Bylinky z vašeho květináče

Bylinky z vašeho květináče

Rostliny, vydáno 16. 03. 2011

Pro bylinky si nemusíte chodit jen do obchodu, každá správná hospodyňka a kuchařka by je měla mít doma – buď na zahradě, nebo třeba za oknem v květináči. Které bylinky to snesou nejlíp a které se proto vyplatí pěstovat i v bytě?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Ty, co budete mít doma v květináči, samozřejmě nikdy nevyrostou do takových rozměrů jako ty, co vysadíte venku a dopřejete jim tak jejich přirozené prostředí. Ve chvíli, kdy ale nemáte na výběr, protože zahrádka u vašeho bytu jednoduše schází a na balkoně si záhonek nevytvoříte, nakupte květináčky, semínka a substrát a pusťte se do sázení úplně stejně jako šťastlivci se zahradou.

Pozor na omamnou vůni
Dejte ale pozor na to, které bylinky si doma vysadíte. Některým by se sice možná dařilo, jejich omamná vůně by vám ale mohla po několika dnech začít vadit. Stejně tak šlahouny stoupající ke stropu byste nemuseli zrovna ocenit. To je třeba případ máty nebo meduňky, které dorůstají i několika metrů.

Naopak bazalka nebo pažitka vám příjemně provoní domácnost, a pokud je příliš neotrháte, dlouho vydrží. Je skutečně třeba dávat si pozor na to, abyste rostlinkykvětináčku příliš neočesali. V takových případech vám pak brzo zvadnou, sejdou a můžete je vyhodit.
Bylinky z vašeho květináče
Nepodceňte substrát
Zeptejte se v květinářstvích na nejlepší substrát, nesaďte bylinky do toho, který vykopnete u souseda na zahradě. Nejlepší je kombinace kompostu, rašeliny a písku se substrátem na trávníky. Nebojte se bylinky častěji přesazovat podle toho, jak rychle jim začíná být květináček malý.
Bylinky z vašeho květináče
Důležité je i světlo. Tady je třeba přizpůsobit se tomu, jak se bylinkám daří v zahradách. Na slunce proto postavte bazalku, saturejku, levanduli nebo tymián, do stínu naopak schovejte kerblík nebo šťovík. Nejlepší je východní okno. Máte-li v bytě spíše vlhčí vzduch, nebojte se bylinky vystavit sluníčku víc. Sušší vzduch naopak znamená, že by se mohly spálit. Zalévejte vlažnou vodou, nejlépe s teplotou kolem 20 stupňů.
Bylinky z vašeho květináče
Nejen léčivé, ale někdy přímo magické účinky
Bylinky mají odpradávna magické účinky, na některé z nich možná bezmězně věřily ještě naše babičky. Co vám tedy která bylinka přinese dobrého nebo naopak špatného? Chcete-li se vyvarovat úzkosti a starchu, vyhněte se kozlíku lékařskému. Pozor na depresi, za kterou může být zodpovědný zimolez, pelyněk nebo šafrán.
Bylinky z vašeho květináče
Naopak krásu vám přinese rozmarýn a ženšen, úspěchy v podnikání bazalka nebo hloh. Za kuráž a odvahu je zodpovědná skořice, tymián nebo řebříček. Přátelství vám přinese vanilka, štěstí anýz a rdesno a peníze heřmánek.

Martina Gajdošová
Foto: charlottestores-stoneware.co.uk, blogspot.com, digsdigs.com, untrainedhousewife.com, 3-b-s.eu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Na léčbu bolestí zad se doporučuje vtírání směsi ze stejného dílu glycerínu a tinktury z kajenského pepře do kůže v bolestivé oblasti. Dále můžete na postiženou oblast přikládat obklady z kozlíku, heřmánku, zázvoru anebo z kůry kaliny. Při ischiadických obtížích si do kůže vtírejte třezalkový olej.
19. 07. 2013 Reagovat
Vlada Havlíček: Nedávno jsem kupoval ženě květináče na bylinky, líbil se mi především
13. 07. 2013 Reagovat
verka-vvik: Dobrý den. existuje nějaka bylinka proti bolestem zad děkuji Eva
27. 03. 2011 Reagovat
manislava: jsem správná hospodynka.každým rokem vždy po vánocích už sázím-cokoli.sluníčko mi jde do kuchyně téměř celý den a to se jim líbí.každoročně mám krásnou bazalku,petrželku a pažitku.letos přibyl ještě tymián a medunka-no ale jak píšete,že medunka poroste výš a výš...tak doufám,že jí včas zaštípnu:)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha