Chcete mít doma velkou pokojovku? Podívejte se na ty nejkrásnější!

Chcete mít doma velkou pokojovku? Podívejte se na ty nejkrásnější!

Rostliny, vydáno 25. 01. 2016

Velké solitérní rostliny dokážou v interiéru divy. Potřebují ale dostatek prostoru, některé za dobrých podmínek vyrostou až ke stropu. Nejenže pomáhají vytvářet pohodovou atmosféru, ale také aktivně ovlivňují klima v místnosti. Chcete mít doma zelený solitér? Třeba vám poradíme najít takovou, se kterou si budete rozumět.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

K nejkrásnějším a největším patří abutilon, alokázie, beaucarnea, brachychiton, fatsia, kamélie, kávovník, diefenbachie, dracena, různé druhy fíkusů, grevillea, monstera, banánovník a žakandra. Některé jsou velmi známé. Zaměřme se tedy dnes na ty, které jsou krásné a svým vzhledem velmi poutavé, ale zásady jejich pěstování nejsou laické veřejnosti příliš známé.

Žakaranda pro paneláky

Celý rod Jacaranda má okolo 40 druhů, jedná se o stromy a keře s listy opadavými, ale i stálezelenými. Ve své domovině mohou dorůstat do výšky mezi 20 až 50 metry. Jejich dřevo je užíváno v řezbářství a je velmi ceněné. Má zajímavou tmavou barvu, krásně voní a je známé jako palisandr.

Jako pokojová rostlina se u nás pěstuje žakaranda citlivkolistá (Jacaranda mimosifolia), které se nejlépe daří v přenosných nádobách, aby bylo možné ji letnit. V omezeném prostoru vyrůstá do maximální výšky okolo 1,5 metru. Vzhledem k tomu, že skvěle snáší i suché prostředí, hodí se i pro pěstování v místnostech se suchým vzduchem, jako jsou například panelákové byty.

Fatsie neboli prodara

Fatsie řadíme mezi aralkovité rostliny. Mají dlouhé řapíkaté listy s dlanitou plochou, která u velkých rostlin dosahuje i 50 cm v průměru. Ve své domovině anebo v zahradnických sklenících je schopná dorůst až do výšky 5 metrů.

Pokud se o ni budeme dobře starat, bude mít krásné lesklé zdravě zelené listy. Právě jejich nádhera je hlavním důvodem k pěstování fatsie. Nevyhovuje jí ovšem teplo a umístění na přímém slunci. Dobře se jí bude dařit u oken s orientací na sever v prostorách se stálou teplotou bez průvanu, například na chodbách nebo schodišti. Hlavně v létě nesmíme opomenout dostatečnou zálivku. Její kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, jinak by rostlina zahynula. V průběhu vegetačního období vyžaduje pravidelné hnojení každý týden. Jsou vhodná dusíkatá hnojiva, ovšem přes zimu už nepřihnojujeme a omezíme i zálivku. Fatsia dává přednost kyprému výživnému substrátu.

Brachychiton pro lajdácké pěstitele

Tato okouzlující pokojová rostlina netradičního vzhledu je ideálním objektem pro zapomětlivé pěstitele. Když ji jednou dvakrát zapomenete zalít, nic se nestane. Ve svém tlustém kmeni si uchovává dostatečnou zásobu vody, přímé vlhko nesnáší. Vytváří dlouhé kůlové kořeny. Má tmavě zelené listy, u některých druhů chráněné slabou vrstvičkou vosku. Jiné druhy mají listy plstnaté.

V létě ji klidně postavte i na slunné místo. Musí si ovšem na slunce nejprve postupně zvykat. V místě, kam jste rostlinu dali na zimu, by neměla teplota poklesnout pod 14 °C. Vhodným pěstebním substrátem je směs jílu a písku. U starších exemplářů se vyměňuje pouze horní vrstva zeminy. Při množení vrcholovými řízky je nejdůležitější vhodná teplota navlhčeného substrátu, do nějž řízky zapichujeme. Druh Brachychiton rupestris (brachychiton skalní), má kmen zajímavě lahvovitě rozšířený. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com
Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha