Chcete mít mečíky na zahradě každý rok?

Chcete mít mečíky na zahradě každý rok?

Rostliny, vydáno 05. 07. 2011

Mečík (gladiola) je rostlinka, která dorůstá do závratných výšek, díky čemuž působí velmi majestátně a může tak hravě tvořit dominantu vaší zahrady. Díky svému nádhernému barevnému spektru je na ni také krásný pohled.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Mečíky kvetou během června a července, potom jejich krása postupně uvadá. Abyste se po jejich odkvětu mohli těšit na jejich barevné odstíny i příští rok, musíte jim věnovat náležitou péči.

V první řadě byste měli zaměřit svou pozornost na jejich hlízy - nejsou totiž nikterak mrazuvzdorné a proto potřebují rostliny pro svou hybernaci sucho a stálou, přiměřenou teplotu.

Hlízy musíte bezprostředně před příchodem zimy, nejlépe v průběhu října, vyjmout z půdy a dokonale je očistit. Staré kusy je pak nutné oddělit od nových.

Po takovémto očištění je nutné odstranit zbytek zeleného stonku, který mohl na hlíze případně zůstat. Starým, poničeným či napadeným hlízám od škůdců už nepomůžete, proto je lepší je vyhodit - v opačném případě by mohly nakazit ostatní rostliny například plísní. V případě, že mezi hlízami najdete takové, které jsou jen nepatrně poškozené, pak je raději uskladněte - například ve sklepě - tak, aby byly zcela odděleny od ostatních. Především nezapoměňte všechny vytažené hlízy před uskladněním řádně namořit.Moření provádějte pomocí postřiku, určeného přímo na zimující hlízy gladiol. U mírně napadených rostlin je vhodnější moření za vlhka. Pak ještě mokré hlízy rozložíme v teplé suché místnosti a necháme je oschnout. Na přezimování vyžadují hybernující rostlinky dobře větrané místnosti s teplotami 5 až 10 º C. Dobře se osvědčilo uskladnění hlíz v plastikových sáčcích s perforací.Text: Lucie Sýkorová
Foto: furulunden.blogspot.com, nettececilia.blogspot.com, asergeev.com, celebbest.com, asergeev.com, picasaweb.google.com, herbariovirtualbanyeres.blogspot.com, muhammadsaroji.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

01. 04. 2017 Reagovat
Milina: Mám dotaz. Mám spoustu pacibulek mečíků, které si chci vypěstovat, rozmnožit-rozdat.... Mám je zasazené, mají tenké stvoly, a lomí se mi, jsou příliš slabé. Mám je popřivazovat, nebo nechat tak. Když je vysadím na zahradu, mám šanci, že mi vyrostou velké cibule? děkuji za radu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha