Bougainvillea se dere na výsluní

Bougainvillea se dere na výsluní

Rostliny, vydáno 12. 10. 2012

Tato rostlina si v posledních letech získala velkou oblibu mezi pěstiteli. Ve velkém množství si ji z výstav odvážejí nadšení zahrádkáři. Obvykle je totiž uchvátí velká násada krásně barevných listenů obklopujících drobné bílé kvítky. Někteří ji označují za náročnou rostlinu, ale není tomu tak.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Pokud jí vyhovíte v několika zásadních podmínkách pěstování, bude vám dělat radost i po několik desetiletí. Vyberte jí teplé místo na přímém slunci. Při nedostatku světla totiž nevytváří barevné listeny ale jen vytáhlé výhony.

Málokdo asi ví, že se hrdě nazývá po svém dovozci – mořeplavci jménem Louis Antoine Comte de Bouganville. Jedná se o popínavou rostlinu ze slunného jihu – pochází z Brazílie. U mnoha odrůd mění listeny barvu v průběhu rozkvětu a i později u následného odkvétání. Zprvu oranžová poupata se například u odrůdy Bougainvillea glabra zbarví sytě rudě, poté listeny vyblednou do růžové, až nakonec získají vzhled průsvitného pergamenu. Bougainvillea je zkrátka okouzlující a fascinující rostlina, která může i u nás vytvořit atmosféru slunného jihu. V teplých krajích prorůstá tato rostlina dokonce celé domovní zdi, po letech může vytvořit při správném zastřihávání vzhled stromu a dokonce bývá pěstována i jako bonsai. Když rostlině budete od března do července během přestávek v květu častěji zastřihovat výhony, vytvoří pak malý stromek na silném kmínku.

Rostlina vyžaduje dostatek vláhy zvláště v parném létě. Odpařuje totiž značné množství vody. A tak vám bude vděčná i za přídavek tekutého hnojiva. To vlijte do zálivkové vody 1x týdně. Se zálivkou však vždy vyčkejte než  zemina proschne. Přemokření by mohlo způsobit zahnívání kořenů.

Při přesazování buďte opatrní, ať nepoškodíte její kořeny. Jsou totiž jemné a snadno se trhají. Pokud už je květináč s rostlinou zcela vyplněn kořenovým systémem, je na přesazení vhodný čas. Jestliže bude rostlina přesazena nejpozději v první polovině srpna, vytvoří do zimy ještě dostatek nového kořenového systému na to, aby zimu bez úhony přežila.

Bez řezu mají pichlavé výhony bougainvillei délku až několika metrů a pyšní se mnohem více barevnými listeny než listy. Pokud zatoužíte po oblouku z ní vytvořeném, průběžně přírůstky na výhonech bougainvillei navazujte na dráty a příliš přerostlé výhony odstraňte zastřižením.


 
Nesmíme zapomenout, že rostlina není mrazuvzdorná a tudíž ji musíme přesunout na zimu do prostor s teplotou kolem 8 – 12 °C. Na světlo v průběhu zimy není náročná. Shazuje totiž listy. Bohatě znovu vyraší až v příští sezóně. I její zálivku je nutné na zimu výrazně omezit.  Tou dobou jí postačí jen málo vody a v delších časových intervalech.

Pokud jste začátečníkem v pěstování těchto nádherných jihoamerických popínavek, zvolte nejdříve fialovou bougainvilleu lysou (Bougainvillea glabra), má totiž robustní kořeny a také výrazně lépe snáší chlad než ostatní odrůdy.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mgonline.com, 248nurseryinc.com, tripwow.tripadvisor.com, treeinpot.com, bougainvilleaplant.blogspot.com, artofbonsai.org, suemap.com, visoflora.com, veldsman.co.uk, womenandperspectives.com, publicdomainpictures.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 10. 2013 Reagovat
Jaroš Ladislav: Dobrý den,mám k Vám dotaz,odstřihl jsem několik větviček,které jsem dal do vody,můžete mi poradit jak mám pokračovat dál.Děkuji Jaroš

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha