Bergénie – spolehlivé trvalky

Bergénie – spolehlivé trvalky

Rostliny, vydáno 02. 08. 2013

Málokdo zná bergénie pod jejich českým označením badan. Jejich jméno bergénie je však již naprosto ustálené a obvykle jim nikdo ani jinak neřekne. Velice hojné jsou zvláště ve venkovských zahradách, ale svou oblibu si získaly u všech pěstitelů, a to díky své naprosté nenáročnosti.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Bergénie se vysazují buďto do skupin anebo v kombinaci s dalšími vhodnými trvalkami, v jejichž sousedství vyniknou tuhé lesklé listy a zajímavé bohaté květy. Listy jsou totiž největší ozdobou bergénií. Pokud rostlina strádá, projeví se to právě nejvíce na listech. Správně by měly mít dobře prospívající rostliny listy lesklé a nepoškozené.

Bergénie jsou příbuzensky spojené s o mnoho menšími lomikámeny. Podobnost je možné spatřit ve zvonkovitých květech rostlin, které mohou být růžové, bílé, růžovobílé, červené až téměř purpurové. Na záhoně kvetou po dlouhou dobu, ale hodí se i k řezu do vázy, kde budou hezky vypadat i čtrnáct dní. Květy na bergéniích vídáme poměrně časně na jaře, první se objevují již v březnu, některé druhy však kvetou až v průběhu května.

Těmto spolehlivým trvalkám se nejlépe daří v polostínu, při dostatečně vlhké půdě porostou dobře i na přímém slunci. Ve stínu vytvářejí méně květů, jejich květní stonky se budou spíše protahovat, stejně tak jako srdčité listy. Dobrou výživu pro rostliny zajistíte pravidelnou dávkou kvalitního kompostu. Listy nadzvedněte, půdu kolem rostlin zkypřete a vpravte do ní kompost. Podle velkých kožovitých listů lze usoudit, že rostliny dokážou velmi dobře hospodařit s vodou. Jsou- li však pěstovány na opravdu suchých místech, je třeba pamatovat na ně se zálivkou. Zálivku dopřejte rostlinám i v předjaří, poté, co poleví mrazy. Bergénie vegetují prakticky celoročně v zeleném stavu, a tak je zapotřebí doplnit jim vodu stejně tak jako například buxusům anebo bobkovišním.

Stejně jako pivoňky, ani bergénie nesnášejí dobře přesazování a je jim dobře po mnoho let na tomtéž místě. Velmi příjemný kontrast na záhoně vytvářejí se žlutozelenými květy pryšců, v dostatečném prostoru v sousedství dřevin budou listy bergénií jen a jen zářit. Jsou to rostliny velmi univerzální, protože obstojí na stanovištích s různými podmínkami. Skvěle se uplatní i jako rostliny ve velkých přenosných nádobách, které můžeme umístit například na stinnou terasu.

V záhoně vytvoří pohledově hezké místo v seskupení s kamzičníky (Doronicum), které svými sluníčkovými květy zjemní celkový kontrast odlišných typů rostlin. Bergéniím vytvoří dobrou společnost i bohyšky (Hosta)nebo kapradiny. Pokud pěstujete bergénie na slunném místě, budou jim dobrými sousedy pestře kvetoucí kosatce.

Jediné, co by mohlo bergénie ohrožovat, jsou plži, kteří se rádi zdržují pod velkými listy. Větší skupiny bergénií občas prohlédněte pod listy a případným sběrem je zbavte slimáků. Výjimečně se na bergéniích může vyskytnout padlí nebo plíseň šedá.

Po většinu roku budou bergénie ve vaší zahradě vytvářet pěkná pohledová zákoutí, a jakmile poklesnou venkovní teploty, projdou jejich listy barevnou proměnou a z listů zelených se promění na listy purpurově nebo červeně zbarvené. Taková zabarvení u nich pak přetrvá po celou zimu.  
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: saxifraga.org, images.mooseyscountrygarden.com, creative.plantdatabase.info, ogrodkroton.pl, static1.plantdatabase.info, dillongarden.com, desirableplants.com, searcharchives.vancouver.ca, green-portal.ru, finegardening.com, lants4less.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha