Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady

Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady

Rostliny, vydáno 23. 11. 2011

Květy nejrůznějších barev podobné motýlům usazeným na dlouhých stoncích, panašované srdcovité listy, postupné vykvétání od listopadu do března – to vše dělá z bramboříku perského jednu z nejoblíbenějších hrnkových květin. Jiné odrůdy ale mohou zdobit také zahrady, některé velmi brzy z jara, jiné naopak v pozdním létě až do mrazů.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Uchovat brambořík perský (Cyclamen persicum) tak, aby nám kvetl doma celou zimu a příští rok znovu, není úplně jednoduché. Křehká krása si žádá dobré podmínky i pravidelnou péči. Pokud máte možnost umístit brambořík v květináči na východní nebo severní okno do místnosti, kde teplota nepřevyšuje 18 °C, máte vyhráno. Tam se mu bude dobře dařit, poupátka budou postupně rašit a rozkvétat až do konce března. Stačí ho pravidelně zalévat do misky (na listy a hlízu to nemá rád), udržovat zeminu vlhkou, ale ne mokrou. Jednou za dva týdny mu můžete přidat trochu hnojiva na květ. Jestli si z této květiny ovšem chcete udělat ozdobu svátečního stolu v obývacím pokoji nebo jídelně, smiřte se s tím, že vám vydrží jen asi dva týdny, pak prostě zajde.

Jak zařídit, aby brambořík kvetl i příští rok
Doma ho ponechte až do konce mrazivých dnů. Do té doby si zpravidla podrží listy, pak začnou i ty postupně uvadat. V květnu je ideální přenést květináč ven, umístit ho na stinné místo a zálivku snížit na minimum. Listy zavadnou a opadají, koncem léta se ale začnou objevovat nové. To je čas, kdy hlíza potřebuje čerstvou výživu. Přesaďte ji tedy do směsi listovky, humusu, rašeliny a písku (3:1:1:1). Květináč nemusí být velký, rostlina má raději přesně vymezený prostor, vrchní část hlízy ponechte na zeminou. Po zhruba dvou týdnech začněte s pravidelnou zálivkou a koncem října, před prvními mrazy, květinu přeneste opět domů, na její místo na chladném okně. Má ráda také vlhčí vzduch, můžete tedy květináč postavit do stále vlhkého keramzitu. Zalévejte, přihnojujte a těšte se na první poupátka. Okenní parapet v ložnici, ozdobený řadou za několik let nastřádaných bramboříků různých barev, je v zimě osvěžující dekorací.

Bramboříky na zahradě
Možná jste si ani nevšimli, že bramboříky patří k rostlinám, které se u nás volně vyskytují zejména v listnatých porostech teplejších oblastí. Nejde ale o brambořík perský, ale o brambořík evropský (Cyclamen europaeum). Je to rostlina chráněná, z přírody si tedy její hlízy do zahrady nenoste, ostatně není problém je koupit v zahradnictvích. Hlízy se vysazují v srpnu, ale můžete si i vypěstovat bramboříky ze semínek, druhý rok již pokvetou. Brambořík evropský kvete v srpnu a v září, původní barva je purpurově růžová s tmavším středem květů. Existuje ale i řada vyšlechtěných kultivarů s jinou barvou květů. Specifikem tohoto druhu je intenzivní jemně nasládlá vůně, známá i z květinových parfémů. Další druhy vhodné pro naše zahrady u nás sice nejsou domácí, odolávají ale mrazům a dobré listovce smíchané s rašelinou se samovolně rozrůstají do krásně kvetoucího podrostu zejména listnatých stromů. Jarní brambořík Cyclamen coum nasazuje krásné ledvinovité listy už na podzim, zdobí jimi zahradu v zimě a ještě před sněženkami koncem února vykvétá lososově růžovými květy s tmavším středem. Letní druh Cyclamen cilicium kvete světle růžovými až fialovými květy v černu a červenci. Brambořík neapolský neboli břečťanolistý (Cyclamen neapolitnum vs. hederifolium) pochází ze Středomoří, na rozdíl od výše zmíněných druhů, kterým svědčí polostín až stín, má rád mírně osluněná místa, kde vykvétá v září a vydrží kvést až do mrazů bílými nebo bledě růžovými květy, které předcházejí rašení listů. Po odkvětu je rostlina po celou zimu zdobena srdcovitými listy s tmavým okrajem a stříbřitě ojíněným středem. Jak vidíte, bramboříky nás krásou svých motýlích květů mohou těšit po celý rok.

TIP
Mísa pestrých květů
Bramboříky nepotřebují příliš hluboký květináč, hlíza je uložena na povrchu zeminy a kořeny neprorůstají do hloubky. Krásnou adventní dekoraci tedy můžete vysadit do širší květináčové mísy, kde zkombinujete bílé, růžové, rudé i nafialovělé bramboříky.

Text: Gabriela Koulová
Foto: botanicalgarden.ubc.ca, quincekl.com, hardy-plant.org.uk, naturework.com, brandymount.co.uk, hardycyclamens.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 10. 2013 Reagovat
veve kocmanova: Ahoj jsem začátečník je mi 11 let a mam velký zájem o péči bramboříků myslím si že je to velice nádherná rostlina ale nevím jestli si ji mohu pořídit dále pěstuju fialky,orchideje,kaktusi a další.... S pozdravem veronika
23. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Moc ti fandíme, jako pěstitelce začátečnici. Můžeš to s bramboříkem vyzkoušet. Ale nemělo by tě od pěstování odradit, když se to nepodaří hned na první pokus. Pokud nebudeš mít brambořík v přetopené místnosti, ale spíše někde na chladnějším místě, jistě se mu u tebe bude dařit. Teplotu má nejraději mezi 13 až 18 °C. Nezapomeň jej zalévat do misky a ne nahoru do květináče. Přes zimu je vhodné brambořík přihnojovat tekutým hnojivem 1x za 14 dní. S tím ti rádi jistě pomohou rodiče. A když některý květ odkvete anebo list zežloutne, opatrně jej od rostliny vykruť, nestříhej je, aby tam nezůstal zbytek stonku. Od toho by mohla rostlina začít zahnívat. Držíme ti palce a přejeme mnoho pěstitelských úspěchů.
18. 10. 2013 Reagovat
veve kocmanova: Ahoj jsem začátečník je mi 11 let a mam velký zájem o péči bramboříků myslím si že je to velice nádherná rostlina ale nevím jestli si ji mohu pořídit dále pěstuju fialky,orchideje,kaktusi a další.... S pozdravem veronika

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha