Březen – ideální čas na výsev petúnií

Březen – ideální čas na výsev petúnií

Rostliny, vydáno 29. 03. 2018

Bez petúnií si již mnozí z nás nedovedou představit své okenní truhlíky. Každoročně si tyto půvabné letničky kupujeme na trzích, výstavách a v zahradnictví, abychom si jimi zkrášlili terasu, okenní truhlíky nebo závěsné květináče. Ačkoli si to mnozí z nás nemyslí, pěstování petúnií ze semen je snadné, pojďte to tedy letos vyzkoušet s námi.

Rostlina dne

Ramondie pyrenejská

Ramondie pyrenejská

Zelené listové růžice, na spodní straně obrvené. Podle kultivarů květy buďto tmavě modrofialové (Ramonda myconi) nebo...

Možná proto, že semena petúnií jsou opravdu velmi drobná, mnohé z nás to od pěstování petúnií odrazuje. V jednom gramu je obsaženo 10 tisíc semínek petúnií. Ale na druhou stranu se stává poměrně často, že semena z neotrhaných květů petúnií vypadnou do truhlíku a začnou v půdě na jaře příštího roku samy klíčit. Jestliže semenáčky v domnění, že se jedná o plevel, nevytrhneme, bez velkého úsilí vyrostou a v létě krásně rozkvetou. Proč se tedy nepustit do pěstování petúnií sami?

Osivo petúnií je možné vysít již v únoru nebo dokonce v lednu. Vzhledem k nižší intenzitě světla nejsou lednové výsevy právě nejvhodnější. Krátký den a nízká teplota podporují u petúnií jak kompaktní růst, tak větvení, ovšem oddalují kvetení. Z toho důvodu jsou sazenice vyseté v předjaří bohatě větvené a mají kompaktnější růst. Jakmile se začne prodlužovat den a zvyšovat teplota, začnou se petúnie prodlužovat a rychleji kvetou.

Jak na výsev

Pořídíte-li si k výsevu semeno hybridních odrůd, je dodáno ve formě pelet. To znamená, že každé semínko je obaleno speciální inertní hmotou na bázi kaolinu. Pelety se vysévají na povrch substrátu a nezasypávají se už další zeminou. Pelety nesmí v době klíčení semen přischnout. 

Jakmile máme přichystané pěstební nádoby naplněné zeminou, přistoupíme k výsevu pelet na povrch substrátu. První zálivka musí být natolik vydatná, aby se obal z inertní hmoty narušil a praskl. Proto se doporučuje pelety zalít hned několikrát. Po celou dobu klíčení je třeba udržovat substrát rovnoměrně vlhký, ale ne přemokřený.

Doporučuje se, přikrýt nádobu s výsevem skleněnou tabulkou, případně fólií. Pro klíčení je optimální 100% vlhkost, kterou tímto způsobem snadno zajistíte. Poté, co se objeví první lístky, odstraňte sklo z nádob s výsevem.

V průběhu klíčení se snažíme udržovat nejen vysokou vzdušnou vlhkost, ale i poměrně vysokou teplotu, a to mezi 20 až 22 °C.

Když rostlinky vzejdou

Po dvou týdnech snižte teplotu okolí na 16–18 °C a zároveň semenáčkům zajistěte dostatek denního světla. Tak zabráníte vytahování rostlin za světlem. Budou-li růst sazenice pomaleji, budou celkově kompaktnější a hezky košaté. Jakmile jsou rostlinky natolik silné, že je možné je uchopit, přepikýrujte je do kvalitního zahradnického substrátu v sadbovačích nebo květináčích.

Substrát v květináči by měl být neustále přiměřeně vlhký, nikdy však přemokřený. Přemokření se vyhýbejte, aby rostlinám nezačaly žloutnout spodní listy anebo hnědnout kořenové špičky. Obojí je signálem vzniku kořenových chorob. V průběhu vegetace se doporučuje odstraňovat odkvetlé květy, a to včetně semeníku, aby se podpořilo bohaté kvetení. Rostliny je dobré pravidelně přihnojovat. Díky pravidelné zálivce dosáhnete u petúnií vzhledu výstavních rostlin. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha