Chcete netradiční rostlinu do závěsného koše? Vsaďte na štírovník!

Chcete netradiční rostlinu do závěsného koše? Vsaďte na štírovník!

Rostliny, vydáno 22. 06. 2018

Letniček, které krásně kvetou, je celá řada, dá se z nich dobře vybírat. O něco méně je těch, které jsou okrasné listem i květem. A právě k takovým se řadí štírovník. Pojďme se s touto půvabnou a zároveň méně často využívanou rostlinou blíže seznámit.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Ohňová květina z Tenerife

Fire flower čili ohňová květina, tak se říká štírovníku, který má opravdu vzhled květiny, která plazíc se po zemi jako by hořela. Lothus maculatus a Lotus berthelotii jsou dvě známé variety štírovníků, z nichž obě se dají dobře využít jako ozdobné letničky do závěsných košů. Jedná se o endemické květiny na Tenerife. 

Tvar rostlin a barva květů

U nás známe štírovníky jako převisle rostoucí letničky s výhony o délce 70–100 cm. Jejich listy jsou stříbrně ojíněné a mají jehlicový tvar. Květy žluté a oranžové barvy mají člunkovitý tvar. Lothus berthelotii kvete červeně. 

Jakmile štírovníky nasadí na květy, potřebují chladné období. Bez výrazného ochlazení v horkém létě přestávají kvést.

Jak štírovníky správně pěstovat 

Štírovníkům dopřejeme kyselou humózní půdu a v ní dostatek železa. Ideální je použít pro jejich výsadbu zeminu vhodnou pro petúnie. Protože štírovníky nesnášejí přeschnutí substrátu, je nutná jejich pravidelná zálivka. Vysazení do závěsného koše dá vyniknout jejich zajímavým listům i květům, navíc je to pro ně ideální místo, neboť dobře snáší i větrná stanoviště. Štírovníky se dobře množí řízkováním. 

Štírovníky lze i přezimovat 

Přijde-li vám na konci sezony líto rozloučit se s těmito květinami, můžete je zkusit přezimovat. Za tímto účelem zvolíme světlou místnost s teplotou okolo 10 °C. Před přezimováním je důležité zkrátit délku výhonů na 10 cm. I v průběhu zimy provádíme občasnou zálivku. Pokud přezimované rostliny prodělají v období klidu chladovou periodu, v následné sezoně pak bohatěji pokvetou. 

Vzhledem k tomu, že štírovníky jsou okrasné jak listem, tak květem, uplatní se nejen při výsadbě v závěsných koších, ale i jako rostliny pro sesazované kombinace v okenních a balkonových truhlících. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha