Bělokvět čili nocovka – rostlina, jejíž vůně dala základ mnoha parfémům

Bělokvět čili nocovka – rostlina, jejíž vůně dala základ mnoha parfémům

Rostliny, vydáno 13. 11. 2018

Řekne-li se tuberóza, pak se mnohým z nás vybaví omamná sladce květinová až krémová vůně. Aztékové jí připisovali doslova magické schopnosti. Francouzi v tuberóze ihned rozpoznali parfémovou květinu. Pouhé vdechování její vůně má vliv na zmírnění stresu v lidském organismu. U nás tuberózu známe také pod názvy bělokvět nebo nocovka a pěstujeme ji jako cibulovinu, která musí přezimovat v bezmrazém prostoru.

Rostlina dne

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský

Ořechokřídlec klandonský je opadavý keř nižšího vzrůstu, dorůstá totiž výšky maximálně 1 m. Na výhoncích můžete najít...

Květy se otvírají pouze v noci

Protože se květy tuberózy otevírají pouze v noci, dostala jméno nocovka (Polianthes tuberosa). Její vůně lidi vždycky fascinovala. Vědci prokázali, že pouhé vdechování vůně této mocné květiny dokáže snížit hladinu kortizolu v lidském organismu a tím pádem zmírnit stres. Navíc má tato rostlina i nejeden léčivý účinek. 

Jak nocovky správně pěstovat   

Pro nocovky vybíráme stanoviště spíše sušší slunné až polostinné. Hodí se nejen pro pěstování v záhonech například mezi dalšími cibulovinami, ale i pro pěstování v prostorných nádobách. Výsadba je nutná spíše řidší, neboť rostlina se hodně rozroste. 

Rostlina vyrůstá z hlízy připomínající cibuli. Nejprve z ní vyrostou podlouhlé trávovité listy, z jejichž středu nakonec vyraší poměrně vysoký stvol nesoucí na vrcholu bílé, řidčeji narůžovělé květy. Ty jsou uspořádané v klasovitém hroznu a vyrůstají vždy po dvojici v paždí listenů. Poté, co odkvete, je její cibule velmi vyčerpaná a často trvá dva nebo tři roky než zregeneruje a opětovně vykvete. Proto se pro sklizeň květů k řezu využívá cibule jen jednou.   

Jak na její zimování    

Pěstujeme-li nocovku na záhonu v zahradě, musíme jí zajistit zazimování v bezmrazém prostoru. Na konci září ji proto vyjmeme z půdy i s nádobou a umístíme ji v interiéru, kde průběžně dokvete. Již touto dobou začínáme se snižováním zálivky. Jakmile odkvete, přemístíme ji do bezmrazého prostoru. Tam by se teploty měly pohybovat okolo 10 °C. 

Při zimování musí mít cibule možnost zcela se zatáhnout, a proto vynecháme zálivku. Až v březnu přemístíme cibuli do čerstvé půdy nebo substrátu a pomalu ji začneme zalévat. Nocovka dává přednost půdě bohaté na živiny, humus a s dobrou drenáží. Přelití nebo přemokření v nádobě jí neprospívá, může uhnít. Po zmrzlých mužích můžeme rostlinu vysadit ven do záhonu. Na přelomu srpna až září nasadí rostliny na květ.      

Získat vonný olej je extrémně náročné

Jižní oblasti Francie jsou proslulé jejím pěstováním k parfemářským účelům. Tuberóza se zde pěstuje na farmách. A není divu, že jí musejí vypěstovat obrovské množství, neboť získávání vonného oleje je extrémně náročnou záležitostí. Ten totiž nesnese vysoké teploty, a tak je třeba jej louhovat v rozpouštědle. Z osmi kilogramů květů se získá pouhý 1 ml vonného oleje. To je také důvodem, proč se často v parfémech využívá syntetické tuberózové aroma. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha