem ředěným vodou v poměru 1:10. Ošetření ředěným mlékem provádějte 1 x týdně. Snad některý z našich tipů na ošetření zabere.
18. 10. 2013 Reagovat
Adamusovaalena: Mám begonie připraveny k zazimování.,dokonce již i předsušené ,ráda bych je uložila k zimnímu spánku,ale nevím jestli je mám zbavit i těch výhonkú,které jim navrchu zůstaly po seříznutí.Děkuji Alča
28. 09. 2013 Reagovat
Zdena Fafílková: Dobrý den, prosím, mohl by mě někdo poradit ? Pěstuji poprvé převislé begonie, dají se také nějakým způsobem přezimovat? Děkuji.
18. 07. 2013 Reagovat
Pavlásková Jaroslava: Prosím o radu-na listech begonie /bergenie/ se objevily bílé flíčky jakoby plíseň nevím co to je a co s tím. Děkuji za radu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha